Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü, insan vücudundaki en önemli organlardan birisi olan gözler zaman zaman çeşitli sebepler ve rahatsızlıklara bağlı olarak işlevini zayıflatır. Bakıldığında ilk göze çarpan uzvumuz olan gözler, pek çok iç hastalığının da sinyalini verebiliyor.

Estetik anlamda ise gözlerde en çok görülen ve göze batan problemlerden birisi de göz kapağı düşmesi ya da diğer bir anlatımla göz kapağı sarkması şikayeti oluyor. Göz kapağı düşüklüklerini salt estetik bir sorun olarak algılamak yanlış olur. Bu durum beyni ve sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklardan kaynaklanıyor da olabilir.

Düşük göz kapağının pek çok sebebi olabilir. Göz kapağı düşüklüğü ileri seviyeye geldiğinde gözün tamamen kapanmasına bile sebebiyet verebilir. Göz kapağının normalden daha düşük seviyede olması “pitoz” olarak adlandırılmaktadır.

Hasta böyle bir durumda net görüş sağlayabilmek için ya başını geriye atarak nesnelere odaklanmaya çalışır ya da kaşlarını kaldırarak görüş açısını ayarlamaya uğraşır. Bu durum bazen de gözün tamamen kapanmasına neden olabilmektedir. Göz kapağında görülen ödemler, tümöral durumlar, lens kullanımı, göz kapağı kaslarının yaşa bağlı olarak gevşemeye başlaması gibi durumlar da göz kapağı düşmesi sebepleri arasında gösterilebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Bazı insanların gözleri normal gözlere göre daha kısıktır. Böyle bir durumda kişi uykulu ya da baygın gözükür. Bu durum tıpta Ptozis olarak adlandırılır. Ptozis düşük göz kapağı için kullanılan bir terimdir ve sadece üst göz kapağının düşüklüğü anlamına gelir. Alt göz kapağının düşüklüğünü içermez. Eğer düşük göz kapağı problemi ileri boyuttaysa görmeyi bile engelleyebilir. Ptozis, başka bir hastalığın belirtisi değildir, başlı başına bir problemdir.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Ptozisin en yaygın sebebi, göz kapaklarının yukarıya doğru hareket etmesini sağlayan levator kaslarının zayıflaması ya da yaralanmasıdır. Bunun haricinde bazı insanlarda, yaşları genç de olsa göz kapağı kasları zayıf olduğundan ptozis görülebilmektedir.

Bir diğer ptozis sebebi de sinir hasarıdır. Horner sendromu olarak da bilinen bu durum göz kapağı düşüklüğünün yaygın sebepleri arasında gösterilebilir. Akciğer kanseri, inme, beyin ve omurilik yaralanmaları gibi ciddi rahatsızlıklar da horner sendromuna ve ptozise sebep olabilmektedir.

Diyabet de bazen ptozise yani göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Myastenia gravis denilen rahatsızlık da aynı şekilde göz kapağı düşüklüğü yapabilmektedir.

Küme baş ağrısının da bazı kişilerde göz kapağı düşüklüğü yaptığını söylemek mümkün.

Göz Kapağı Düşüklüğü 1

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi anlamında yapılacak en önemli ve kalıcı adım cerrahi müdahale olacaktır. “Blefaroplasti” olarak da adlandırılan ameliyat yaklaşık 1 ila 2 saat sürer. Anestezi verildikten sonra üst göz kapağında doğal çizgi üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin altından kesi yapılır.

Kesilerden içeri girilerek deri, kas ve yağ dokusundan ayrılır. Yağ dokusunda gerekli düzeltme yapılır, fazla gelen deri ve kas doku çıkarılır.  Kesiler tüm bu işlemlerden sonra kapatılır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olanların yorumları son derece olumludur. Kişi bu ameliyatlardan sonra hem fiziksel anlamda iyi bir görünüme kavuşur hem de bu durum onda psikolojik anlamda iyileşme sağlar. Aynaya her baktığında istediği görünümü yakaladığını gören kişi, ruhen de kendini iyi ve formda hisseder. Bu yüzden ameliyat olan kişilerin yorumları iyi yöndedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü 2

Göz kapağı düşmesi egzersizleri de en azından bu sorun oluşmadan evvel önlem alma anlamında fayda sağlar.

Göz kapağı ameliyatı olacak kişiler için göz kapağı düşüklüğü ameliyatı fiyatı da önem ve merak arz eden konulardan birisidir. Ameliyat fiyatları göz kapağının durumuna, hastanın yaşına ve hastalık öyküsüne, ameliyatın yapılacağı hastanenin durumu ve şehir, lokasyon, muhit gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir. En net cevabı operasyonu yapacak hekim verecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-kapagi-dusuklugu/