Genital Bölge Temizliği

Genital bölge tertemizliği hem sıhhat hem de kozmetik açılardan son derece mühim bir husus. Bu bölgenin yapısı itibari ile hijyenin iyi bir şekilde sağlanamaması halinde kaşıntı, yanma, batma, koku gibi istenmeyen problemleri yanında getiriyor.

Genital Bölge Temizliği 1

Pamuklu İç Çamaşırları Tercih Edin.

Terlemenin azaltılması amacıyla sentetik değil, pamuklu iç çamaşır tercihi mühimdir. Bu şekilde genital alanınız soluk alabilmektedir. Hem de giydiğiniz pantolonların da sizi sıkmayacak, geniş ve rahat olması genital bölge sağlığınız amacıyla daha ideal olacaktır.

Kuru Tutun.

Banyo ardından iyice kurulamanız, hem de fön makinesi ile kurutmanız birtakım bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarından sizi koruyacaktır. Aynı hal havuz ve deniz ardından amacıyla de geçerlidir. Hem de ıslak mayo ile uzun vakit dinlenmeniz de enfeksiyon riskinizi arttıracaktır.

Banyoda sabun kullanmayın.

Alkali PH’a sahip temizlik gereçleri asit PH’daki genital bölgenizin florasını bozarak mantar enfeksiyonları başta olmak üzere birtakım mikroorganizmaların kolonizasyonunu arttırır. O yüzden banyo yapar iken dış genital alanınızı sadece su ile yıkayın, alkali PH’daki temizlik gereçleri katiyen kullanmayın.

Vajinal duştan sakının

Vajina amacıyla su, hele sabunla yıkamak normalde 4.5 olan vajina PH’ının artmasına ve bu şekilde iltihaplanmalara sebebiyet olur. Temizlemek hedefiyle vajina amacıyla basınçlı su tutmak, amacıyla parmak sokarak sabun, deterjan ya da şampuanla amacıyla yıkamak son derece sakıncalıdır. Çünkü buradaki koruyucu- faydalı ‘Döderlein’ basillerinin sayıca azalması ve vajinal PH’ın artması fırsatçı iltihaplanmalara zemin hazırlar.

Genital Bölge Temizliği 2

Tuvalet tahareti ardından kurulanın.

İdrar ya da büyük Abdest ardından su ile o bölgenin tertemiz hale getirilmesi mühimdir. Temizlenme her vakit amacıyla önden arkaya doğru yapılmalıdır. Fakat bölgenin nemli kalmaması amacıyla taharet ardından yumuşak, kokusuz ve beyaz renkli tuvalet kağıtları ile iyi bir kurulama yapılmalıdır.

Tamponunuzu sık olarak değiştirin.

Genellikle adetli dönemde ve yaz aylarında kullandığınız tamponları sık olarak değiştirmelisiniz. Bu şekilde hem enfeksiyon riski azalacak hem de koku oluşması gibi rahatsızlıklarınız oluşmayacaktır. Kullandığınız tamponun maddeler içermemesi ve kokusuz olması mühimdir. Genital alanınız amacıyla katiyen pudra, sprey ya da deodorant kullanmayınız.

Cinsel temas ardından genital bölgenizi bol su ile yıkayın.

Cinsel temas ardından meni, ter ve genital alandan gelen beden salgıları bakteri kolonizasyonu amacıyla ideal bir bölge hazırlar. Bu yüzden her temas ya da mastürbasyon ardından dış genital bölge bol su ya da genital bölge temizleyicilerle iyice yıkanmalıdır.

Genital Bölge Temizliği 3

İyi beslenme mühimdir.

Vücut direnci düşük olan kadınlarda vajinal enfeksiyonlar sık olarak izlenmektedir. Genellikle meyve, sebze, posalı besinler ve proteinden varlıklı beslenme mühimdir. Süt, yoğurt, kefir barsak ve bundan dolayı vajina flora dengesinde mühim rol oynar. Fazla kalorili ve yağlı beslenme önerilmez.

Kadınlar için

Kadınlar amacıyla en titiz ve en mühim temizlik hususu genital organ tertemizliğidir. Genital organ tertemizliği okullarda eğitimi verdiği vakit gelen bir husus olmadığı amacıyla genelde kulaktan dolma bilgilerle yapılır. Genital enfeksiyonlarla çok sık karşılaşılmasının sebebi budur. Günlük hayattan türel yaşama kadar pek çok hususta olumsuz tesir yaratabilecek genital organ tertemizliği kesinlikle şuurlu bir şekilde yapılmalıdır.

Vajinanızı sabunla yıkamayın! Vajinayı sabunla yıkamak bu bölümdeki savunma elemanlarının yok olmasına sebep olur. Genital organ tertemizliği amacıyla üretilmiş kozmetik mamullerin kesinlikle hususuna bakın! Kimyasal sahibi olan kozmetik mamulleriyle temizlenen vajinada kısa vakitte “vajinit” denilen enfeksiyon oluşur. Genital organın temiz olup olmadığını kavramak zordur.

Genital Bölge Temizliği 4

Eğer türel yaşamınız varsa gelen sıvının miktarında artış olması ya da kokusunun değişmesi genital bölgenizin temizliğe gereksiniminin olduğunu gösterir. Genital bölümde ağrı ve kaşıntı bilhassa adet devresi ardından meydana çıkar. Genital bölümde ki tüy bozukluğu amacıyla sarf edilen ağda, jilet gibi yöntemler apseye ve kıl kökü iltihaplanmasına sebep olabilir.

Erkekler için

Erkeklerde doğru genital bölge tertemizliği nasıl yapılır? Genital bölge tertemizliği yapar iken bölgenin kimyasal yapısı (pH) iyi bilinmelidir. Temizlikten sonra bölge olasıysa fön aletiyle kurulanmalıdır.  Eğer bölge bundan dolayı jiletle alınması tahriş oluşturuyorsa, bitkisel, ideal bir kıl dökücüyle bölgenin kıl tertemizliği yapılmalıdır. Tuvalet ve klozet tertemizliği de çok mühimdir.

Genital Bölge Temizliği 5

Temizliğin başlangıcı temel olarak burada başlar. Giysiler olasıysa koton olmalıdır. İç çamaşırları olarak boxer tipliler tercih edilmemelidir. Başkalarının temizlik malzemeleri, temizlik aletleri, havlu ve çamaşırları ortak kullanılmamalıdır. Aşırı tahriş edici parfüm, yoğun kimyasallar sahibi olan mamuller kullanılmamalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/genital-bolge-temizligi/