Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kuruluğu göz hareketlerinin rahat bir şekilde olabilmesi Gözün sağlıklı kalabilmesi için gözyaşlarının büyük bir önemi vardır. Göz yaşının kalitesi ve miktarı bazı durumlarda azalmaktadır. Bunun neticesinde gözlerde göz kuruluğu meydana gelmektedir. Bundan dolayı kuru göz sendromu ortaya çıkmaktadır. Bu sendrom birçok insanda görülmektedir. Göz kuruluğunda gözde yanma, gözde batma ve kızarıklıklar ortaya çıkarak görmede bulanıklık meydana gelir.

Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir? 1

Gözyaşı gözde meydana gelen toz gibi çeşitli nedenlerden dolayı kirlenmiş olan gözün yüzeylerini temizler gözde bulunan korneanın tahriş olmasını yani zarar görmesini engeller. Gözyaşının eksik olmasından dolayı gözlerin yüzeyleri nemsiz kalacağından yanma, batma ve gözde kızarıklar meydana gelir. Gözyaşı iki türlü olmak da devamlı olan gözyaşı tepkiden dolayı çıkan gözyaşı. Gözlerde meydana gelen sürekli göz yaşı gözlerin devamlı olarak nemli kalmasını sağlar.

Tepkiden dolayı meydana gelen gözyaşı ağlama ve alerjik gibi durumlarda gözde meydana gelen gözyaşıdır. Her iki gözyaşı göz kapakları ile göz yüzeyindeki sürtünmeleri azaltır. Gözyaşı iki yolla üretilmektedir. Bunlardan birincisi gözyaşının yavaş ve sabit bir şekilde üretimi yapılması bu durumda gözde normal bir kayganlık sağlanmış olur. 2. yöntem ise gözün uyarılması durumunda gözyaşının salınma şeklidir.

Bunda fazla miktarda gözyaşı salgılanması olur. Bazı kişilerde ise gözün rahat edebilmesi için gözyaşı sağlayacak gözyaşı salgısı bulunmaz. Bu duruma kuru göz adı verilir.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruluğuna neden olan birçok neden vardır. Bunlardan en fazla ve yaygın olanı göze yeterli derecede oksijenin gitmemesi ve göz yüzeyinin nemsiz kalmasından meydana gelir Göz kuruluğunun başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır. Klimalı ve kalorifer ile ortamlar göz kuruluğunun nedenlerindendir. Lazer ile göz ameliyatı olmak. Kontakt lens gibi göze takılan protezler. Uzun süre televizyon ve bilgisayar kullanımı.

Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir? 2

Dumanlı ortamda kalmak. Romatizma, kalp hastalıkları ve diyabet, yaşlılık, göz tansiyonu, uyku hapları, uzun süre gözün kapanmaması, oksijen yetersizliği, düşük olan nem ve havasız ortamlarda bulunmak göz kuruluğunun nedenlerindendir. Göz kuruluğu olan kişiler gözlerinin bakımlarını iyi yapmalıdır. Göz kuruluğu genelde kadınlardan çok görülmektedir. Menopoza giren kadınlar oldukça fazla göz kuruluğuna maruz kalırlar. Göz kuruluğu ağız kuruluğuna da neden olur.

Kullanılmakta olan bazı ilaçlar göz kuruluğuna neden olur. Bunlardan idrar arttırıcı ve kalp ilaçları bunların başında gelir. Bu ilaçlar çok sık kullanıldığında göz kuruluğu ortaya çıkar. Bunun için suni gözyaşı uygulaması ile tedavi edilir. Göz yaşları dışarıdan gelebilecek olan tozlar gibi diş etkenlere karşı gözü korumakla görevlidir. Gözde meydana gelen aşırı derecede kaşıntılar göz kuruluğuna neden olmaktadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri şunlardır;

  • Göz yüzeyinin fazla kaşınması
  • Gözde meydana gelen uzun süre kızarıklıklar
  • Gözde bulanıklık ve görüş mesafesinin azalması
  • Gözlerde batma ve yanma hissi. Gözlerde yaşarma ve ışığa karşı hassasiyet ortaya çıkar. Uzun süre bir şey okuduğumda gözlerde yorgunluk meydana gelir.

Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir? 3

Bunların haricinde göze bir şey kaçması, Gözde aşırı sulanma, aşırı karıncalanma gibi belirtiler göz kuruluğunun belirtileri arasındadır. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Göz kuruluğunun tedavisi oldukça kolay ve mümkün olmaktadır. En kısa yolu gözlerinizi devamlı olarak yıkamak ve temiz tutmaktan gelir. Göz kuruluğunun tedavisi ilk önce gözün etrafının nemli kalmasını sağlamaktır. Bundan dolayı göz kuruluğuna neden olan durumları ortadan kaldırmak gerekir. Kuru bir ortamda kalan bir kişinin nemli ortamı tercih etmesi sağlanır.

Göz kuruluğu Kronik bir hale gelmiş ise ilk önce yapay gözyaşları veya ameliyat ile giderilir. Diğer sağlık sorunları gibi göz kuruluğu da erken teşhis nedeniyle ortadan kaldırılabilir. Bunun için bir göz doktoruna müracaat edilmelidir. Gözyaşları da diğer sıvılar gibi buharlaşma yöntemi ile kaybolmaktadır. Bunun için buharlaşmayı ortadan kaldırmak ve nemli ortamda bulunmak gerekir. Kalorifer veya sobanın üzerlerine su koymak şartı ile bulunan ortamın nemli kalması sağlanmış olur. Kuru göz olan kişi sıcak odada ve saç kurutma makinesi durumlardan kendini korumasını bilmelidir.

Gözyaşı bezindeki inflamasyonu azaltarak gözyaşını artıran ilaçların faydası etkili sonuçlar vermektedir. Vücudumuz tarafından üretilmiş olan gözyaşları göze ihtiyacı olan nem ve yağ oranını sağlamaktadır. Bunların eksik olmasından dolayı gözlerde yanma ve batma meydana gelir. Göz kuruluğunun birçok tedavileri olduğu gibi bitkisel tedavisi de bulunmaktadır. Göz kuruluğundan kurtulmanın en basit yolu göz kapaklarına uygulayacağınız sıcak ve ılık su kompresidir.

Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir? 4

 

Bu uygulama göz etrafında bulunan kılcal damarların rahatlamasına neden olur. Elinizi yakmayacak bir şekilde ılık su ile temiz bir bezi ıslatılır ve daha sonra gözünü kapatarak üzerinde biraz bekletilir. Göz kuruluğunu gidermede diğer bir sağlıklı yöntem Göz kuruluğu için damla kullanmaktır. Göz damlasını kullanmak için ilk önce ellerinizi temizlemeniz gerekir.

Göz kuruluğu birçok insanda meydana gelmektedir. Göz kuruluğunu kontrol altına almazsanız gözlerinizin bozulmasına neden olacaktır. Göz kuruluğu geçer mi gibi sorular çokça sorulmaktadır. Yapılacak olan iyi bir tedavi sonucunda göz kuruluğu ortadan kalkar.

Göz kuruluğu tedavi edilmez ise gözlerin kör olmasına neden olur. Ciddi bir hastalık olarak Değerlendirilmesi yapılmalıdır. Karnı bahar ve lahana göz kuruluğu için oldukça çok etkilidir. Karnı bahar ve lahanayı haşlayarak suyunu içmek çok faydalıdır. Göz kuruluğunu gidermek için en etkili bitkisel yöntemlerdir. Göz tedavisi dört ayrı yöntem ile yapılabilmektedir. İlk önce gözyaşı eklenmesi ile olur. Suni olan gözyaşı normal göz yaşlarıyla aynı benzerliktedir.

Bunlar gözü kayganlaştırmak da ve nem oranını artırmaktadır. Diğer bir yöntem ise bandaj kontakt lens uygulamasıdır. Bu durumda gözyaşı damlaları kullanılmaya devam edilir. Gözyaşı küçük bir kanal yardımı ile gözden buruna getirilir. Bu kanallar geçici veya   kalıcı olarak tıkanır. Böylece gözyaşı korunmuş olur. Göz kuruluğu tedavisinde amaç gözün ıslaklığını korumak ve gözyaşını artırmaktır.

Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir? 5

Bunun için kişilerin bulunduğu ortamların nemli olmaları gerekir. Kuru ortamda kalan kişilerde göz kuruluğu meydana gelir. Kışın ısıtmada kullandığımız kalorifer peteklerinin üzerine bir miktar su koymamız durumunda su buharlaşıp bulunan ortamı nemlendirir. Bu şekilde yapılan uygulama insanlarda göz kuruluğunun önlenmesini sağlamış olursunuz. İnsanlar yaşlandıkça gözyaşı miktarı da azalmaktadır. Erkekler ve kadınlar bu gibi sorunlar ile mutlaka karşılaşabilir.

Kadınlar genellikle menopoz döneminden sonra göz kuruluğu hastalığına mutlaka yakalanırlar. Bunun için bulundukları ortamı mutlaka nemlendirme yapmaları gerekir. Yapılacak olan nemlendirme sayesinde göz kuruluğundan bir nebze de olsa kurtulmuş olursunuz. Göz kuruluğu rahatsızlığından dolayı mutlaka göz doktoruna müracaat edilmesi gerekir.

Göz doktorunun uygulayacağı tedavi yöntemi ile bu sorundan kurtulmuş olursunuz. Göz kuruluğu tedavi edilmez ise gözlerin kör olmasına kadar birçok vücut rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bunun için çok dikkat edilmesi ve derhal doktor kontrolünde olunması gerekir. Göz kuruluğuna dikkat etmek gerekir. Gözlerin devamlı olarak temiz tutulması gerekir.

Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir? 6

Yüzümüzü mutlaka bol su ile yıkamalıyız. Tozlu ve kirli alanlarda kalmamalıyız. Güneşli ortama çıkarken mutlaka gözünüze uygun olan güneş gözlüğü takmalısınız. Güneş gözlüğü takarak güneşin tehlikeli ışınlarından gözlerinizi korumuş olursunuz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-kurulugu-neden-olur-belirtileri-ne-iyi-gelir-nasil-tedavi-edilir/