Gerdek Gecesi Yapılacaklar ve Püf Noktaları

Aile olmak güzeldir ve evlilik de aile olmanın ilk ve en resmi adımıdır. Evlilik; birbirini seven kadın ve erkeğin kalan ömürlerini bir arada geçirmek, soylarını devam ettirmek,  hayatın zorluklarını paylaşarak ve birbirlerine destek çıkarak yaşamak ve beraber yaşlanmak için attıkları imzanın güvencesinde bir yuva kurmalarıdır. Evlilik müessesesinde sevgi, saygı, sadakat ve paylaşım dışında bir husus daha vardır ki evliliğin oturduğu temelin belki de en önemli kısmıdır: cinsellik ve seks.

Seks eylemi, üreme haricinde daha farklı hissiyatların ve güdülerin itkisiyle oluşur ve evlilikteki yeri oldukça mühimdir. İşte evlilik yani nikah akdinden hemen sonra evliliğin ilk gecesinde başlayacak olan bu eylem, halk arasında yaygın adıyla gerdek yahut zifaf gecesi olarak konuşulagelir.

Cinsel deneyim yaşamadan evlenen çiftlerde bu geceye has bir korku, kaygı ve endişe, hatta utanma ve mahcubiyet duygusu yaşanması  son derece doğaldır. Özellikle küçük yerleşim bölgelerinde ve bilhassa genç kızların bu konudaki korku ve endişeleri had safhadadır. Aslında son derece doğal ve içten gelen mekaniğe uyularak ve bu mekaniğin akışına bırakılarak gerçekleştirilecek sevişmede, zorlanılacak bir taraf yoktur. Ama bu konuda tecrübesiz olan ve kulaktan duyma tabularla yetişmiş gençler, özellikle de kadınlar, ilk cinsel deneyimlerini yaşarken müthiş bir acı duyacakları, aşırı bir kanama yaşayacakları veya hiç kanama olmayacağı, “penetrasyon” yani penisin vajinaya girişi esnasında yoğun bir acı duyacakları korkusunu taşırken; erkekler ise ilk cinsel deneyimlerini yaşayacakları gerdek gecesinde sertleşme sorunu veya erken boşalma problemi yaşayarak başarısız olacakları yönündeki korku ve endişeler yüzünden korkunç bir gerginlik ve stres yaşayabilirler.

Gerdek Gecesi Nasıl Olur

Gerdek gecesi nasıl olur sorusu özellikle evlilik çağı yaklaşmış gençleri tedirgin eden sorulardan biridir. Gerdek gecesinde ne yapılır sorusu için, sağdıç denilen damadın yakın arkadaşı ilk gece yaşanacak deneyimler konusunda birkaç püf noktası verebilmektedir. Modern çağda, internet ortamında ve kitle iletişim araçları ile son derece kolayca elde edilen bilgi, artık evlenecek gençlerin bu konuda hiç kimseye danışmadan evliliklerinin ilk gecesini rahatça ve sorunsuzca geçirebilmelerini sağlıyor. Ama nispeten daha küçük yerleşim bölgelerinde ve çevrelerde cinsellik gibi konular rahatça konuşulamadığından evlilik arefesinde olan gençleri bu en mutlu gün yaklaşırken bir korku alıyor.

İlk gece yapılması gerekenler yeni evli çiftin tamamen kendi içgüdüleri ile şekillenecek ve yolunu bulacak bir gidişat olmalıdır. Sağlam kaynaklardan, sağlık ve tıp temeli olan kitaplardan, internetteki güvenilir bilgi kaynaklarından edinilecek teorik bilgileri kılavuz yaparak, işin pratiğini, hormonların ve aslında  bedendeki muazzam yazılımın yönlendirmesine teslim ederek, ilk gece deneyimini yaşamak hiç de zor değildir.

İlk gece korkusu özellikle kadınlarda daha fazla yaşanıyor; sebebi de kulaktan duyma bilgiler, söylemler ve abartılı anlatımlar… Kılık zarının ilk ilişkide yırtılarak abartılı şekilde kanayacağı ve müthiş bir acı vereceği yanılgısıyla yetişen genç kızlar benzer bir korkuyu da kızlık zarının yırtıldığı anda kan gelmemesi olasılığını düşünerek yaşıyor. Oysa ki haz alınan bir cinsel birliktelikte kızlık zarında meydana gelecek açılmanın hissedilmeyeceğini bilseler, kendilerini tamamen ilişkinin keyfine bırakabilecekler.

Kızlık zarının illa ki ilk ilişki sırasında kanamayabileceği, zarın elastik yapıda olabileceği bilinmeli ve çiftler birbirlerine karşı güvenli, dürüst ve hoşgörülü olabilmelidirler.

Evliliğin ilk gecesi cinsellik yaşanacak diye bir kaide de yok aslında. Düğünün verdiği stres, yorgunluk ve gerilim sebebiyle, çiftler evliliğin ilk gecesinde sadece birbirlerine sarılarak uyuyabilirler de… Mühim olan, bedenlerin birbirine alışması, seksüel güdülerin ötesinde sevgi, şefkat ve masumiyetin de yaşanabilmesidir. Gerisi nasılsa eninde sonunda gelecektir. Gerdek gecesinde yapmanız gereken şey aslında dizginleri iç sesin ve duyguların hakimiyetine vermek, her şeyi aslında kendine ait bir bilinci olan doğal akışa teslim etmektir. İçimiz bize ne yaşamamız gerektiğini söyleyen sessiz bir öğretmendir. Sesini duymayız ama bizi yönlendirdiği istikametin doğru oluğunu biliriz. O istikamete giden yollar asla şaşmaz. Bu sebeple eğer içinizden sadece uyumak geliyorsa uyuyun. Aylardır yahut yıllardır beklediğiniz anı daha fazla ertelemek istemeyeceğiniz bir sabırsızlık yaşıyorsanız da –ki bu son derece doğal bir dürtüdür- içinizden geldiği gibi yaşayın. Zaten dişi ve erkek bedeninin birbirini mıknatıs gibi çeken kimyası, bu çekimden sonra başlayacak film, ilk dokunma, ilk öpüşme ve sonrasında gelecek tüm devinimler, temelde doğru olan ama herkesin farklı yorumlamalarla yaşayacağı kuralsız kurallar bütünü değil de nedir?

İlk gece yapılacaklar, gerdek nasıl yapılır sorularına pek çok kaynaktan üstelik de doğru ve sağlıklı yanıtlar alabilirsiniz elbette. Bu yanıtların yanına koyacağınız kendi ifadeleriniz ve üslubunuz size, yaşayacağınız deneyimin ilk gece deneyimi olduğunu bile fark etmemenizi, sanki insanla birlikte var olan bu temel içgüdüyü daha evvel defalarca  yaşadığınız zannını verecektir. Neden? Çünkü üreme ereğini taşıyan seksüel güdüleriniz, siz daha önce hayata geçirseniz de geçirmeseniz de içinizde vardır ve ölene kadar içinizde kalacaktır. Bu sebeple rahat olmak, kaygı taşımamak, dürtülerin ittiği yöne gitmek, birlikte alınacak bir duş, biraz konuşmak, duygusallık ve romantizm ve tabii ki şehvet ve kanatlanmış arzular sizi istediğiniz o yöne götürür meraklanmayın.

Bizim toplumumuzda evlilik öncesinde yaşanan cinsel deneyimler pek de hoş karşılanmadığından, evlilik öncesinde cinselliği deneyin, evleneceğiniz kişiyle cinsel anlamda da birbirinizi tanıyın diyemiyoruz elbette. Cinsellik tam anlamıyla olmasa da ucundan kıyısından, belli ahlaki tutumları aşmadan, sınırında yaşanabilirse, az çok evleneceğiniz kişiyle olan uyumunuzu kestirebilir ve belki bu evreye alışabilirsiniz. Tabii ki bu tamamen kişilerin  kendi irade ve isteklerine kalmış bir durumdur. Ancak şu bir gerçek ki seks bir ihtiyaç, son derece kuvvetli bir dürtüdür ve baskılamak da son derece güç olabilmektedir.

İlk gece deneyimi yaşanmadan hemen önce çiftler nasıl korunacaklarına karar vermeliler. Doğum kontrol hapı mı, prezervatif mi, yoksa daha farklı seçeneklerin mi tercih edileceği konuşulmalıdır.

Çiftler evlenmeden önce güvenilir bir klinikte biz uzmandan cinsellik, cinsel birleşme, doğum kontrol yöntemleri gibi konularda ilgi ve yardım alabilirler.

Gerdek Gecesinde Yapmanız Gerekenler

Gerdek gecesinde yapmanız gerekenlerden birisi de -özellikle kadınlar için- kendinizi olabildiğince rahat bırakarak, kasılmadan ve gerilmeden ilk deneyimin kollarına kendinizi bırakmak olmalıdır. Kadın korkuyla kendini fazlaca kasabilir, erkek ise heyecan ve endişeden erken boşalabilir. Bu ne kadının vajinismus, ne de erkeğin iktidarsız olduğunu gösterir.

İlk gece yapılması gerekenler hususunda, kadında vajinal ıslaklığın, erkete de erekte olmanın gerçekleşmesi için uzun bir ön sevişme gerekecektir. Bu hem çiftlerin birbirlerine daha da alışmasını hem de sekse hazır hale gelmelerini sağlar ve eğer varsa, mahcubiyetin de atılmasına olanak tanır. Erkek, aceleci olmamalı, kadını ürkütmemeli, sabırlı ve müşfik davranmalı, sevişmenin bir an önce başlaması için kadını zorlamamalıdır. Kadının vajinası yeterli ıslaklık ve kayganlığa ulaştığında, erkekte de ilk zevk suyu geldiğinde cinsel ilişkiye geçilebilir.

İlk gece yapılacaklar noktasında ilişki pozisyonu da önemlidir. Cinselliği pratik anlamda bu ilk gece keşfedecekseniz, hiç detaya ve riske girmeden erkeğin üstte, kadının ise altta olduğu pozisyonla başlayabilirsiniz. Eğer gerekirse kayganlaştırıcı bir ürün, alerjik olmayan bir krem yahut lubrikan, yani kayganlaştırıcı jel kullanabilirsiniz.

Gerdek Gecesi Yapılacaklar ve Püf Noktaları 1

Gerdek gecesi nasıl olur konusunda sağdan soldan duyulan hurafe, yalan yanlış bilgi ve temelsiz inanışların sizi yanlış yönlendirmesine müsaade etmeyin. Cinsel birleşmenin nasıl başlayacağı, nasıl olacağı ve nasıl sonlanacağını ana hatlarıyla bilmeniz bile kâfidir. Geri kalan detayları siz kendiniz oluşturacak, ilmekleri kendi tarzınızla kendini örecek, duvarlarınızı kendiniz yükselteceksiniz. Cinsellik en yabani, yalın ve ham haliyle zaten içinizde var. Size düşen onu uyandırmak ve evlilik yolculuğunda size hizmet etmesini sağlamak..

Merak etmeyin en sağlıklı ve doğru bilgi, yüreğinizin derinliklerinden gelen bilgi ve onun işitmeseniz de handiyse somut biçimde hissettiğiniz duyulmaz sesidir.

Hasılı, gerdek gecesinde yapmanız gereken birkaç doğru ve temel cinsel bilgi ile, içinizden taşan arzuları yaşamak olmalı…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gerdek-gecesi-yapilacaklar-ve-puf-noktalari/