Glutensiz Yiyecekler

Glutensiz yiyecekler, çölyak hastaları ve glütensiz beslenmeye dikkat eden kişiler için oldukça önemli yiyeceklerdir. Glutene hassasiyeti olan kişiler hangi yiyeceklerde glüten olup olmadığını bilmek ister.  Glutensiz yiyecekler nelerdir sorusu için glütensiz yiyecekler listesi

Saf zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, susam yağı, iç yağı, avokado, badem sütü, zeytin, ceviz, ceviz yağı, rokfor hariç peynir çeşitleri; keten, Ayçiçek, susam, balkabağı, chia tohumu gibi tohumlar.

Gluten içermeyen ve glütensiz diyet yapanların, tüketebilecekleri gıdaları iyi seçmeleri gerekir. Bu gıdalar badem unu, karabuğday; beyaz, kahverengi ve yabani pirinç, mısır, baklagiller, meyve ve sebzeler, mısır,  lokum, pekmez, şeker, bal, süt, yoğurt, buğdayla yapılmayan tatlılar,  patates, pirinç çorbası, soya unu, kavrulmuş fındık, bitkisel proteinler, deniz mahsulleri, et suları, çorbalar, bulyonlar olarak sayılabilir.

Yulaf da aslında glüten içermez ama bazı çölyak hastalarına iyi gelmez. Yulaf glüten ihtiva etmediği halde glüten gibi etki göstereceğinden glütensiz beslenme programı uygulayanlar tarafından tüketilmemelidir. Ama glütensiz diyet yapanların haftada yalnızca 1 kez  50 gram kadar yulaf almaları uygundur.

Glutensiz diyet, sadece çölyak hastası olan kişiler için değil; buğday alerjisi olanlar, tiroid hastaları, multipl skleroz hastaları ve DEHB (Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) hastaları için de uygundur. Glutensiz diyetle bu hastalıkların şiddeti azaltılabilir.

Glutensiz diyet uygularken yağ oranı düşük proteinler, meyve ve sebze gibi gıdalar da alınmalıdır ki glütensiz diyetin faydası vücutta daha iyi hissedilebilsin. Yanı sıra günlük egzersizler de glütensiz beslenmeyi destekler.

Glutensiz Yiyecekler

Glutensiz yiyecekler nerede satılır hususuna gelirsek glütensiz yiyecekler artık pek çok markette raflarda yer alabiliyor. Aynı şekilde pek çok internet sitesinde de glütensiz ürüne rastlanabiliyor.

Glutensiz yiyecekler Migros ve buna benzer yaygın olarak bilinen süpermarketlerde de satışa sunulmaktadır. Bu tür süpermarketlerden ve internet üzerinden irtibatla glütensiz yiyeceklere ulaşmak mümkündür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/glutensiz-yiyecekler/