Goji Çileği

Goji Çileği, ilk vatanı Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya olarak bilinen yaklaşık bin yedi yüz yıldır Tibet’te üretilen bir bitkidir. Oldukça küçük ve yumuşak olan ve  ile 3 metre arasında çalı türünde bir bitkidir.

Bünyesinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından son derece faydalı olan goji berry çileği, mutluluk meyvesi olarak ta bilinmektedir.

Goji Çileği

Ülkemizde şekli nedeniyle  Gori Berry kurt üzümü çileği olarak ta bilinmektedir. Çinko, demir, bakır, selenyum, germenyum ve fosfat içeren goji berry çileği, Tinet’in yanı sıra Çin, Moğolistan ve Himalayalar’da da yetişebilmektedir.

Yıllardır uzak doğuda doğal tdavi yöntemleri arasında yer alan kurt üzümü ülkemizde de yavaş yavaş ilgi görmeye başlamış ve insanlar kullanılmıştır.

Ülkemizde yetişen kiraz ve yaban mevsiminin tadına benzer bir tada sahip olan goji çileği sulu ve tatlı bir lezzete sahiptir. Yapılan araştırmalara göre içerisinde yaklaşık yirmi bir tane mineral bulunmaktadır. Bünyesinde bir portakala göre 500 kat daha fazla c vitamini bulunurken B, B2, B6 ve E vitamini de barındırmaktadır.

Ülkemizde genellikle zayıflatıcı yönü ile bilinen goji berry çileği, zayıflatma özelliğinin yanı sıra bir çok hastalığa da iyi gelmekte, hatta ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca sadece meyvesi değil sapları da sağlık için kullanılmaktadır. Goji berry kurt üzümü çileği sap ve meyvesinin posası kullanılarak krem elde edilmektedir.

Goji Çileği 1

Goji Çileği İle Zayıflama Faydaları Nasıl Kullanılır?

Goji berry çileğinin en büyük özelliği zayıflatma etkisine sahip olmasıdır. Sindirim sistemi üzerindeki düzenleyici etkisi ve antioksidan bir meyve olması, yağ yakıcı özelliğinin bulunması sayesinde vücuttan yağların atılmasını sağlar. Goji berry kurt üzümü çileği, gerek zayıflamak gerekse diğer hastalıklar için hem yaş, hem kurutulmuş hem de çay şeklinde kullanılabilmektedir.

Goji çileğini eğer taze olarak veya kurutulmuş olarak tüketmeyi tercih ederseniz, günde sade olarak 10 adet meyveyi tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bir porsiyon yoğurt üzerine 10 adet goji çileği ekleyerek, tam tahıllı gevrekler ile karıştırarak veya mikserde karıştırdıktan sonra üzerine su ekleyerek meyve suyu şeklinde de tüketebilirsiniz.

Goji Çileği İle Zayıflama Faydaları Nasıl Kullanılır? 1

Goji çileği çayını kullanmayı tercih ederseniz de aktarlarda hazır olarak bulunan çayı alabilirsiniz veya kurutulmuş goji çileğini kaynamış suda bir miktar ekleyerek ağzı kapalı şekilde demlemeyebilirsiniz. Bu şekilde demlenen çayın yaklaşık 7-8 dakika sonra kullanabilirsiniz.

Demlenme aşamasında goji çayına halkalar halinde kesilmiş limonda ilave edebilirsiniz. Goji çayı tok tutma ve iştah kesme özelliği olduğu için akşam yemeklerden önce tercih edilebilir.

Goji berry çileği vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerin giderilmesine, iltihap bulunan ciltlerin düzelmesine ve ciltlerdeki enfeksiyonların azaltılmasına, sedef hastalığına ve alerjiye, kötü kolesterolün kontrol altına alınmasına, görme bozukluklarına, kandaki trombosit seviyesini arttırarak beyaz kan hücrelerinin üremesini arttırmaya, kısırlık sorununu çözmede yardımcı olmaya, özelikle erkeklerdeki sertleşme sorunu ve sperm sayısının artmasına faydalı olduğu bilinmektedir.

Goji Çileği İle Zayıflama Faydaları Nasıl Kullanılır?

Bir çok yönden faydası bulunan goji berry kurt üzümü çileği her şey de olduğu gibi fazla kullanımı sonucunda bazı zararlarda verebilmektedir. Özellikle kan inceltici ilaç kullananlar ve diyabet hastaları için kullanılan ilaçlarla birlikte yan etkiler gösterebilmektedir.

Fazla kullanılması durumunda vücut kan basıncında artmalar olabileceği için hipertansiyon konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Yine fazla tüketildiği zamanlarda enerji seviyesinde artışa sebep olacağı için hiperaktiflik ve huzur bozukluğu yaşanabilir, kan akışını hızlandırabilir ve bu durum yaşlı kişilerde sorun olabilir. Bünyesinde bulundurduğu selenyum nedeni ile hamilelik dönemindeki kadınlar da olumsuz etkiler ortaya çıkabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goji-cilegi/