Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı, başın etrafında deriyi ve başı geren bir nesne varmışçasına zorlayıcı bir his uyandıran, hafiften başlatarak orta şiddete kadar ilerleyen bir baş ağrısı tipidir. Gerilim baş ağrısı en sık örülen baş ağrısı tiplerinden birisidir ve kesin sebepleri de tam anlamıyla ortaya çıkartılamamıştır.

Kaslarda kasılma da meydana getirdiğinden gerilim tipi baş ağrısı denilen bu ağrı türünde kimi hekim, bu ağrıların kas kasılmalarından meydana gelmediğini düşündüğünü belirtir. Gerilim baş ağrısında işe yarar tedaviler mevcuttur ve yüz güldüren neticeler alınabilmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı ile baş edebilmek için uygun ilaçları kullanmanın yanı sıra, ağrıyı tetikleyen sebeplerden uzak bir yaşam standardı edinmek de etkili olacaktır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri

Gerilim baş ağrısı belirtilerine bir göz atacak olursak nasıl bir tablo çıkar karşımıza bir bakalım

 • Başın yan ve arka taraflarında, bir de alın bölgesinde gerilme ve basınç hissi
 • Donuk ya da gittikçe çoğalan bir baş ağrısı
 • Nadiren de olsa iştah yitimi
 • Boyun, omuz kasları ile kafa derisinde duyarlılık gibi şikayetler belirti olarak karşımıza çıkabilmektedir.
 • Gerilim baş ağrısı yarım saat sürebildiği gibi 6-7 gün de sürebilmektedir. Bu baş ağrısı tipi bazı kişilerde zaman zaman yaşanırken, bazılarında da sık sık görülebilmektedir. Gerilim baş ağrısı 1 ay içinde 15 günden fazla görülüyorsa kronikleşmeden söz edilebilir.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı 1

  Ama 1 ay içinde 15 günden az olursa bu ağrılar epizodik, yani ara sıra meydana gelen tür olarak sınıflanır. Ama epizodik baş ağrıları çoğunlukla kronikleşmeye doğru yol almaktadır.

  Gerilim baş ağrısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

  Bu baş ağrısını migrenden ayırt etmek zor olabilmektedir. Ama ikisinin ayrıldığı noktalardan yola çıkarak gerilim baş ağrısını migrenden ayıran sınırı tayin etmek mümkün olabilmektedir. Gerilim baş ağrısında, migrendeki bulantılar, kusmalar, karın ağrıları pek görülmez.

  Migrende fiziksel aktiviteler ve zorlanmalar ağrıyı tetiklerken, gerilim baş ağrısında bu etkenler tetikleme yapmaz. Gerilim baş ağrısında ışığa ve sese hassasiyet görülür ana yine de çok yaygın olduğu söylenemez.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı 2

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

  Gerilim baş ağrısı yaşayan kişiler baş ağrısı için ne iyi gelir sorusuna cevap arar çoğunlukla ağrıyı kendi başlarına tedavi etmeye çalışırlar. Ama fazla ağrı kesici kullanımı da baş ağrısı yapabilmektedir. Reçetelenmiş ilaçlarla gerilim baş ağrısı kontrol altına alınabilmektedir.

  Reçetesiz satılan basit ağrı kesicilerle baş ağrısı azaltılabilmektedir ve tedavide ilk basamak olarak görülebilmektedir.

  Bunun dışında kombine ilaçlar ile triptanlar kullanılabilmektedir.

  Ama hemen belirtmek gerekir ki ağrı kesiciler baş ağrısında tedavi gerçekleştirmez, sadece belirtileri geçici olarak ortadan kaldırabilir. Sürekli ağrı kesici kullanmanın bazı yan etkiler meydana getirebileceğini de hesaba katarak, ilaç kullanımını da belirli düzeyde tutmak gerekecektir. En iyi yöntemi ve dozajı başvurduğunuz hekim tavsiye edecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gerilim-tipi-bas-agrisi/