Gönderilen Mail Geri Nasıl Alınır?

Elbette birçok kişi e-posta kullanırken ‘Gönder’ tuşuna bastıktan saniyeler sonra fark etmişizdir ki hatalı yazı yazdığı için pişman olmuştur. Bu hata herkesin başına gelmiştir. Fakat artık üzülmenize gerek yok çünkü teknolojide her geçen gün büyüyen Google’ın e-posta hizmeti olan Gmail, bu sorunu gidermek için Geri alma seçeneğini devreye soktuğunu bildirdi.

Böylelikle gönderilen mail geri nasıl alınır sorularınada cevap gelmiş oldu. Ancak Gmail kullanıcılarının bu özelliği kullanabilmesi için önce aktifleştirmesi gerek. Gmail ekranının sağ üstünde bulunan ‘Ayarlar ‘ bölümünden ‘Labs’e girerek ‘Göndermeyi geri al’ seçeneğinin aktif hale getirildiği takdirde gönderilen bir e-posta alıcının e-posta kutusuna düştükten sonra dahi silinebilecek. Fakat yine de hızlı davranmanız gerekiyor çünkü bu işlem için en fazla 30 saniye süre tanınmış. Tanımlanan 30 saniye içerisinde gönderdiğiniz mail’i geri almazsanız tamamen gönderilmiş oluyor,

2009’dan beri testte olan bu uygulamadan sadece Gmail’in uygulamaya başladığı özellikleri kabul edenler faydalanabiliyordu. Testlerin olumlu sonuçlanması üzerine Google bu özelliği tüm kullanıcılarına açtığını duyurdu.

Ayarlar ekranı ilk başta elbette biraz karışık durabilir ancak üst kısımdaki menülere bir göz gezdirecek olursak “Labs”i orada görebilirsiniz. Deneysel özellikler bulunan bu kısımda e-posta geri alma özelliği bulunuyor. Bir nevi laboratuvarı, tabi ki tıklayarak devam ediyoruz.

Gönderilen Mail Geri Nasıl Alınır?

Labs’a geldiğinizde sayfayı ortalara doğru kaydırarak göndermeyi geri alma özelliğini göreceksiniz. Onun hemen yanında ki kutucuğundaki “Etkinleştir” butonunu aktifleştiriyoruz ve böylece mailleri geri çekmek için gereken eklenti aktifleşmiş oluyor.

Değişiklikleri kaydet dedikten hemen sonra özelliği test etmek için bir e posta hazırlayın ve kendinize gönderin gönderilen e postanın üzerine geldiğinizde “geri al, iletiyi gör” seçeneği çıkmış olacaktır. Ancak unutmayın ki 30 saniyeniz var.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gonderilen-mail-geri-nasil-alinir/