Göğüs Dikleştirmenin Yolları

Göğüs Dikleştirmenin Yolları
Asıl amacı dünyaya yeni gelen bebeği beslemek olan göğüsler, aynı zamanda bir dişilik ve güzellik sembolüdür de… Kadın vücudunun en çekici bölümlerinden biri olan göğüsler, ilerleyen yaş, kilo alıp verme, çok sayıda doğum ve genetik faktörler sebebiyle zaman içinde formunu yitirir ve sarkar. Oysaki hangi yaşta olursa olsun, her kadın dik ve biçimli göğüslere sahip olmayı arzu eder. Göğüs anatomisinde kas dokudan ziyade bağ dokusu daha baskın olduğundan, özellikle büyük göğüslerde sarkma olayı daha erken yaşanır. Ne kadar  önlem alırsanız alın, özellikle büyük göğüslere sahipseniz, bu, ne yazık ki kaçınılmazdır.

Göğüslerde sarkmayı engellemek yahut en azından geciktirmek için bireysel olarak alınacak önlemler yok değil. Göğüs ölçüsü ve sırt çapıyla uyumlu ve düzenli sütyen kullanmak, göğüs bölgesine yönelik egzersiz hareketleri yapmak, yüzmek, sürekli kilo alıp vermekten kaçınmak, göğüs formunu korumak için alınabilecek önlemlerdir. Ama ilerleyen yaşla birlikte, göğüsler de yerçekimine yenik düşerek deforme olacaktır. Gelişen kozmetik ve tıp teknolojileriyle artık göğüslerin fit görünümünü geri kazanmak zor değil. Gerek göğüs dikleştirici kürler ve kremler; gerekse masaj yöntemleri, egzersizler ve ameliyatlarla dik ve formda göğüsler hayal olmaktan çıkıyor.

Göğüs Dikleştirici Kür
Göğüs dikleştirme yöntemlerinin en doğal ve etkili olanlarına bir göz atalım dilerseniz.

Limon suyu kürü:
Göğüs derisini gerginleştiren ve uyaran bitkisel kürlerden biri “Limon Suyu Yöntemi”dir.
Yarım litre suya, 1 yemek kaşığı deniz tuzu ile yarım limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı göğsünüze sürüp kuruyunca vücut losyonu veya vücut yağı ile masaj yapın.

Göğüs-Dikleştirmenin-Yolları-limon-deniz-tuzu

Zambak soğanı kürü:
3-4 adet zambak soğanını rondo yardımıyla kıyıp suyunu çıkarın. 20 ml. gliserin ilave edip karıştırarak, tüm göğüs bölgesini bu karışımla ovun. Ovma işlemini içten dışa doğru masaj şeklinde yapın. Kadınlık hormonu içeren zambak soğanı, göğüsleri geliştirir, dolgun ve dik kalmasını sağlar. Bu kürü dilediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz.

Tunus baklası kürü:
Tunus baklası kullanımı, göğüs dikleştirme yöntemleri içinde ilk çağlardan bu yana oldukça yaygın. Bu da evde kendi kendinize uygulayacağınız doğal bir alternatif olabilir.
2 Yemek kaşığı Tunus baklası ununu, 1 çay bardağı suyla karıştırarak yarım saat süreyle orta ateşte pişirin. Soğuduktan sonra karışımı, göğüslere ve çevresine sürerek yarım saat bekletin. Daha sonra temiz bir havluyu soğuk suya batırarak silin. 5’er günlük periyotlar halinde tekrarlayacağınız bu kürün faydasını göreceksiniz.

Göğüs-Dikleştirmenin-Yolları3

Göğüs dikleştirme Ameliyatı
Mastopeksi olarak da bilinen  göğüs dikleştirme ameliyatı, sarkık göğüsleri dikleştirerek estetik bir görünüm sağlayan cerrahi  yöntemdir. Bu cerrahi yöntemde alt yaş sınırı 18 olup, üst sınır kişinin sağlık durumuna bağlıdır. Erken yaşlarda genellikle göğüs büyütme yahut küçültme gibi estetik kaygıların baskınken; yaş ilerledikçe sarkık ve büyük göğüslerin yarattığı konforsuzluklar ön plandadır.

Göğüs-Dikleştirmenin-Yolları-ameliyat

Hekim, meme ameliyatlarından önce 40 yaş altı hastalara meme ultrasonu, 40 yaş üzeri hastalarda monografi tetkikleri isteyecektir.  Bu tetkiklerin, ileride meme taramalarında takip amacı için de kullanılacağı için muhafaza edilmeleri isabetli olacaktır.

Eğer ameliyat tarihi, emzirme dönemine denk geliyorsa, operasyon sonrası süt verememe olasılığı vardır. Emzirme döneminde sütle dolan memelerde büyüyüp küçülme farklılıkları olacağından bir miktar sarkma yaşanabilir. Küçük müdahalelerle göğüsler, doğum öncesi haline geri döndürülmeye çalışılsa da, zaman içinde yer çekimine çok da karşı konulamayacağı bir gerçektir.

Göğüs dikleştirme  (Mastopeksi)  ameliyatından sonra genellikle meme ucunda ve altına doğru düz olarak uzanan lolipop şekeri şeklinde ameliyat izi oluşacaktır. Bazı tekniklerde de iz sadece meme başında sınırlı kalabilmektedir. Meme ucundaki iz, ortalama bir iki yılda neredeyse tamamen; memenin altındaki izler ise büyük ölçüde kaybolacaktır.

Göğüs-Dikleştirmenin-Yolları2

Göğüs dikleştirme ameliyatının amacı; memelerdeki sarkıklığı gidermek, meme ve meme uçlarını ideal büyüklüğe kavuşturmak ve aynı zamanda iki göğüs arasındaki simetriyi sağlamaktır.

Ameliyat süresi yaklaşık  2-2,5 saattir. Ameliyat; genel ya da sedasyon anestezisi ile yapılabilir. Ameliyat sonrası beliren hafif şiddetteki ağrı, basit ağrı kesicilerle giderilir.  Cerrahi operasyon sonrası yaklaşık 4-6 saatlik yatak istirahatinden sonra, yiyip içebilir ve  ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz. Bir gün müşahede amaçlı hastanede kalıp, ertesi günde pansumanın yenilenmesi ile evinize dönebilirsiniz.

Göğüs Dikleştirme Masajı Nasıl Yapılır
Göğüs dikleştirme masajı, gerek masaj salonlarında, bu işe hizmet eden aletler vasıtasıyla; ya da elle yapılmaktadır.

Avucunuzu göğsünüze, içine göğüs ucunuz gelecek şekilde yerleştirin  ve dairesel hareketlerle en az 5 dakika boyunca veya yorulana kadar  masaj yapın. Bu masajı yaparken göğüs büyütücü yağ ya da vücut kremi kullanabilirsiniz.

Bu yöntemde amaç, dairesel hareketlerle, göğüslerinizi yukarıdan baskı yapar gibi sıkıştırmak.

Göğüs-Dikleştirmenin-Yolları1

Koltuk altı Yöntemi:Koltuk altınıza yaptığınız masajlar da göğüslerinizin büyümesinde etkili olacaktır. Bu yöntemde kollarınızı havaya doğru kaldırıp; yukarı, aşağı, sağ, sol şeklinde karışık hareketlerle bu masajları yapabilirsiniz

Dıştan içe doğru sıkıştırma: Göğüslerinizi, göğüs aranızda çatal oluşturacak şekilde dışta içe doğru sıkıştırın ve sıkın. Hafifçe sıkmalısınız bu yöntemde krem ile beraber zaten kayacaktır. Aynı zamanda süt bezlerinizin de gelişmesini sağlayacak olan bu hareket,  göğüs uçlarınızı da harekete geçirecektir.

Bu hareketlerin göğüs büyütme, dikleştirme ve aynı zamanda sarkmayı önleyici özellikleri vardır.
Gögüs Dikleştiren Egzersizler:
Göğüs bölgesi ve çevresindeki kasları çalıştırmaya yönelik egzersizlerle, çok büyük ve sarkık olmayan göğüslerinizi, daha dik ve biçimli bir disipline sokabilirsiniz. Şınav hareketi, ağırlıkla çalışma, lastik germe, yüzme, pilates ve bunun gibi basit ama etkili egzersizlerle, göğüslerinizde gözle görülür iyileşmeler sağlayabilirsiniz.

Göğüs-Dikleştirmenin-Yolları3

Ancak unutmamak gerekir ki, tedavi gerektirecek sorunlar yaşamayı beklemeden, önleyici tedbirler almak çok önemli bir sağlık kuralıdır.

Doğru sütyen kullanarak, ideal kiloyu koruyarak, düzenli egzersiz yaparak, doğanın mucizesi olan bitkisel çözümlerden istifade ederek ve doğru beslenerek, zamanın ve yer çekiminin acımasız etkilerine uzun yıllar direnebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gogus-diklestirmenin-yollari/