Geçmişten Gelip Tekrar Moda Olan Kıyafet Çeşitleri

Geçmişten Gelip Tekrar Moda Olan Kıyafet Çeşitleri
İnsanoğlu, yerküre üzerinde var olmaya başladığı günden bu güne değin örtünme gereği hissetti.  Bedeni dış etkenlere karşı korumak, çıplaklığını perdelemek için giyinirken; üzerine geçirdiği kumaşlara anlam yüklemeye de başladı. İnsanla birlikte benlikte var olan süsleme güdüsü, estetiğe ve şekle verilen önem, giysileri sadece vücudu örten muhafazalar olmaktan çıkardı ve bir akım haline getirdi. Çeşitli dönemlerde, çeşitli şekillerde doğan moda akımlarının rüzgarına kapılan insanoğlu, yeri geldi kendi modasını da yarattı. Ama her döneme damgasını vuran, ister avangart, ister sofistike, ister bohem, ister klasik olsun her çeşit üslup ve tarz; bir dönem kasırga gibi esse de, ömrünü tamamlayınca, yerini farklı akımlara bıraktı. Ve sonra yeniden kendi küllerinden doğdu. Evet, her akım, gün geldi yeniden reenkarne oldu ve farklı bir nesilde yeniden hayat buldu.

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri1

Geçmişten gelip tekrar moda olan kıyafet çeşitleri, yeniden geldikleri her dönemde sevgi ve özlemle karşılandı. Bazı kıyafet türleri var ki modası hiç geçmedi, kimilerinin modası geçse de, tekrar dönüşü muhteşem oldu. İspanyol paça pantolonlar, köpek yakalar, vatkalar, tunikler, platform topuk ayakkabı ve çizmeler, mini çan etekler, taytlar ve niceleri, ne zaman geri dönseler, gardroplarda yerleri hazırdı.

Moda kıyafet deyince, dünyanın belirli şehirlerinden köklenen, hızla diğer ülkelere yayılan, belirli zümrelerin etkisiyle cazip hale gelen, taklit edilen akımların yarattığı kıyafetler akla gelir ve sade vatandaştan, dünya starlarına kadar her bedende kendine hayat bulur.

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri10

Retro giyim tarzı da denilen, geçmişten gelip tekrar moda olan kıyafet çeşitleri, bugüne n asıl yansıdı bir bakalım isterseniz..

İspanyol Paça
İspanyol paça pantolonlar, yeniden doğduğu her dönemde kabul gören kıyafetler olmuştur. Hatta modası hiç geçmeyen parçalardır da diyebiliriz.İspanyol paçalar kişiyi hem nostaljik, hem bir parça romantik hem de, doğru üstlerle kombinlendiğinde, tarz sahibi gösterir. Ne tür kumaştan olursa olsun ispanyol paça pantolon giyiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta paça boyu olmalıdır. Oturduğunuzda dahi ayak bileğini göstermeyecek uzunlukta, ayakkabınızın topuk hizasında ayarlanmış paça boyu en idealidir. Kalın yahut dolgu topuk ayakkabılarla giyebileceğinizispanyol paça pantolonunuzun üstüne, zıt bir tarz olarak daha kısa ve bedene oturan kıyafetler giymeniz doğru olur. Crop top tarz bir kazak, kısa ve slim fit bir ceket, bedeni saran balıkçı yaka kazaklar ve likralı t-shirtler ideal seçimler olabilir. Bol bir üst tercih edeceksiniz, bir kemer yardımıyla sabitleyebilirsiniz. 70’lerin rüzgarını, günümüze taşıyan ispanyol paçalar, doğru parçalarla kombinlendiğinde, giyen kişiyi son derece şık ve stil sahibi gösteren, ölümsüz kıyafetlerdir.

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri

Oduncu Gömleği
Kalın, iri kare desenli, pamuklu ve yumuşak dokulu, canlı renklere sahip oduncu gömlekler, hem kadın hem de erkek giyiminde bir dönem söz sahibi olmuş, hala da zaman zaman geri gelerek gardroplardaki hakimiyetini yeniden ele geçiren gömlek tarzıdır. 90’lı yıllarda spor giyimin başrol oyuncusu olan oduncu gömleği, pantolonlar hatta kot şortlarla bile kombinlemek mümkün. İster içine giydiğiniz bir t-shirtle, düğmeleri açık şekilde kullanın; ister blue- jean’lerle giyin, oduncu gömleği, sıcak ve samimi duruşuyla retro giyimin seçkin şıklarından olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri3

Babydoll
Çoğunlukla saten kumaştan dikilen, askılı ve kısa gecelikler olarak tanımlanabilen babydoller, iç giyimin kemikleşmiş ve klasik parçalarıdır. Vitrinlerde her dönem ön plana çıkmasalar da, bilirsiniz ki, raflarda, iç giyim reyonlarında muhakkak alıcısını bekleyen babydoller vardır ve olacaktır. Çok zengin renk ve modellerde tasarlanan bu seksi gecelikler, hayal gücünü zorlayacak malzemelerle; ponponlar, metaller, püsküller, pırıltılar, dantelalar, kurdelelerle süslenebilir ama klasik bir babydoll, hem tutkulu gecelerin, hem de sıcak yaz mevsiminde serin uykuların tamamlayıcısıdır. Kökeninin Rönesans devrine dayandığı söylenen babydoller, anlaşılan o ki gelecekte de kadın iç giyimindeki hakimiyetini sürdürecek..

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri4

Tayt
Kadınların, günlük giyimlerinde severek kullandıkları, rahat ve kullanışlı bir kıyafet olan taytlar da, modası hiç geçmeyecek giysiler listesinde kendine mutlaka yer buluyor. Bacaklar ve kalça bölgesine oturan bu giysi, vücut hatları düzgün ve ince siluetli kadınlara daha fazla yakışsa da, yine de, kilo ve beden ölçüsü ayırmayan mütevazı yapısı, taytın modasının süresiz olmasını sağlıyor. Sadece günlük hayatta değil, gece davetlerinde de şık stilettolar ve üstlerle, son derece çarpıcı kombinasyonlara imza atan taytlar, seyahatlerin de ayrılmaz parçasıdır. Esnek ve yumuşak yapısıyla, yolculuk esnasında bacaklarınızı rahat hareket ettirmenizi ve istediğiniz biçimde oturmanızı sağlayan taytlar, şeklinden ziyade, kullanışlı ve fonksiyonel karakteristiği ile, kadın modasında asla vitrinleri terketmeyecek bir seçenek olduğunu kanıtlıyor.

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri5

Dar Kot Pantolonlar
Yine dönem dönem moda olan, üst bacak bölgesi ve basen genişliği normal ölçülerde olan kadınlarda son derece güzel duran dar kot pantolonlar, hem gündelik ve spor; hem de şık ve tarz gerektiren ortamların yegane kurtarıcılarındandır. Çok kilolu ve çok zayıf kadınlardan ziyade; bel-kalça-bacak arasındaki orantının düzgün olduğu, sıkı ve yuvarlak hatlı kadınlarda gayet çekici bir görümüm sağlayan dar kot pantolonlar, babetler, stilettolar ve çizmelerle de farklı stil ve çizgilerde, zengin bir yelpazede kullanılabilir.

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri7

Platform Topuk
1400’lü yıllarda Türklerin icat ettiği ve o dönemlerde “Chopin” adını alan platform topuk, aslında ayakları kirli ve çamurlu yollardan korumak amaçlı icat edilmiştir. Platform topuklar, daha sonra zaman zaman dirilen ama asla kaybolmayan bir moda akımının vazgeçilmezi oldular. Son derece kalın bir ön tabana ve alabildiğine yüksek topuklara sahip bu ayakkabı stili, boyu olabildiğince uzun ve bacakları da ince ve biçimli gösteriyor. Belki de bu yüzden modası hiç geçmiyor. Günümüz modasında platform topukların biçem (üslup)  değiştirerek, gizli platforma döndüğünü de görüyoruz. Bu üslupta, topuk uzunluğu, ayakkabı yüzeyinin içinde kaldığı için, topuk uzunluğu göze batmıyor. En bilinen şekilleri bilekten bağlı, abiye, mantar ve hasır tabanlılar olan platform topuk ayakkabılar, kendine has duruşuyla kadın ayaklarına ruh vermeye devam edecek olan retro tarz öncülerinden…

Geçmişten Gelip Tekrar-Moda-Olan-Kıyafet-Çeşitleri9

Moda kıyafet deyince ilk akla gelen ifade, belirli dönemlere damga vuran kıyafet ve aksesuarlar olsa da, “moda” aslında modası hiç geçmeyen tarzların genel ifadesi olduğu için, retro kıyafetler de ölümsüzlüklerini gururla sürdürmeye devam ediyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gecmisten-gelip-tekrar-moda-olan-kiyafet-cesitleri/