Goji Berry Zayıflama

Goji Berry Zayıflama
Goji Berry yani ülkemizde bilinen adıyla kurt üzümü, oldukça sulu ve tatlı, goji bitkisi meyvesidir. Kimileri göre tadı kiraza, kimilerine göre de yabanmersinine benzer. Tadı oldukça lezzetlidir ve sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Uzakdoğu’nun mucize meyvesi olan Goji Berry’den çok iyi bir şekilde çay da demlenir. Yaprakları ve sapından yağ da yapılabilir.

Goji Üzümü Nasıl Kullanılır?

Goji Berry’nin kullanımı ülkemizde genellikle kuru olarak tüketim şeklindedir. Aynı zamanda da çayı demlenir. Ancak goji berry özellikle Çin’de yemeklerde ve çorbalarda da kullanılır. Birçok bölgede taze olarak da tüketilir.  Goji meyvesi son yıllarda Avrupa’ya ve Amerika’ya yayıldıktan sonra meyve suyu olarak satılmaya başlandıysa da bu tüketim şekli taze ve kuru tüketim kadar faydalı değildir. Çünkü paketlenmiş ürünler hiçbir zaman taze ve doğal ürünlerin yerini tutamaz. Taze ya da kuru olarak aşırıya kaçmadan tüketilmesinin metabolizmayı hızlandırıcı ve dolayısıyla kilo verdirici etkileri olan bu meyveden günlük 25 ila 30 gram arası tüketilebilir. Ancak bu miktar birçoklarına göre 50 grama kadar da çıkabilir. Bunda bir sakınca yoktur.Goji Berry Zayıflama 1

 Goji Üzümü Faydaları

  • Goji Berry’nin içeriğindeki kalsiyum sayesinde vücut yağı azalır ve kemikler güçlenir. Bu sayese diş çürükleri de önemli ölçüde önlenmiş olunur.
  • Goji Berry’nin yüksek miktarda B1 vitamini içeriği karbonhidratların direkt olarak enerjiye dönüşmesi bakımından önemlidir. Yine B1 vitamininin tiroid hormonu üzerinde de etkileri vardır. Bu nedenle, metabolizma düzenleyiciliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.  Goji Berry kullananlar tarafından bu durum sabit görülmüş olup, birçok uzman tarafından da diyetlerde kullanılması tavsiye edilmiştir.
  • Yine Goji Berry içeriğindeki potasyumlar ve vücut için yararlı aminoasitler büyüme hormonlarını tetikler ve özellikle yaşlılar ve gelişme çağındaki çocuklar için yararlı olurlar. Bu durum aynı zamanda fazla kalorinin yağa dönüşmesini de engeller.
  • Goji Berry, aynı zamanda stres önleyici olarak bilinir. Goji Berry stres nedeniyle oluşan yağı ve kiloya yol açan kortizolü önler. Bu sayede kişinin de daha geç yorulmasını sağlar, daha zinde bir hayat sunar.
  • Goji-Berry-Zayıflama2

    Goji Berry Fiyatı: Türkiye’de, Goji Berry birçok aktarda, değişik firmalarda ve baharatçılarda rahatlıla bulunabilir. Genellikle kurusuna rastlanılsa da, taze olarak da raflarda yerini almıştır. Goji Berry alırken dikkat edilmesi gereken husus paketlerin hava almamış olmasıdır. Goji Berry ülkemize uzun yollardan gelir. Bu nedenle iyi paketlenmeyen Goji Berry’ler sıcaklıktan ve dış etmenlerden zarar görmüş olabilirler. Bu da vitamin yapılarının bozulmasına sebep olmuş olabilir. Bu nedenle aldığınız ürünleri iyice kontrol etmelisiniz, özellikle vakumlu paketleri tercih etmelisiniz. Açıkta satılan Goji Berry’leri mümkün olduğunca tercih etmeyiniz. Son zamanlarda Türkiye’de de Goji Berry üretimine başlanmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki, bu bitkinin anavatanı Uzakdoğu’dur. Bu nedenle toprak koşullarından, hava ve ısıya kadar birçok etmen farklı oolacaktır. Hatta tatları, mineral ve vitamin içerikleri bile farklı olabilir. Seçim yaparken buna da dikkat edilmelidir.

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goji-berry-zayiflama/