Gilaburu Meyvesi

Gilaburu bitkisi, Kayseri civarında yetişen özel bir bitkidir. Genel sağlık açısından son derece faydalı olan bu bitkinin meyvesi, kabuğu ve suyundan faydalanılır. Özel olarak üretilen gilaburu meyvesi, özellikle böbrek taşı parçalanması ve tedavisinde kullanılır.

Diğer yöntemlerin aksine ağrı yapmayan bu doğal meyve suyu, böbrek taşlarının kimyasal olarak parçalanması ve erimesini sağlar. Bu özel meyve küçük ya da büyük böbrek taşlarının tedavisinde kullanılabilir. Ancak bu tedaviden önce mutlaka doktor kontrolü ve doktor onayı gerekir.

Gilaburu meyvesi, küçük taneleri bulunan bir meyvedir. Kırmızı rengi bulunan bu meyve, genel görünüş olarak üzüme benzer. Sonbahar aylarında toplanacak olgunluğa erişen gilaburu meyvesi, çok fazla olgunlaşmadan toplanmalı ve tüketilmelidir.

Aksi halde alerjiye neden olan farklı madde içerikleri ortaya çıkıp meyvenin yan etkilere neden olmasına yol açar. Gilaburu meyvesi ilk başlarda acı bir tada sahiptir. Bu acı tadın yok edilmesi için ilk olarak normal bir su içinde bir süre bekletilmesi gerekir. Salamura edilen meyveyi daha sonra sıkıp kullanabilirsiniz. Ayrıca meyvenin kabuk kısmından da çay elde edebilirsiniz. Gilaburu meyvesinin kabuklarından çay demlerken normal siyah çay ya da bitki çayı gibi demlenir.

Gilaburu Meyvesi Faydaları

Gilaburu meyvesi, ülkemizde yeni yeni adı duyulmaya başlanan bir meyvedir. Her bölgede yetişmediği için özel bölgelerden yayılan bu meyve ve meyvenin suyu genel sağlık sorunları için etkilidir. Gilaburu meyvesinin faydalarını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaştık.

Gilaburu ekstresi kanın pıhtılaşmasını hızlandırır. Gerekli olduğunda tüketilebilir.
Bilimsel çalışmalar ve yapılan deneylerde kadınlardaki genital ağrıları giderdiği tespit edilmiştir. Özellikle adet sancısına karşı etkilidir.

Gilaburu Meyvesi Faydaları

 • Sakinleştirici etkisi vardır. Depresyon, ani sinir krizlerine iyi gelir, sinirleri kuvvetlendirmekte etkilidir.
 • Adet sökücüdür. Zor adet dönemlerini kolaylaştırır, ağrıları keser.
 • Ani kramp ve kas ağrılarını rahatlatır.
 • C vitamini bakımından gilaburu meyvesi zengindir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Gilaburu meyvesi yüksek kötü kolesterolü düşürür ve dengede tutar.
 • Anti-aging etkisi sayesinde yaşlanmanın önüne geçer.
 • Prostat ve karaciğerin fonksiyonelliğine katkıda bulunur. Mesanenin kolaylıkla boşalmasını sağlar. Bu etkisi rahatlatma ve gevşetme özelliğinden kaynaklıdır. Ayrıca sık sık tuvalete çıkma alışkanlığını gidererek, kişilerin daha rahat bir yaşam sürmesini sağlar.
 • Gilaburu Meyvesi Faydaları 3

 • Kalp ve damar ikilisine destek vererek hastalık oluşmasını engeller. Özellikle tansiyon için çok etkilidir ve hipertansiyonda oluşan kabızlık sorunundan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Bileşimindeki etken maddeler anti-bakteriyel ve antioksidan etkiye sahiptir. Bu etkisinden ötürü vücuttaki serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur.
 • Bazı hamileliklerdeki düşük tehlikesi için tüketilebilir. Ancak bunun mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekir.
 • İdrar yolu iltihaplarının giderilmesinde etkilidir.
 • Böbreklerde oluşan taşların eritilmesinde ve yeni taşların oluşmasının önlenmesinde etkilidir.
 • Genel kadınsal sorunların tedavisinde doktor kontrolünde tüketilebilir.
 • Gilaburu meyvesinin daha çok suyundan yararlanılır. Galiburu suyu her tüketim için ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Başka meyve sularında olduğu gibi bir kere sıkılıp 2-3 gün tüketilmez. Hazırlandığı gün gilaburu suyunun tüketilmesi gerekir. Eğer tüketilmediyse mutlaka dökülmeli ve yenisinin hazırlanması gerekir.

  Gilaburu Meyvesi Faydaları 1

  Gilaburu meyvesi ya da suyu her hangi bir sağlık sorunu olmayan herkes tarafından günde 1-2 bardak şeklinde tüketilebilir. Ancak sürekli ilaç kullananlar ya da kronik hastalığı olanlar doktora danışmadan bu meyveyi ve suyunu tüketmemelidir.

  Genel olarak gilaburu ne işe yarar, sorusunun cevabını yazımızda verdik. Meyvenin kendisinin, suyunun ve kabuğunun genel faydaları aynıdır. Bu faydalardan yararlanmak için en doğru şekilde gilaburuyu kullanmanız yeterli.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gilaburu-meyvesi/