Gliserin Nedir?

Gliserin formülü olarak, polar organik bir trihidroksi alkol olduğunu söylemek mümkün olabilmektedir. Sıvı formdadır, zehirli değildir ve hafifçe tatlıdır. Bir diğer adı da Gliserol’dür. Petrokimyasal yollardan ve organik yollardan gliserin elde edilebilir.

Gliserinin içinde bitkisel ve hayvansal yağlar bulunur. Yüksek nemlendirme özelliğine sahiptir ve hacminin tam 4 katı suyu absorbe edebilir.

Gliserin Nedir? 4

Gliserin Ne İşe Yarar?

Gıda sektöründe kullanılır. Gıda maddelerinin ve içeceklerin içine katılır, rutubet tutucu, tatlandırıcı ve çözücü olarak vazife yapar. Şeker kullanılan ürünlerde şeker yerine de kullanılmaktadır. Gliserinin tatlılık oranı sukrozun averaj %60’ına denk gelmektedir. Bakılmış olduğunda kalorisi sofra şekeriyle aynı orandadır sadece kandaki şeker seviyesini yükseltmez.

Dondurmalarda kıvam sağlayıcı olarak kullanılır, yapılarını düzeltir. Tatlı alkol çeşitleri arasında da yer alan likörlerde kıvam arttırıcı ( kalınlaştırıcı ) olarak kullanılır. Düşük yağ oranına haiz besin ürünlerinden dolgunlaştırıcı olarak kullanılır. Öksürük şuruplarının içinde tatlandırıcı olarak kullanılır. Gliserin nedir ne işe yarar? sorusuna karşılık olarak, kabızlık şikâyetlerinde tedavi amacı ile kullanılır.

Özellikle fitil olarak kullanımı görülmektedir. Şeker hastaları tarafından kullanılan ve aynı zamanda harici olarak uygulanan merhemlerin içeriğinde de bulunur. Diş macunu, cilt bakım ürünleri, ağız gargaraları, saç bakım ürünleri ve tıraş kremleri benzer biçimde kişisel bakım ürünlerinde bulunur. Bu ürünlerde bulunmasının sebebi gliserinin nemlendirme özelliğinin güçlü olmasıdır.

Gliserin Ne İşe Yarar?

 

Mum üretiminde kullanılır. Sabun üretiminde kullanılır. Nargile tütünlerinin içinde bulunur, rutubet tutucu özelliğiyle görev yapar. Dinamit üretiminde kullanılır. Gliserin Trinigliserin ve Nitrik gibi asitler ile bir araya getirilerek dinamit üretiminde de sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Donmayı geciktirici özelliğe haizdir.

Mürekkep veya küf lekesi benzeri çıkması güçlük derecesi yüksek lekelerin üzerine uygulama edildiğinde lekenin kuruyup kumaşa işlemesini geciktirir ve kir çıkarmayı kolaylaştırır. Sığırlarda görünen bir iç hastalık türü olan ketoziste tedavi amaçlı kullanılır. Bu hastalık yüksek miktarda süt verme kapasitesi olan hayvanların doğumdan ondan sonra ilk bir iki ay içinde karbonhidrat ve lipid metabolizmalarının bozulmasına yol açar.

Gliserin Ne İşe Yarar? 1

Gliserin nasıl kullanılır? Sorusuna karşılık olarak ise, orta ve dış kulak enfeksiyonlarının sebep olduğu şiddetli kulak ağrısı şikayetlerinde kulak içine birkaç damla gliserin damlatılmasının faydası vardır. Düzgüsel olarak tabip kontrolünde ve onayında kullanılmalıdır.

Ek olarak kulak temizliği için de kullanılabilir. Her geçen gün daha da fazla alanda kullanılmaya devam eden gliserin, alternatif tıp konusunda da bu gibi faydalarından dolayı büyük bir sıklıkla kullanılmaya da devam etmektedir.

Gliserin Nerede Satılır?

Gliserin, hemen her yerde büyük bir sıklıkla satılmaya devam etse de kişilerin bu kapsamda dikkat etmesi gereken birçok husus da bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi ise, kaliteli ve güvenilir olan yerlerden gliserinin satın alınmasıdır. Gliserin nerelerde kullanılır? Sorusunun yanı sıra nerelerde satılır?

Gliserin Nerede Satılır?

 

Satılır sorusu da büyük bir öneme sahip olmaktadır. Eczaneler, bu ürünü satın almak için oldukça doğru bir karar olabilmektedir. Uzmanlar, gliserinin faydalarından dolayı bu ürünü kullanmayı önerse de muhakkak bir doktora danışmalarını da önermektedir. Aynı zamanda bu gibi ürünlerin kalitesi de bir hayli önemlidir.

Gliserin Fiyatı

Eczanelerde ve aktarlarda satılan gliserin, genellikle 50 ml boyutu ile kişilerin hizmetine sunulmaya devam etmektedir. Bu kapsamda belirlenen ortalama satış fiyatı 7 TL olsa da, gliserinin marka ve kalitesine göre 25-30 TL gibi rakamlarda da satılmaktadır. Böylelikle kişiler, kendi ihtiyaç ve bütçelerine göre dilediği ürünü satın alabilme imkanına sahip olabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gliserin-nedir/