Gilaburu Nasıl Kullanılır?

Gilaburu, kırmızı taneli bir meyvedir. Bodur ağaç bitkisinde yetişen bu meyve, genel sağlık için çok faydalıdır. Gilaburu ülkemizde özellikle İç Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Adı çok fazla duyulmayan bu özel meyve hakkında merak edilen gilaburu nerede yetişir, gilaburu suyu nasıl kullanılır ve meyvesi nasıl kullanılır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gilaburu meyvesi, sonbahar mevsiminde dalından toplanır. İlk koparılışta acı bir tadı olan bu meyveyi koparır koparmaz sade suyun içine koymak gerekir. Bu suyun içinde bir süre bekletilen meyvenin acı tadı, suyun içine geçer ve meyve artık kendi adını alır.

Gilaburu meyvesi, salamura yapıldıktan sonra ekşi bir tat alır. Meyvenin kullanımı için suyunun süzülmesi ve posa olarak alınması gerekir. Bu şekilde eğer çok ekşi gelirse bir miktar şeker ya da şekerli madde ilave edilebilir. Gilaburu meyvesi tek başına dalından koparıldığı gibi tüketilmez. Genel olarak nektar halinde ya da meyvenin suyu olarak tüketilir.

Gilaburu kullanımında mümkün olduğunca az şeker kullanmak gerekir. Az şeker ile hem meyvenin tadı daha fazla alınır, hem de yararlı etkilerinden daha fazla faydalanır. Bu nedenle çok gerekmedikçe tatlandırıcı kullanılmamalı.

Gilaburu Suyu Nasıl Kullanılır?

Gilaburu meyvesi ve suyu ilaç değildir. Ancak ilaç gibi bazı hastalıklar için kullanılabilir. Gilaburu suyundan verimli etki almak için günde en az 1 kilo kadar gilaburu meyvesinin suyunu çıkarıp hastaya vermek gerekir. Gilaburu suyunu evde elde etmek için su içine konulan meyveleri sıkarak posasını alın. Elde edilen suyu süzgeçten geçirin ve gerekli ise tatlandırıcı ekleyerek tüketilir.

Gilaburu meyvesinin tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, meyvenin tamamen olgunlaşmamış olmasıdır. Olgunlaşan meyveler, etkisini kaybedecektir. Gilaburu suyunun etkili olması içinse tüketilmeden hemen önce yapılması gerekir.

Gilaburu Suyu Nasıl Kullanılır?

Diğer doğal meyve suları gibi bir sürahi yapılır 2-3 gün tüketilmemeli. Gilaburu suyunu zaman içine yaymak yerine az bir ara ile tüketilmesi gereken kadar tüketmek gerekir. Meyveyi salamura şeklinde su içinde bekletirken serin ve güneş ışığı görmeyen bir yerde saklamaya özen gösterin. Saklama koşullarına uygun şekilde 10 ay ile 12 ay arasında bekletilebilir.

Gilaburu meyvesini meyve suyu olarak hazırlarken isterseniz katı meyve sıkacağından da yararlanabilir. Yalnız bu meyve sıkacakları ile 2 kere çekilmesi ve posa bırakmaması gerekir. Gilaburu suyunu yetişkinlerin içmesinde bir sakınca yoktur.

Gilaburu meyvesi ve meyve suyunun genelde bir yan etkisi yoktur. Ancak bazen alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Bu özelliğinden dolayı ilk tüketimde az miktarda tüketilmeli ve tüketim sonrası her hangi bir etki olup olmadığı kontrol edilmeli. Eğer bir yan etki yoksa, gönül rahatlığı ile daha fazla miktarda bu meyveden yararlanılabilir.

Gilaburu Suyu Nasıl Kullanılır? 1

Gilaburu suyu, bazı hamile bayanların sorunlu devam eden hamileliklerinde bebeğin düşmemesi için kullanılabilir. Bu tür bir etkiye sahip olmadığını anlamak için uzman bir doktır tarafından annenin muayene edilmesi gerekir. Doktorun uygun gördüğü durumlarda ve uygun gördüğü miktarlarda gilaburu suyu tüketilebilir. Bunun dışında hamilelik ya da emzirme döneminde kullanılmaması gerekir.

Gilaburu meyvesinden elde edilen gilaburu nektarının kilo vermede de etkili olduğuna dair bazı bilgiler mevcut. Tam olarak ispatlanmasa da bu yönde yapılan değerlendirmeler, doğal gilaburu suyunun yağ yakıcı özelliği olduğunu ortaya çıkarmıştır. Doğal olarak evde yapılan gilaburu suyunun yanında hazır olarak satılan gilaburu nektarları da aynı etkiyi sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gilaburu-nasil-kullanilir/