Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Gelincik çiçeğinin anlamı ve hikayesi nedir,  baharın müjdecisi olan gelincik çiçeği, hem kan kırmızı rengiyle, hem de narin yapısıyla son derece zarif ve sevilen bir çiçektir. Baharın gelişiyle tarlaları kırmızıya boyayan bu zarif çiçek oldukça da köklü bir geçmişe sahip.

Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Bin yıllardır var olan gelincik çiçeği adeta bir masal fısıldar tabiatın kulağına. Gelincik denildiğinde her ne kadar akla hemen kırmızı renk gelse de, sarı, pembe ve hatta beyaz gelincik çiçeği de çiçek florası içinde yer almaktadır.

Gelincik çiçeği bir zamanlar dağ lalesi olarak da adlandırılmıştır. Bu çiçeğe neden gelincik denildiğine gelince, hem eskiden gelinler kırmızı giydiğinden, hem de gelincik çiçeği narin ve kırılgan bir geline benzediğinden, bu çiçeğe gelincik adı uygun görülmüştür.

Günümüzden 3 bin yıl evvel bile dönem lahitlerinde ve Mısır coğrafyası kalıntılarında gelincik figürlerine rastlanmış olması, bu narin çiçeğin aynı zamanda ne kadar köklü bir geçmişi olduğunu da göstermektedir.

Homeros’un İlyada adlı eserinde de gelincik ismi geçirilmiştir.

Klasik Arkeoloji kapsamında incelenen ve yer tutan eski Yunan ve Roma mitolojisinde de gelincik çiçeği Tanrı ile bağdaştırılmıştır. Uyku tanrısı Hypnos’un üç çocuğundan biri olan Morpheus, uyumasını istediği kişilere gelincikten yaptığı taçlardan verirmiş. Bu yüzdendir ki Morpheus’la ilişkilendirilen tapınaklar hep gelinciklerle süslenmiştir.

Roma dönemde de sevda hastalığa tutulan kişilere gelincikten yapılan içeceklerden içirirlermiş ki aşk acıları azalsın.

Japonların gelincik çiçeğini insan ömrüne benzettiği bilinmektedir. Gelincikler için, insan gibi tıpkı dünleri vardır yaşamışlardır, bugünleri vardır yaşıyorlardır, fakat yarınları ne olacak belli değildir derler.

Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 1

 • Gelincik çiçeği Temmuz-Ağustos arasında sabah 5 ila 10 arasında polenlerini yayar ve böceklerle arılara beslenme olanağı sunarlar.
 • Gelinciğin hem çiçekleri, hem de yaprakları ve tohumları farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Gelinciğin hafif de olsa yatıştırıcı özelliğinden bahsedilebilir. Taç yapraklarında bulunan etken maddeler ve asitler sayesinde gelincik çiçeğinden yatıştırıcı anlamda da istifade edilir.
 • İstanbul’da eski dönemlerde gelincik çiçeğinden şurup ve şerbet de yapılırmış. Gelinciğin mahareti şerbet ve şurupla da kısıtlı değilmiş. Gelincikten likör, zeytinyağlı gelincik yemeği, muhallebi, börek, reçel gibi leziz yiyecekler de hazırlanırmış.
 • Şehirler arası yolculuklarda otomobille yanından geçip gittiğimiz ve tarlalar halinde topluca gördüğümüzde durup izlemekten kendimizi alamadığımız gelincikler, gerçekten de hikayesi ve masalsı bir büyüsü olan nazlı güzelliklerdir.

Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 3

Gelincik çiçeği hakkında bilgilendikten sonra, faydalarına göz gezdirebiliriz.

Gelincik Çiçeği Faydaları

 • Gelincik çiçeğinin faydaları denildiğinde ilk olarak öksürük ve boğaz hassasiyeti akla gelir.
 • Gelincik çiçeği mide bozuklukları ve boğaz ağrılarına da iyi gelmektedir.
 • Gelincik çiçeğinin suyu, sirke ile karıştırılıp başa sürüldüğünde baş ağrılarını giderici eki yapar.
 • Sinirleri teskin eder ve sakinleştirir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Bronşit, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklara da son derece iyi geldiği söylenebilir.
 • Zeytinyağı ile karıştırılıp yanıklara sürülen gelinciğin yanıkları iyileştirdiği bilinmektedir.
 • Gelincik çiçeğinin balgam söktürdüğünü söyleyebiliriz. Gelincik çiçeğini süt ve ıhlamurla birlikte kaynatarak ve balla tatlandırarak içebilirsiniz.
 • Gelincik çiçeğini selvi kozalağıyla birlikte kaynatıp, balla tatlandırarak içtiğinizde karın ağrısı şikayetinize gayet iyi geldiğini de görebilirsiniz.
 • Kan tükürenler için, gelincik çiçeğinin at kuyruğu ile kaynatılıp içildiğinde şifa sağladığını söyleyebiliriz.
 • Gelincik yaprağını dövüp burun kanaması esnasında kanayan yere koyarsanız, kanamayı durdurduğunu görebilirsiniz.

Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 4

 • Nezle, öksürük, bronşit ve benzeri rahatsızlıklarda gelincik çiçeği çörek otu, kekik ve misvakla kaynatılıp balla tatlandırılırsa iyileşme sağlayabilir.
 • Gelincik otu çiçeklerini zeytinyağı karıştırılmış suda, su buharlaşıp uçana kadar kaynatırsanız ve balla harmanlayıp yanıklara sürerseniz faydasını görürsünüz.
 • Gelincik çiçeklerini sinir otuyla kaynatıp ve balla tatlandırıp her gün 1 su bardağı kadar içerseniz boğmaca ve nefes darlığına iyi geldiğini görebilirsiniz.
 • Gelincik çiçeğini ve yapraklarını kaynatıp bal ilave ederek gözlerinize pansuman yapabilirsiniz.
 • Vücuttaki yara ve bereler için gelincik yapraklarını ve çiçeklerini lapa haline getirip yara ve berelerin olduğu kısımlara bağlayabilirsiniz.
 • Cevizin yeşil kabuklarıyla bir arada kaynatılan gelincik suyu ile kına karıp saçlara sürüldüğünde siyah bir renk ortaya çıkar ve saçlarınızda siyah bir renk elde edersiniz.
 • Geceleri uyumayan çocuklarınız için gelincik çiçeğini sütle kaynatıp, balla karıştırarak bir fincan içirebilirsiniz.
 • Gelincik çiçeği balgam, hırıltı, inatçı öksürük, baş ve karın ağrıları için de birebirdir.

Gelincik Çiçeği Özellikleri

Doğada kendiliğinden yetişen, tarlaların, kırların, yaylaların kırmızı süsü gelincik, tüle benzeyen kırmızı taçyaprakları ve incecik saplarıyla gözlere görsel şölen sunan bir çiçektir. Sıklıkla ekinlerin arasında v daha çok bakla tarlalarında boy verir.

Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 5

Nispeten kuru ve kurak toprakları seven gelincik, dokunur dokunmaz dağılan ve rüzgar vurunca savrulan bir kırılganlıktadır. El değmese, yahut rüzgar, yağış gibi sert hava koşulları ile karşılaşmasa bile evde vazoya konulduğunda kısa sürede pörsüyüp solar.

Gelincik çiçeğinin ortasındaki siyah kısım kesip, kırmızı yaprakları gölgelik alanda ve kapalı yerde kurutur, limon tuzunda bekletir, ya şekerli suya atıp kaynatılır ya da şişelere doldurarak güneş alan bir yere asılırsa, gelincik şurubu elde edilmiş olur ki bu şurup hem göğsü yumuşatan bir ilaç olarak kullanılabilir, hem de ev yapımı reçellere renk verici olarak istifade edilebilir.

Gelinciği balla karıştırarak macun haline getirip tatlı olarak da yiyebilirsiniz.

Gelincik çiçeğinin uyku veren bir yatıştırıcı da olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Eski dönemlerde hekimlerin sıklıkla kullandığı bir ilaç olduğu da söylenebilir gelinciğin.

Gelincik Çiçeği Ne Zaman Açar?

Gelincik çiçeği nasıl yetiştirilir ve gelincik çiçeği ne zaman açar sorularına da bir yanıt bulalım dilerseniz.

Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 6

Gelincik her ne kadar zarif, kırılgan ve dayanıksız bir çiçek olarak da bilinse dayanıklı bir yönü de vardır. Evet gelincik bir el dokunuşu ile yıpranır belki ama, sert denilebilecek koşullarda da yetişebilir. Gelincik bitkisini evlerde, balkonlarda saksıda dahi yetiştirebilirsiniz. Lale ile birlikte ekilen gelincik çok daha hoş bir etki oluşturabilir. Böylelikle ince saplarını laleye yaslayarak ondan destek de alabilir. Gelinciği bir kez ektikten sonra artık o gelincik saksıda üreyip çoğalmaya devam edecektir.

Aydınlık, serin ve güneşli ortamlar, gelinciklerin en sevdikleri ortamlardır. Gelincik çok suya da gereksinim duymaz, hafif bir nem yeterli gelir.

Gelincik ekimini tohumla yapmanız gerekir. Gelincik çiçeği tohumu toprağın birkaç santim altına yerleştirildiğinde istenilen sonuç alınacaktır. Kolay büyüyüp serpilen bir bitki olan gelincik, arada sırada sulamayla yeterli boya ve gelişime ulaşacaktır.

Gelinciği ekerken zamanlama da doğru yapışmalıdır. Sonbaharda Ekim ayında dikilen tohumlar, ikinci seneden sonraki Mart ayı civarında çiçeklenmeye başlayacaktır. Yani aradan 1 buçuk sene geçtikten sonra… Ama gelinciğinizi Ocak ayında ekerseniz, aynı senenin Nisan yahut Mayıs ayında çiçek açmaya başlayacaktır.

Gelincik Çiçeği Anlamı Ve Hikayesi Nedir, Gelincik Çiçeğinin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 7

Gelincik çiçeği hakkında bilgi  dendiğinde size bunları aktarabiliriz. Bu naif, kırılgan, çıtı pıtı, zarif ve nazlı çiçeği görüp göz zevkinizi okşamak isterseniz, gelincik tarlalarına denk gelmeyi beklemenize gerek yok. Saksıya da ekerek gelincik çiçeğinin zarafetini izleyebilirsiniz. Ama elbette uçsuz bucaksız ve hafif rüzgarla usul usul, nazenin dalgalanan gelincik çiçeği tarlalarının göze ve gönüle yaşattığı hissiyatı, saksıdaki gelinciklerin verebileceği pek söylenemese de, yine de o zarif ve tülsü çiçeğin kırmızı cazibesi yeter diyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gelincik-cicegi-anlami-ve-hikayesi-nedir-gelincik-ciceginin-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir/