Göbek Eritmek İçin Ne Yapmalı?

Son yıllarda düzensiz ve dengesiz beslenen insanlığın, belkide internette en çok aradığı bir soruyla karşı karşıyasınız.

Bunun için tek bir şey söylemek maalesef mümkün değil. Buna cevap verebilmek için ilk önce yapılması gereken, göbeğimizin o hale nasıl geldiğini bilmek. Yani; göbek yağları ile savaşmak için önce, ne yaparsak kilo alırız sorusuna cevap bulmamız gerekir. Zaten bu sayede cevabı da bulmuş oluyoruz.

Göbek bölgesi insan vücudunun fizyolojisi ve metabolizması gereği en kolay yağ biriktirilen,  en zorda yağ eritilen bölgesi. Çünkü bu bölge vücudun diğer bölgelerine göre en hareketsiz bölgesi. E zaten vücudumuzda, bu sebeple yağları orada depoluyor. Günümüz metropol hayatında yüzbinlerce yıl önceki atalarımız gibi aylarca aç, susuz kalma tehdidi karşısında değiliz. Hatta tam tersi, istemediğimiz kadar şey karşımızda. Fakat vücudumuz tabii ki metropol hayatı nedir bilmiyor. Eğer ona haddinden fazla şey yüklemeye başlarsanız, o da gereksiz olanları arka bahçeye atıyor.

Bu yağlar organlarımızı ve kaslarımızı da sarıyorlar. Bu sebeple, tip 2 diyabet ve bir çok kalp rahatsızlığının da ana sebebi. Üstelik belimizi hareket ettirmemiz sadece lokal bir hareket olarak o bölge için işe yarıyor göbeğimizde ki fazla yağları eritmeye yardımcı olmuyor. Yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizmamız sayesinde de yağlarımızı yakmak gittikçe güçleşiyor.

Peki, göbek eritmek için ne yemeli?

Bunun için bir kaç şey sıralayacağız. İşte size yardımcı olabilecek önerilerimiz:

Basit Karbonhidratları azaltın:

Vücudumuzun, enerji için karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Yani bunu almak şart ama basit derken? Tamam, iki tip karbonhidrat var. 1- Basit, 2- Kompleks.

Basit karbonhidratlar, şeker, süt ve süt ürünleri, rafine edilmiş ürünler, meyveler ve sebzelerde bulunur. Kompleks karbonhidratlar ise tüm tahıl ürünleri, nişastalı sebzeler, baklagiller ise kompleks karbonhidratlar içerir. Bize yararlı olan tip ise kompleks karbonhidratlardır. Basit karbonhidrat sınıfları vücuda alındığında hemen glikoza dönüşür ve fazlası ise size göbek yağları olarak geri döner.

Şeker ve Şeker ürünlerini kesinlikte tüketmeyin:

Vücudumuza ve başta karaciğerimize yaptığımız işkencenin baş aktörü olan şeker, göbek yağlarınızın baş kahramanıdır.  Şekerli çay, kahve, asitli içecekler, kek, çörek, pasta, bisküvi, çikolata aklınıza gelebilecek her leziz şey aslında vücudunuzun düşmanı. Bu gıdalar, anında fruktoz’a dönüşerek direkt yağ olarak depolanıyorlar. Eğer göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız; üzgünüz ama şekere elveda demek zorundasınız. Yoksa sizi ciddi diyabet ve kalp rahatsızlıkları bekliyor olacaktır. Hatta Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre şeker, kanser riskinide arttıran madde. Zira kanserli hücreler, vücutta ki şeker oranına göre normale oranla çok daha hızlı besleniyor ve yayılıyorlar.

Göbek Eritmek İçin Ne Yapmalı 1

Lifli gıdalar tüketin:

Lif, yani bağırsağımızda öğütüldükten sonra geriye kalan öğütülemeyen posa. Bu lifli gıdalar suda çözünen ve suda çözünmeyen diye 2’ye ayrılmaktadır. Bu iki grupta farklı işlevlere sahiptir ve ikisi de göbek eritmek ve yağlardan kurtulmak için çok ama çok yararlıdır. Suda çözünür lifli gıdalar, kan şekerinin sabit tutulmasına, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olurken, suda çözünmeyen lifli gıdalar ise kabızlığı giderir, hemoroidi önler ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir. Bu her iki grupta vücudu tok tutarak sürekli yeme dürtüsünü ortadan kaldırır. Sağlıklı bir yetişkinin günlük kalori ihtiyacı olan 2000-2500 kalori için yaklaşık 28-35 gr. lifli besin tüketmesi gerekmektedir.

Mutlaka hareket edin:

Göbek yağlarını eritmek istiyorsan mekik çekeceksin! Bu şehir efsanesini unutun. Bu yöntem sizi bel ve boyun fıtığı yapmaktan başka hiç bir işe yaramaz. Vücudunuzun bir yerini değil, her yerini çalıştıran sporlara yönelin. Tüm kaslarınız çalışmalı ki metabolizmanız hareketlenip beyninizi daha fazla enerji için yağ yakmaya zorlasın. Eğer sağlığınız elverişli ise ve herhangi bir kardiyolojik sorununuz yok ise düzenli yapılan spor aktivitesinin kesinlikle yağ yaktığını ve kalıcı kilo vermeyi sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İlla spor salonu zorunluluğu da yok. Düzenli olarak yapılan tempolu yürüyüşler ve nabzı yükselten aktiviteler yağ yakmanıza neden olacaktır.

Uykunuzu mutlaka düzenli saatler arasında alın.

Normal bir insanın günlük uyku ihtiyacı 8 saattir. Fakat bu günün herhangi 8 saati değil, geceyarısından önce uyumaya başlanan ve sabah erken saatte kalkılarak yapılan bir uyku aktivitesi olarak 8 saattir. Beynimiz, gelişimimiz ve hayati önem arzeden fonksiyonlarımızın bakımı için gece ve sabaha karşı hormon aktivitesine başlar. Tabii eğer uyuyorsak. Uyumadığımız vakitler vücut normal aktivitelerine devam ettiği için bu hormonlar salgılanmamaktadır.

Unutmayın sırf aç kalarak ve sırf spor yaparak göbek yağlarınızdan kurtulamazsınız!

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gobek-eritmek-icin-ne-yapmali/