Göz Seğirmesi Neden Olur

Göz Seğirmesi Neden Olur?
Göz seğirmesi, aniden göz kapağında hissedilen, titreme, göz kaslarında atma gibi hislerle beliren istemsiz hareket yahut kas spazmı olarak ifade edilebilir. Pek çok kişi göz seğirmesi durumunu yaşamıştır. Göz seğirmesi apansız başlar ve kısa bir süre sonra biter. Sık sık yaşanan ve uzun süre devam eden göz seğirmesi kişide sıkıntı yaratır ve mutlaka bir hekime başvurmayı gerektirir.

Göz seğirmesi anlıksa, bir problem teşkil etmez ve tıbbi bir sorun olmadığı anlamına gelir.

Göz seğirmesi gözdeki kaslardan kaynaklanan fiziksel bir sorun olsa da, dünyanın pek çok ülke ve kültüründe değişik anlamların yüklendiği bir durumdur aynı zamanda. Ülkemizde gözü seğiren bir kişinin olumsuz bir durum yaşayacağına dair yayın bir inanış vardır. Hawaii’de yaşayan birine göre ise, göz seğirmesi bir yabancının geleceğinin işaretidir.

Gözümüz Neden Seğirir?
Anlık da olsa, sık sık da yaşansa göz seğirmesinin nedenleri vardır şüphesiz. Kuru göz, ışığa hassasiyet, konjonktivit, çeşitli alerjiler, uykusuzluk, yorgunluk, stres, uzun süre bilgisayar ekranına bakma, uzun müddet televizyon izleme, parlak ve göz alıcı ışıklara maruz kalma, fazla alkol ve kafein tüketimi, magnezyum eksikliği, kornea iltihabı, görme sorunları, göz kapaklarının blefarit veya inflamasyonu (iltihap) gibi sebepler göz seğirmesine yol açabilir.

Göz-Seğirmesi-Neden-Olur1

Bir göz kapağının yahut iki göz kapağının birden istemsiz kasılımı uzun bir zamana yayılıyorsa, tedavi edilmediği takdirde kişinin görme fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir ve hatta yüz spazmlarına sebep olabilir. Bu durum, yetişkinlerde, çocuklara göre daha büyük risktir.

Göz seğirmesinin nedenleri arasında nadir de olsa; parkinson hastalığı, bell paralizisi (yüz felci) gibi sinirsel rahatsızlıklar, hemifasiyal spazm (yüzün tek tarafındaki kasların seğirmesi) da sayılabilir. Ender görülse de bazı ilaçların bu duruma sebep olduğu bilinmektedir.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?
Göz seğirmesi sorunu yaşadığınızda kendi kendinize alacağınız birkaç ufak tefek önlem ve müdahaleyle göz seğirmesini geçirebilirsiniz. Tabii eğer sık tekrarlanmıyor ve uzun sürmüyorsa…

  • Gözlerinizin yorgun düştüğünü anladığınızda sıcak yahut soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
    Göz-Seğirmesi-Neden-Olur2
  • Gözlerinizi belli bir noktaya sürekli odaklamanız gereken, yorucu bir iş yapıyorsanız belirli aralarla göz çevrenizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.
  • Aşırı kafein tüketiyorsanız, bu tüketimi sınırlamak da seğirmenin önüne geçen bir tedbir olabilir.
  • Yeterli uyuyun ve stres kontrolünü öğrenin.
  • 2 ılık çay poşetini gözlerinizin üzerine koyarak bir müddet bekletin.
  • Avuç ayalarınızı birbirine sürtüp ısıtın, soğuyana değin göz kapaklarınızın üzerinde tutun.

Göz seğirmesine karşı evde yapabilecekleriniz aşağı yukarı böyledir.

Göz Seğirmesi Tedavisi
Problem, ara sıra ve kısa süreli yaşanan bir durum olmaktan çıktıysa, göz seğirmesine sebep olan faktörler teşhis edildikten sonra cerrahi yahut diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri oral yoldan alınan kimi ilaçlar ve göz damlalarıdır. Kas gevşeticiler de göz seğirmesini baskılar. Kaygı ve psikolojik bozukluğa bağlı seğirmelerde, ruhsal açıdan yatıştırıcı ilaçlar verilebilir. Göz kuruluğuna bağlı seğirme varsa, istikrarlı şekilde göz damlası kullanımı tavsiye edilebilir.

Tüm yöntemler başarısız olduğunda ve göz seğirmesi yaşam kalitesini etkilemeye başladığında, cerrahi müdahale başlatılabilir. Miyektomi adı verilen cerrahi müdahale ile, problem teşkil eden kas ve sinirler alınır. Ancak operasyon en son başvurulan yöntemdir. Hekimler genellikle son ana kadar operasyon önermez ve uygulamaz.

Göz-Seğirmesi-Neden-Olur3

Ne Zaman Doktora Gidilir?
Göz seğirmesi yaşandığında hemen hekime başvurmak gerekmez. Ancak İyi ve kaliteli bir uykudan sonra, tam bir bedensel istirahattan sonra seğirme hala sürüyorsa; göz seğirmesiyle birlikte gözlerde kızarıklık, ağrı ve göz yaşında artma varsa, fazla vakit geçirmeden bir göz doktoruna gitmek gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-segirmesi-neden-olur/