Glutensiz Diyet

Glutensiz diyet, çölyak hastalarının ve glütene alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gereken bir proteindir. Gluten buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir ve bu tahıllardan imal edilen ekmek, erişte, makarna, irmik, kuskus, bulgur, kek, börek, çörek, kurabiye, simit, pasta, pizza, pide, lahmacun, tarhana, nişasta, bira ve maltlı içecekler çölyak hastaarı ve glütensiz beslenen kişiler tarafından tüketilemiyor. Pirinç, darı, mısır ve yulafsa glüten içermiyor.  Glutensiz diyet nedir sorusunun yanıtı da kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor.

Glutensiz Diyet

Glutensiz diyet yapanlar özgür gezen ve doğal çimle beslenen hayvanların etini tüketmeli, sebze, meyve yoğurt, kefir, peynir gibi süt ürünleri tüketmeli, abur cuburdan kaçınılmalıdır.

Dışarıda yemek yemek gerektiğinde yine doğal etler, salatalar, sebze yemeklerinden bir seçim yapılabilir. Bu yemeklere hazır bulyonlar konulmadığından emin olmak gerekiyor. Pirinç glüten içermese bile içine bulyon konduğunda glüten içermiş oluyor o yüzden dışarda pilav yemek tercih edilmemeli. Unla terbiye edilen çorbalar da glüten içeriyor.

Glutensiz diyet listesinde ızgara etler, zeytinyağlı salatalar, sebzeler tercih edilmeli. Gluten özellikle dışarıda üretilen ve seviş edilen hazır gıdaların birçoğunda mevcut. Pizzalar, kızarmış tavuklar, fast food ürenler  ağır glüten içeriyor. Glutene alerjisi olan kişilerde çölyak isimli sindirim hastalığı ortaya çıkıyor.

Glutensiz diyet yapanlar kolayca kilo da veriyor. Dünyaca ünlü yıldızlardan bazıları da bu diyetle formda ve daima ince kalıyor.

Uzmanlara göre ise çölyak hastası olmayan kişilerin glutensiz diyet uygulaması doğru değil. Hatta glütensiz diyet uygulayan sağlıklı kişiler uzun vadede fayda yerine zarar görüyorlar. Uzmanlara göre bırakın glütensiz beslenme diyetini yalnızca çölyak hastaları yapsın.

Glutensiz Diyet 1

Vücudun bağışıklık sisteminin düzgün çalışmamasından kaynaklanan bir sindirim rahatsızlığı olan çölyak hastalığı uzun vadede tedavi edilmez ve kontrol altında tutulmazsa lenfoma, kısırlık, ince bağırsak kanseri, düşük ve kemik erimesine sebep olabiliyor. Çölyak hastalığının tedavisi olmasa da beslenme disiplini ile kontrol altında tutulabiliyor. Kabızlık, ishal, şişkinlik, ağız yaraları, eklem ağrıları, depresyon ve cilt sorunları ile kendini belli eden çölyak hastalığı, ömür boyu glütensiz beslenmeyi gerektiriyor.

Ama çölyak hastası olmayan kişilerin de glütensiz bir beslenme programı uygulaması B ve D vitaminleri ile lif ve demir eksikliğine sebep olabiliyor. Ayrıca karbonhidrattan fakir beslenince kişide kan şekeri düşmesi ve baş ağrıları ortaya çıkabiliyor.

Bu sebeple glütensiz diyetin sadece çölyak hastası olan kişilere uygun olduğu söylenebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/glutensiz-diyet/