Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?
Göz altı morlukları maalesef benimde uzun yıllardır savaştığım bir rahatsızlık :( Nasıl geçer sorusuna birçok yanıt aradım ve sizlerle deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik
 • Cildinizi göz altınızda daha ince olması
 • Göz altı çukurlarınızı derin olması
 • Yaşlılık
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk / Düzensiz uyku
 • Aşırı Stres
 • Yetersiz Beslenme /Alkol, sigara ve kafeinli içecekler tüketmek
 • Kullanılan kalitesiz makyaj malzemeleri

Gördüğünü üzere göz altı morluklarına birçok şey neden olabiliyor. Sizde göz altı morluklarından şikâyetçiyseniz öncelikle bunun nedenini tespit etmeli ve uygun tedaviye başlamalısınız.

gözaltı-morlukları-nasıl-geçer2

Peki, göz altı morlukları nasıl geçer?
Göz altı morlukları için uygulanan bazı tedavi yöntemleri şöyle;

Işık dolgu uygulaması: Kemik yapısı nedeniyle çukur olan göz altlarını doldurmak için kolajen gibi kozmetik dolgu ürünleri kullanılıyor ya da kozmetik dolgu yerine vücudunuzun diğer bir bölgesinden yağ alınarak buraya enjekte edilir.
Bu tedavi yöntemini kimler tercih etmeli: Göz altı çukurlarınız derinse, göz altı morluklarınızın nedeni genetikse, göz altı cildiniz ince ise bu tedavi yöntemiz sizin için uygun olacaktır.
Benim göz altı morluklarım genetik olduğu için çok fazla tedavi yöntemi maalesef yok. Daha önce mezoterapi denedim fakat ışık dolgudan daha çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Hafif acılı bir uygulama  ama uygulamanın en güzel yanı hayatınıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Sadece ufak bir şişlik oluyor. Etkisi ortalama 6 ile 10 ay arasında kalıcı oluyor. Kesin çözüm olmasa da geçici bir çözüm ile yorgun ifadenizden kurtulabilirsiniz.

Mezoterapi :Vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve ilaçların göz altı deri tabakasına verilmesi işlemidir.
Bu tedavi yöntemini kimler tercih etmeli: Göz altı morluğu şikâyeti olan tüm kişiler bu tedavi yöntemini tercih edebilir. Çünkü yapılan işlem göz altlarınıza ihtiyacı olan vitamin,minarel ..vs. yüklenmesi.

Bu yöntemi de denedim ama benim göz altı morluklarımın nedeni genetik olduğu için çok faydasını göremedim. Göz altı morluklarının nedeni genetik dışında bir neden ise iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Kimyasal peeling : Göz altlarınız da üstte bulunan hasarlı deri katmanının yerine yeni derinin gelmesini sağlayan bir uygulamadır.
Bu tedavi yöntemini kimler tercih etmeli:  Yetersi beslenme, uykusuzluk, kalitesiz makyaj malzemesi kullanımı, yorgunluk, stres nedeni ile göz altlarınız morarıyorsa bu uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Blefaroplasti: Göz kapağı ameliyatı olan blefaroplasti ile alt ve üst göz kapakları ile göz çevresindeki deri toparlanır. Bu göz altı morluklarının azalmasını sağlar.
Bu tedavi yöntemini kimler tercih etmeli: Yaşlılık nedeni ile yaşanan morluklar için tercih edilebilir.

Göz altı kremleri :Göz altları için kullanacağınız nemlendirici kremlerin K vitamini, C vitamini, E vitamini ya da retinol içermesine dikkat etmelisiniz.

Kullandığım ve önerebileceğim iki krem;

La prairie göz kremi fiyatı biraz yüksek 400 TL daha uygun bir krem kullanmak isterseniz Dr.RIMPLER göz kremini tercih edebilirsiniz fiyatı 100 TL

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer 1

Kozmetik ve cerrahi uygulamaların yanında düzenli bir hayat ile beraber doğal yöntemleri de kullanabilirsiniz.
Beslenme rejimimize dikkat etmek, hayat tempomuzu düzene sokmak, uygun şekilde spor yaparak fiziksel durumumuzu korumak ve sıcak-soğuk gibi dış koşullara karşı dikkatli olmak gerek.

En önemli şeylerden biri de bol bol su içmek. Uzmanlara göre göz altı morlukları olanların günde en az 12 bardak su içmesi gerektiğidir. Ayrıca her sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkamayı ihmal etmeyin. Yine sabah kalktığınızda birkaç adet buzun bez bir örtüye sarılarak göz altına kompres şeklinde uygulanması morlukların ve şişliklerin düzelmesine yardımcı olacaktır.

Göz altı morlukları için evde uygulaya bileceğiniz çözümler:

 • Gözlerinize Salatalık, Patates ve Kivi dilimleri koyarak morlukları azaltabilirsiniz.
 • Kullanılmış ve soğuk sallama çay paketlerini gözlerinizin üzerine koyun ve 15 dakika kadar bekletin. Yeşil çay içinde bulunan doğal bir iltihap önleyici olan EGCG nedeniyle normal siyah çaydan daha etkilidir.

Göz Altı Morlukları İçin Doğal Çözümler

 • Göz altı morlukları için Salatalık kürü: 1tane salatalığı kabuklarıyla beraber ince dilimler halinde halka olarak kesip gözlerinize koyabilirsiniz. 10dk bekletmeniz yeterli. Her gün yapabilirsiniz. Ya da kabuklarıyla beraber rendelediğiniz salatalığın suyunu buzdolabında bekletip pamuk yardımıyla soğuk olarak göz altlarınıza ve göz kapaklarınıza uygulayabilirsiniz. 15dk bekletip yıkayabilirsiniz.

gözaltı-morlukları-nasıl-geçer1

 • Göz altı morlukları için Patates kürü: 1patatesi halka şeklinde dilimleyip soğuk süte batırıp gözlerinize koyup 10dk bekletin. Taze nane yapraklarını ince ince doğrayıp soğuk sütün içine karıştırarak da bu sütü uygularsanız gözaltlarınız hem ferahlayacak hem de zamanla morluklar hafifleyecektir.
 • Göz altı morlukları için domates kürü: 1/2 domatesin suyunu çeyrek limon suyuyla karıştırıp yine pamukla göz altlarına uygulayıp 5dk sonra yıkayabilirsiniz. Göz altı morlukları için birçok bakım önerisi mevcuttur. Aralarından yapımı kolay ve en etkili olanları sizlerle paylaştım. İçlerinden size uygun olan bir bakım kürünü uygulayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-alti-morluklari-nasil-gecer/