Göbek Deliği Neden Var, Neden Kanar, Nasıl Temizlenir?

Göbek deliği nereye bağlı? Sperm anne karnına düştüğü andan itibaren büyümeye başlamaktadır. Anne karnında bulunurken göbek kordonu ile bağlı bulunmaktadır. Doğum yapıldığı andan itibaren bu kordon kesilir ve göbek deliği meydana gelir. Göbek deliği bu Kordon’un kesilmesinden dolayı ortaya çıkan yara izi olmaktadır. Göbek deliği vücudumuzda ortaya çıkan ilk yara izi olmaktadır.

Göbek Deliği Neden Var, Neden Kanar, Nasıl Temizlenir?

Yeni doğan bazı bebeklerde göbek fıtığı isimli hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık sonucu bebeğin iç organları göbekten dışarı çıkmaya meyilli olmasından dolayı ameliyat ile göbek deliği kapatılmaktadır. Göbek delikleri her insanda farklı olmaktadır.

Farklı göbek delikleri şunlardır. Uzun ve ince göbek deliği, yuvarlak göbek deliği, oval göbek deliği, düz göbek deliği, çıkık göbek deliği kum saati göbek deliği ve papyon göbek deliği olmak üzere farklı çeşidi bulunmaktadır.

Göbek Deliği Neden Var?

Göbek deliği anne karnında oluşmaya başladığı zaman yapılanmaya geçer. Böylelikle bebek anne karnında göbek kordonu ile yaşamaya başlar. Bunun içindir ki göbeğimiz sonradan değil doğuştan bize gelen bir uzuv olmaktadır. Bize herhangi bir zararı veya faydası yoktur.

Doğum yapıldıktan sonra kordon kesilerek göbek kısmında kalan son kordon parçası düşer. Bu düşme sonucu içi hafif bir şekilde oyuk halde kalır. Göbek deliği temelinde anne karnında bebeğin beslenmesini sağlamak amacıyla ortaya çıktığı görülmektedir. Göbeğin sonradan bize bir faydası yoktur. Göbek deliği yukarıda veya aşağıda olması herhangi bir sorunu ortaya çıkarmaz. Göbek deliğinin faydası doğuştan sonra biter. Yalnızca anne karnında görevi vardır.

Göbek Deliği Neden Var, Neden Kanar, Nasıl Temizlenir?  2

Göbek Deliği Neden Kanar?

Göbek kanaması olarak da bilinen göbek deliğinden kan gelmesi bazı nedenlerden ortaya çıkmaktadır. En yaygın olanı ise göbek deliğinin enfeksiyon kapması olmaktadır. Göbek deliği çevresinde mantar oluşması göbek deliği kanamasına neden olmaktadır. Göbek kanaması bazen yaralanma sonucu da ortaya çıkar. Kanama nedeni ne olursa olsun tedavi edilmediği sürece sağlık yönünden büyük sorunlar ortaya çıkarır.

Göbek deliğinde meydana gelen kanama ortaya çıktığı vakit acil olarak genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekiyor. Göbek deliği çevresinde bulunan derinin iltihabı göbek deliğinden kan gelmesinin nedenlerinden biri olmaktadır.

Göbek deliği nemli, sıcak ve karanlık dokusu olması nedeniyle bakterilerin oluşması için en iyi yer olmaktadır. Göbek deliği iltihabı nedenleri olarak ilk başta göbek deliği etrafında şişlik, ortaya çıkan pis koku ve akıntılar olmaktadır. Daha Sonraları göbek deliğinden kan gelmeye başlar. Yapılacak tedavi enfeksiyonun türüne göre değişmektedir. Başvurmuş olduğunuz Doktorunuz size antibiyotikli krem ya da antibiyotik ilaçları verebilir.

Göbek altında bulunan kistler göbek deliği kanamasına neden olabilir. Bu kist bebek anne karnındayken karın duvarından göbek deliğine uzanmış olan bir kanal vardır. Bu kanal kapanmaz ve ara sıra kanamaya neden olur.

Göbek Deliği Neden Var, Neden Kanar, Nasıl Temizlenir?  3

Göbek bölgesi çevresine herhangi bir darbe alındığı durumda göbek deliğinden kan gelebilir. Karın bölgesinden ameliyat olan kişiler ve karın bölgesine darbe alan kişiler göbek deliği kanaması yaşayabilirler. Bazı cerrahi işlemlerde göbek kanamasına neden olur. Genel olarak laparoskopik cerrahi aletleri kullanıldığında bu aletler ile göbek deliğine girişi kanamaya neden oluyor. Göbek deliğine Piercing yaptırmak göbek deliği kanamalarına neden olur.

Göbek fıtığı göbek deliğinin kanamasına neden olabilir. Göbek deliği kanamasını geçirmek için ilk önce genel cerrahi Doktoruna görülmesi gerekir. Doktor gerekli tedavileri uygulayarak göbek deliği kanamasını durdurur. Doktorunuz fiziksel muayene yaptıktan sonra göbek kanamasına neden olan durumları açıklar. Mantar enfeksiyonu ve mantardan kaynaklanıyorsa antifungal krem, bakterili iltihap varsa antibakteriyel merhem tercih edebilir.

Göbek bölgesine ılık su koymanız durumunda enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan şişlik ve ağrılar giderir. Bebeklerde ortaya çıkan göbek kanaması özellikle yeni doğmuş bebekler arasında çok görülmektedir. Böyle bir durum ortaya çıktığında bebeğinizi mutlaka doktora göstermekte fayda vardır. Bebeklerde göbek fıtığı göbek deliği çevresinde bulunan halkanın ortada  toplanmadığı zaman ortaya çıkar.

Bebekler ıkındığı zaman veya ağlama gibi durumlarda geçici olarak göbek fıtığı ortaya çıkar. Göbek deliğinde meydana gelen kanamalar genel olarak bir iltihaplanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Göbek deliğinin kirli ve pis olması göbek deliğinde ve çevresinde birçok bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu bakterilerin oluşması nedeniyle göbek deliğinde ve çevresinde kanamalar meydana gelir.

Göbek Deliği Neden Var, Neden Kanar, Nasıl Temizlenir?  4

Göbek deliği etrafında iyi huylu kist kanamaya neden olur. Bu durum korkulacak bir durum değildir. Ura kus kisti yeni doğmuş bebeklerde göbek kanamasına neden olur. Bazı durumlarda yetişkinlerde de ortaya çıkmaktadır. Göbek deliği  kanaması tedavileri antibiyotikler ile tedavi edilir. En iyi tedavi yöntemi temizlik ve hijyen olmaktadır. Son çare cerrahi müdahale yani ameliyattır. Yapılan ameliyat sonucu göbek deliği kanamaları ortadan kalkmaktadır.

Göbek Deliği Nasıl Temizlenir?

Göbek temizliğini bazı kişiler ihmal etmektedirler. Düzenli banyo yapmak göbeği kirlerden temizlemeye yeterli olacaktır. Fakat göbek deliği karanlık ve nemli bir alan olduğundan  göbekte enfeksiyon meydana gelmektedir. Bakteri, kir, ter ve giysiler üzerindeki tüyler göbek içerisinde birikerek ileride pis bir koku Göbek deliği kokusu  olarak ortaya çıkar. Banyo haricinde göbeğe özel bir bakım yapmak gerekir. Göbek kokusundan nefret ediyorsanız bu kokuyu gidermek için bazı yöntemler uygulanır. Göbek kokusunun nedenleri şunlardır.

Göbek deliğinde meydana gelen mantar enfeksiyonu oluşumu

  • Fistül
  • Ortaya çıkan çeşitli enfeksiyonlar
  • Göbek çevresinde meydana gelen kist oluşumu
  • Genetik faktörler
  • Omfalit

Göbek Deliği Neden Var, Neden Kanar, Nasıl Temizlenir?  5

Göbek temizliği yapmak için bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı tuz ilave ederek karıştırınız. Daha sonra parmak uçlarınızı bu su içerisine batırarak göbek deliğine ve çevresine masaj yapınız. Masaj yaptıktan sonra bir bez ile kurulayınız. Banyo yaptıktan sonra göbek dediğinizi bir pamuk ile veya havlu ile kurulayınız. Göbeğin içerisinin nemli  olmamasına dikkat ediniz. Doktorunuz size anti bakteriyel krem kullanmayı uygun görmediyse göbek çevresine losyon ve krem gibi ürünler uygulamayınız.

Fazla nem mantar oluşumunu hızlandırır. Bebeklerde göbek kordonunun kokusunu azaltmak için Eczaneden alacağınız  Rüping alkol ile pamuğu batırarak günde bir veya iki defa bebeğin kordonuna sürmeye devam ediniz. Yapılan araştırmalarda göbek deliği içerisinde 60’dan fazla mantar çeşidinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Göbek deliği ve çevresinde bulunan bakterilerin losyon, su ve ultraviyole ışın gibi faktörlerden etkilenmeyerek yaşamlarını devam ettiriyorlar.

Göbek deliği kararması doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır. Her banyo yaptığınız sırada göbek deliğini temizlemeniz durumunda ortaya çıkan bu kararma Sonradan kaybolacaktır. Bebeklerde göbek bakımı günde 1 defa yapılması gerekir. Göbek bağının temizliği ve pansumanı düzenli bir şekilde yapılarak göbek deliği kanaması engellenmiş olur. Yeni doğan bebeklerde enfeksiyon kapması daha çabuk olur. Hastanede verilmiş olan göbek temizliği ile ait losyonlar kullanarak göbek temizliği yapılır.

Bazı göbek deliği kanamaları kendiliğinden durur. Kanama meydana geldiği zaman göbek temizliği yapılması gerekiyor. Çok dikkatli bir şekilde temizlik yapılması gerekir. Yetişkinlerde ve bebeklerde göbek temizliğinin yapılması ön planda gelir. Göbek temizliği yapılmadığı durumlarda göbek deliğinde birçok bakteriler ortaya çıkar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gobek-deligi-neden-var-neden-kanar-nasil-temizlenir/