Gilaburu Suyunun Faydaları

Gilaburu, kırmızı, üzüme benzer meyveleri bulunan bir meyvedir. Meyvesi, bitkisi ve kabuklarından yararlanılan bu özel bitki, ülkemizde daha çok İç Anadolu bölgesinde yetiştiriliyor. En çok Kayseri ve civarında bulunan gilaburu bitkisi ve bu bitkiden elde edilen meyve suyu, pek çok önemli sağlık sorununun önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabiliyor.

Gilaburu bitkisinden elde edilen gilaburu suyu, sağlık için son derece etkilidir. Hazır olarak bazı meyve suyu markaları tarafından satılan bu özel meyve suyu, evde de hazırlanabiliyor. evde gilaburu suyu hazırlamak için meyvesi toplandıktan sonra bir süre su da bekletilir.Bu suyun içine her hangi bir başka madde konulmaz. Meyvenin acısının alınmasında etkili olan bu su, 0-15 derece arasında olmalıdır.

Güneş görmeyen bir yerde bu şekilde 10 ay kadar bozulmadan bekletilebilir. Gilaburu nektarı için yaklaşık 700 gr-800 gr gilaburu meyvesi kullanabilirsiniz. 700– 800 gram meyve ile yaklaşık 2,5 – 3 su bardağı gilaburu öz suyu elde edilir. Bu suyu meyveyi süzgeçten geçirerek elde edebilirsiniz. Gilaburu suyunu sabah ve akşam yemeklerinden yarım saat sonra birer su bardağı olarak tüketebilirsiniz. Tadı acı ya da ekşi gelirse içine bir miktar şeker ya da bal ilave edebilirsiniz.

Gilaburu suyu çok faydalı bir doğal meyve suyudur. Gilaburu suyunun faydaları;

 • Gilaburu suyu böbrek kum ve taşlarını eritici etkiye sahiptir. Bu meyvenin suyu taş ve kumu kimyasal çözünmeyle erittiği için kişide her hangi bir ağrıya neden olmaz.
 • Gilaburu suyu, kolesterolü düşürmede etkili şekilde kullanılabilir.
 • Vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı antioksidanlar, bu meyve suyunda yüksek miktarda vardır.
 • Gilaburu suyunda vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyen laktobasiller vardır. Bu nedenle genel sağlık için etkilidir.
 • Safra taşının eritilmesinde etkili ve yeniden taş üremesini engeller.
 • Şeker hastalığına iyi gelen bileşiklere sahiptir. İçeriğinde bulunan asitler, anti koansorejen niteliklidir ve kanserli hücrelerin yayılmasını önler. Kanseri durdurucu özelliği ile tedavisinde de etkili şekilde kullanılabilir.
 • Yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu yönü ile soğuk günlerde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Adet düzensizliği ya da bayanlara özel bazı rahatsızlıkların önlenmesinde, tedavisinde etkilidir.
 • Zamansız bebek düşmelerinin önüne geçer. Kadınlarda doğum sonrası ortaya çıkan spazmların önüne geçer.
 • Gilaburu Suyunun Faydaları 2

  Gilaburu suyunun faydalarının yanında doğru kullanılmadığında yan etkileri de ortaya çıkabilir. Gilaburu suyu yan etkileri arasında ilk sırada meyvelerin olgunlaştıktan sonra tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkan alerjik etkiler gelir. Taze olarak evde kendiniz hazırlamayacaksanız satın aldığınız gilaburu nektarını da güneş görmeyen, serin bir yerde ve ağzı kapalı olarak saklamanız gerekir.

  Mide ya da bağırsak ülseri olanlar ne hazır olarak ne de nektar olarak gilaburu kullanmamalıdır. Gilaburu suyu tüketirken beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir. Gerekli tedavinin ardından bir daha aynı şekilde gilaburu suyu tüketmemeye dikkat edin.

  Gilaburu Fiyat

  Gilaburu meyvesi ve meyve suyunun satışı yapılmaktadır. Bu özel meyve ve meyve nektarının fiyatı son derece uygundur. Gilaburu meyve suyunu doğal ürün satışı yapan online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Genel olarak 1 ve 5 litrelik miktarlarda satılan gilaburu nektarı, piyasada farklı markalarda bulunuyor.

  Gilaburu Fiyat

  1 litrelik gilaburu suyu fiyatı genelde 15-25 TL arasında 5 litrelik gilabur suyu ise 35-45 TL arası değişen fiyatlar ile satılıyor. Bu ürünlerin satışında genelde kargo ücretsiz olarak satış yapılır. Online satış yapan sitelerden bu ürünleri satın almadan önce mutlaka iyi araştırmanızı öneririz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gilaburu-suyunun-faydalari/