Gliserol Nedir, Nerede Satılır, Gliserol Fiyatı Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Gliserol nedir, daha yaygın ismiyle gliserin, sıvı haldeki polar organik trihidroksi alkoldür. Tadı hafif tatlıdır ve zehirli değildir.  Gliserol formülü su ve alkolle karışabilen ve  asetonda çözünebilen özelliktedir.

Gliserini, yağlı maddelerden sabunlaştırma yoluyla çıkartılan renksiz ve şurup kıvamındaki sıvı olarak da tanımlayabiliriz.

Gliserol Nedir, Nerede Satılır, Gliserol Fiyatı Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Tıbbi gliserin olarak adlandırılan gliserin çeşidi de şeker hastalığında şeker olarak, bir de cilde uygulanan merhemlerle ve bağırsak tembelliği probleminde fitil olarak kullanılır. Gliserin dinamit üretiminde de kullanılır. Gliserin, trinitrogliserin ve nitrik asitle birleştirilerek dinamit yapılabilir. Kıvamı şuruba benzeyen gliserini suda çözünen bir özelliktedir.

Gliserin bitkisel ve hayvansal yağ maddelerinin içinde de bulunur. Deriye uygulandığı zaman lipit yani yağların yapısına katılır. Gliserin endrüstride sabun yapımında da kullanılır. Tıpta yumuşatıcı olarak sıkça kullanılır.

Geniş anlamda bakacak olursak gliserol ne işe yarar, hangi amaç için kullanılır, gliserol faydaları nelerdir bir göz atalım.

Gliserini yumuşatma  özelliği ile ciltte nemlenme sağlar, cildin nem kaybını önler ve mütamadiyen yumuşacık kalmasını sağlar. Gliserin son derece etkili bir nemlendiricidir ve pahalı medikal ürünlere ve kozmetiklere göre oldukça naif bir fiyatı vardır. Cilde ince bir tabaka halinde sürülecek olan gliserin, cilt yüzeyini kaplayarak kir ve tozların cildi tıkamasını önler ve cilde pürüzsüzlük sağlar.

Gliserol Nedir, Nerede Satılır, Gliserol Fiyatı Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?  1

Bir parça pamuğu gliserine batırarak cildin kuru bölgelerine sürün ve 1-2 saat bekledikten sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Haftada 2 yahut 3 kez yapılabilecek bir işlemdir.

Gliserol cansız ve fersiz saçların da canlanmasına olanak tanır. Saç dökülmelerini engelleyen gliserol, saça gerekli nemi de sağlar. Nemli saça bir miktar gliserol sürmek ve bunu tüm saça yedirmek, 4-5 dakika sonra da saçları yıkamak iyi bir nemlendirme etkisi sağlar. Haftada 2-3 sefer uygulanılabilecek bir işlemdir. Bunu haricinde püskürtücülü bir şişeye eşit oranlarsa su ve gliserin doldurup gün içinde saçlarınıza püskürtebilirsiniz.

Kuru, pullanmış ve çatlamış dudaklar da yüzde istenmeyen olumsuz detaylardandır. Böyle bir sorunda da gliserol, ya da diğer adıyla gliserin imdada koşar. Gliserol dudakların da yumuşamasını ve esnek bir yapıya kavuşmasını sağlar. Ölü cilt hücrelerini de uzaklaştıran bir etkisi vardır. Gliserin ve gül suyunu karıştırarak dudaklarınıza sürebilir ve dudaklarınızı gün boyu yumuşacık kaldığını görebilirsiniz.

1 çorba kaşığı gliserine 2 çorba kaşığı gül suyu ilave edin ve bunu boş bir püskürtücülü şişeye koyarak, gözleriniz kapalı halde yüzünüze sıkın. Bunu her gün uygulayabilirsiniz. Bu karışım hem karma ciltlerdeki yağ dengesizliğini düzenler, hem ph dengesini düzenler, hem de cilt lekelerini giderir.

Gliserol Nedir, Nerede Satılır, Gliserol Fiyatı Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?  2

Gliserolun yumuşatıcı etkisi ayak nasırları üzerinde de kendini gösterir. Sertleşen ayak taban ve nasırların yumuşamasına olanak tanır. Ayaklarınızı sıcak ve sabunlu suda bekletip topuk taşı ile ovaladıktan sonra, ıslaklığını alıp gliserinle yumuşatabilirsiniz. Bolca gliserin sürdüğünüz ayaklarınıza pamuklu bir çorap giyin ve bu şekilde yatın. Bu uygulamayı 1 ay sürdürerek ayaklarınızdaki sertleşmeleri yumuşatabilirsiniz.

Gliserol ağız içi yaralara da hayli iyi gelmektedir. Sulandırılmış gliserolle gargara yapmak aft denilen ağız içi yaralarına iyi gelmektedir.

Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da iyi gelen gliserol, tırnaklara parlaklık verir ve makyajınızın yüzünüze sabitlenmesini sağlar.

Gliserol Nerede Satılır?

  • Gliserol, aktarlarda, kimyasal ürün satan noktalarda ve eczanelerde satışa sunulmaktadır.

Gliserol Fiyatı Nedir?

  • Gliserolün 50 miligramı 5 TL, 1 litresi ise ortalama 25 TL civarındadır. Siz bir seferde sözgelimi 5 TL’lik bir miktar sarın alabilirsiniz.

Gliserol Nedir, Nerede Satılır, Gliserol Fiyatı Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?  3

Gliserol Nerelerde Kullanılır?

  • Gliserol; diş macunlarında, kozmetik alanında, sıvı sabun formülünde, tütün mamüllerinde, gıda ürünlerinde kullanılan bir bileşendir.
  • Gliserol, yapıştırıcılarda, tekstil sanayiinde, kaplama ve mürekkeplerde de kullanılan bir bileşendir.

Cildi nemlendiren, cilt tonunu açan, ayak çatlaklarını ve nasırları tedavi eden, dudakları yumuşatan, ağız yaralarına iyi gelen, sedef, egzama gibi deri rahatsızlıklarına iyi gelen, cildin yaşlanmasını önleyen, tırnakları parlatan gliserol, saç bakımı ve konforunda da sık sık kullanılmaktadır.

Ayrıca bazı hastalıkların teşhis ve tanısında da gliserol testinden faydalanıldığı bilinmektedir. Sözgelimi ani işitme kayıplarında gliserol testinden faydalanılarak Menier hastalığının ilk atağı tespit dilebilmekte ve doğru tedavi uygulanabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gliserol-nedir-nerede-satilir-gliserol-fiyati-nedir-ve-nerelerde-kullanilir/