Göz İltihabı Nedir, Ne İyi Gelir, Çeşitleri, Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz İltihabı Nedir?

Göz iltihabı, gözün çeşitli noktalarında kızarıklıklara ve şişmelere neden olduğundan halk arasında pembe göz ya da göz nezlesi olarak da geçmektedir. Göz iltihabının belirgin özellikleri ise gözde sarıya yakın renkte bir akıntı, göz ve göz çevresinde ağrı, ışığa karşı hassaslık ve ışıkta kızarıklık olarak görülebilmektedir. Böyle bir durumda siz de karşılaşırsanız yakınınızdaki bir doktor hekime gözükerek tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Göz İltihabı Nedir, Ne İyi Gelir, Çeşitleri, Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çoğu hastalıkta olduğu gibi göz iltihabında da erken tedaviye başlanması daha iyi ve etkilidir. Göz iltihabının tedavisi için genellikle eczacınıza sorarak alabileceğiniz reçetesiz ilaçlar da göz iltihabını geçirmeye yetebilir. Fakat şiddetli olarak süreklilik getiren göz iltihabı gibi durumlarda göz doktoruna görünmek zorundasınızdır. Çünkü eczacınızın vereceği reçetesiz ilaçlar hastalığınızı geçirmeye bilir.

Aksine daha da şiddetlenmesine sebebiyet verebilir. Eczacının vereceği göz iltihabı damlası, göz iltihabı ilacı ve göz iltihabı için antibiyotik verebilir. Bunları kullanmakta gözünüzdeki iltihabı tedavi edebilir.

Göz İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Göz iltihabı belirtileri nelerdir dersek; belirtiler göz iltihabının nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak genel olarak şunlar göz iltihabının belirtileri olarak gösterilir.

Gözün kızarması. Yani gözünüzün en dışında bulunan göz tabakasındaki kan damarlarının genişlemesi. Bu kan damarlarının genişleyerek büyümesi göz kızarıklığına neden olur. Bu göz iltihabının en belirgin özelliklerinden birisidir. Yine aynı göz bölgesinde oluşan mukus ve küçük salgı bezlerinin anormal olarak çalışmasıdır. Yani bu hücreler daha aktif hale gelerek gözün sulanmasına neden olmaktadır. Alerjik olan göz iltihaplarında ise genellikle göz ve çevresinde kaşıntı olur.

Göz İltihabı Nedir, Ne İyi Gelir, Çeşitleri, Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Bu kaşıntı da göz iltihabının belirtilerinden birisidir. Bu belirtiler genel olarak bir gözde başlar ( sağ ya da sol gözde ) bir kaç saat sonra diğer göze de sıçrayarak diğer gözde de görülmeye başlanır. Yani yayılan bir iltihaptır. Bunların yanında iltihap olan gözde yanma hissi vardır. İltihap olmuşmuş gözde yanma hissi oluşur. Yani gözünüz yanmaya başlar. Bunun yanında gözde kum varmış gibi hissedersiniz. Bu nasıl oluyor derseniz. Gözünüze sanki kum kaçmış gibi bir his oluşur. Sürekli kaşınma hissi oluşur ve gözünüzde rahatsızlık oluşur.

Bunun da yanında kirpiklerinizde oluşan yapışkan bir salgı oluşur. Kirpikleriniz açıp kapatırken zorluk çekebilirsiniz. Hatta gece uyuyup sabah uyandıktan sonra daha da zorlanır gözlerinizin açılması. Hatta ve hatta bazen açamaya bilirsiniz. Ama su ile yıkadığınızda gözünüzü rahatlıkla açabilirsiniz. Bunların da yanında kulak önünde büyümesi görülen lenf bezidir.

Lenf bezinin büyüdüğünün görülmesi iltihabın oluştuğunun bir belirtisidir. En son olarak söyleyebileceğimiz belirtiyi söyleyecek olursak o şu olurdu. Virüs kaynaklı oluşan göz iltihaplarında gözde berrak su gibi bir akıntı görülmektedir. Bakteri kaynaklı oluşan göz iltihaplarında ise koyu kıvamlı ve koyu ( mat ) renkli bir akıntı meydana gelir. Eğer siz de böyle şeylerden şüpheleniyorsanız göz iltihabına yakalanmış olabilirsiniz.

Göz İltihabı Nedenleri Nelerdir?

En başta söyleye bileceğimiz şey zararlı mikro organizmalar olur. Bulaşıcı göz iltihabının en belirgin nedeni olarak bakteri, virüs gibi zararlı olan bazı mikro organizmalardır. Göz iltihabına sebebiyet veren şeyler şunlardır:

Göz İltihabı Nedir, Ne İyi Gelir, Çeşitleri, Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 2

 • Akciğerde ve kulakta iltihap oluşmasına sebep olan bakteriler aynı zamanda gözde de iltihap oluşmasına sebebiyet vermektedir.
 • Boğaz iltihabına sebebiyet veren ya da yüksek ateş oluşmasına neden olan virüsler grubu olarak adlandırılmakta olan adenovirüs.
 • Aynı zamanda göz iltihabına da sebep olur. Bunların yanı sıra cinsellik ile bulaşan bazı hastalık virüsleri ile de bulaşabilir.
 • Peki, alerjik göz iltihabı nedir?

  Alerjik göz iltihabı bağışıklık sisteminde alışılmış olmayan yani anormal olarak tepkiye neden olacak olan yabancı maddeye alerjen denir. Bu alerjen tepki gözde oluşursa bu da göz iltihabına neden olur. Sık olarak karşılaşılmakta olan alerjenleri size söyleyecek olursan onlar şunlardır. Ağaç, ot ya da çiçek polenleri alerjenlerin başında gelir. Toz, duman ya da sigara da göz alerjisi oluşturabilecek alerjenler arasında gösterilebilir. Evcil hayvanların döktüğü tüyler alerjen olarak gösterilebilir.

  Ölü deri atıkları da alerjen olarak gösterilebilir. Biraz garip gelse de bazı göz damlaları alerjen oluşturabilir. En çok şaşırabileceğiniz şey ise göz ameliyatları sırasında kullanılmakta olan dikiş ipleri ya da yapay ürünler de göz alerjisine sebep olabilir. Yani alerjen madde olarak gösterilebilir.

  Göz İltihabına Ne İyi Gelir?

  Göz iltihabına ne iyi gelir dersek şunların göz iltihabına göz iltihabına iyi geldiği söylenebilir.

  Göz İltihabı Nedir, Ne İyi Gelir, Çeşitleri, Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 3

  Çay yaprakları göz iltihabını tedavi sürecinde iyi gelebilecek birçok anti bakteriyel içerenleri içerisinde barındırmakta olan bir bitkidir. Çay, gözlerde oluşan şişmelere ve kızarıklıklara iyi gelerek göz iltihabına iyi gelmektedir. En iyi sonuca ulaşmak için siyah çay kullanılması önemlidir. Siyah çay diğer çaylara göre daha iyi sonuç vermektedir. Bir torbanın ( çay için küçük bir torba ) içerisine çay doldurarak kaynatınız.

  Demlenmesini bekleyiniz. Demlenmiş olan çay torbasını iltihap oluşan bölgenin üzerinde 15 dakika oyunca gezdirilerek uygulanır. Fakat torbanın sıcaklığına dikkat ediniz. Eğer fazla sıcak bir torbayı direk gözünüz ile temas ettirirseniz gözünüze daha büyük zararlar verebilirsiniz. Çay ılık bir haldeyken gözünüze zarar vermez aksine gözünüzdeki enfeksiyonlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

  Bal da en az çay gibi göz enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin ölmesini sağlayabilecek anti bakteriyel özellikler içeren besin değerleri içermektedir. Bal ve suyu eşit miktarda karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir kabın içerisinde kaynatın. Sonrasında kaynayan karışımın ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra bir pamuk yardımı ile iltihap oluşan bölgeye sürünüz.

  En başta çay, bal, papatya çayı, borik asit, keten tohumu, yasemin çiçekleri, patates, gül suyu, kişniş, zerdeçal, rezene tohumu, karbonat ve Hindistan cevizi yağı bitkisel yöntemler olarak en başta gelen şeylerdir.

  Göz İltihabı Nedir, Ne İyi Gelir, Çeşitleri, Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 4

  Yukarıda verdiğimiz bitkisel şeyler göz iltihabına iyi gelir. Bunların iyi gelmesinin sebebi, içerisinde bulundurdukları anti bakteriyel içeriklerdir. Gözünüzde oluşan iltihapları bu bitkisel tedavi yöntemler ile geçirilebilir.

  Papatya çayı göz enfeksiyonuna iyi gelir. Papatya çayı tedavi sürecinde yardımcı olur. Siyah çayda uygulandığı gibi papatya çayında da aynı şekilde uygulama vardır. Bir torba içerisine papatya çayını doldurup kaynatın. Ilıyınca pamuk yardımı ile iltihaplı bölgeye sürülür.

  Yasemin çiçekleri gözdeki inflamasyonu ve yanında enfeksiyonu azaltacak bileşenlere sahip olan bitkidir. Aynı zamanda gözdeki tahrişlenmeyi azaltmak için etkili bir yöntemdir. Bunu uygulamak için özel bir şey gerekmektedir. O da damıtılmış su. Damıtılmış bir kavanoz damıtılmış su bulundurunuz. İçerisine yasemin çiçeklerini ekleyin. Bir gece boyunca bekletiniz.

  Ertesi sabah gözlerinizi bu su ile durulayınız. Eğer daha etkileyici bir sonuç almak istiyorsanız günde 2 – 3 kez uygulamakta fayda vardır. Siz de bu yöntemleri kullanarak bitkisel yöntemler ile göz iltihabından kurtulmanız mümkündür. Bu yöntemler ile doktora gitmeden göz iltihabından kurtulmak mümkündür. Ama yine de bunların da geçiremeyeceği bazı durumlar vardır. Eğer bu durumlardan birisi sizde de oluşursa doktora görünmeniz de büyük fayda vardır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-iltihabi-nedir-ne-iyi-gelir-cesitleri-belirtileri-ve-bitkisel-tedavi-yontemleri-nelerdir/