Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz seyirmesi, çoğu zaman ağrı ve sızı olmadan, bir anda göz kaslarımızın kasılması ile gerçekleşen, genellikle de kısa sürede düzelen bir durumdur. Bu durumun ara ara tekrarlanması veya uzun süre sürmesi durumunda endişe verici olabilmekte ve şikayetlere sebep olmaktadır.

Eğer altında yatan ciddi bir hastalık yoksa göz seyirmesi normalde anlık gelip geçen ve ciddi bir önemi olmayan bir durumdur. Ancak, göz seyirmesinin uzun sürmesi, yüzün diğer bölgelerini de etkilemesi, göz kapaklarında sarkma olması gibi durumlar da üzerinde durulması ve doktor kontrolü yapılması önerilmektedir.

Genellikle yorgunluk, stres ve mevsimsel alerjilere bağlı olarak gerçekleşen göz seyirmeleri, aşırı derecede alkol, kafein ve nikotin alımı, vitamin eksikliği ve uykusuzluk gibi durumlarda da ortaya çıkmaktadır. Bu tür göz seyirmeleri genellikle birkaç dakika da kendiliğinden geçer ve çok fazla sürmez.

Göz seyirmesinin türüne ve altında yatan nedene göre cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler uygulanabilir. Uzun süreli devam eden ve gözü etkileyen göz seyirmelerine karşı cerrahi müdahale en son tercih edilen yöntemdir. Doktorunuz diğer yöntemleri uyguladığında eğer sonuç alınamazsa cerrahi müdahale ile göz seyirmesine sebep olan kas veya sinirleri alabilir. Bu çok nadir gerçekleşen bir durumdur.

Cerrahi olmayan tedavilerde ise öncelikle kişinin göz seyirmesine sebep olabilecek etmenleri yok etmesi beklenir. Göz damlası, kaş gevşetici gibi  ilaçlar da doktorunuzun ihtiyaç duyması halinde kullanılabilecek tedavi yöntemleri arasındadır.

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer? 1

Göz seyirmesi tedavisi için, eğer göz seyirmesinin altında yatan  yüz felci, Parkinson hastalığı, tourette sendromu, distoni ve benzeri beyin ve sinir hastalıkları yoksa evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Özellikle göz seyirmesini tetikleyici alışkanlıklardan uzak durmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Eğer göz seyirmesi yaşıyorsanız gözlerinize uygulayacağınız sıcak veya soğuk kompleks göz kaslarını ve sinirlerini uyaracak ve göz seyirmesinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra;

  • Uzun süre bilgisayar kullanımı, güneşli havada yürüme, lens kullanma gibi gözlerinizi yorucu bir iş yapıyorsanız gözlerinizi dinlendirmek ve soğuk suyla yıkamak faydalı olacaktır.
  • Kafein, nikotin ve alkol kullanımını azaltmak göz seyirmelerinide azaltacaktır.
  • Uyku düzenini, stres ve yorgunluğu kontrol altına almak da göz seyirmelerinin azalmasında faydalı olacaktır.

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer? 2

Göz Seyirmesi Neden Olur?

Göz seyirmesi, göz kaslarının istemsiz bir şekilde ani kasılması ile meydana gelmektedir. Çoğu zaman fark dahi edilmeyen, genelde ise kısa sürede kendiliğinden geçen göz seyirmesini tetikleyecek iki farklı etmen bulunmaktadır. Bunlardan ilki, göz seyirmesinin altında yatan diğer hastalıklardır.

Yüz felci, parkinson hastalığı, tourette sendromu gibi hastalıklar göz seyirmesine sebep olabilir. Bu hastalıkların sebep olduğu seyirmeler genellikle hastalığa bağlı olarak uzun süreli olur ve doktor kontolü gereklidir.

Göz Seyirmesi Neden Olur?

En çok yaşanan ve ciddi bir sorun teşkil etmeyen göz seğirmelerine ise kişilerin düzensiz beslenme, yorgunluk, stres, alkol, kafein ve nikotin tüketimi, kaslarda zedelenme, gözleri yorucu aktiviteler gibi etmenler sebep olmaktadır. Genellikle  kısa sürede geçen ağrısız olan bu tür seyirmeler alışkanlıklarda yapılan düzenleme ve alınacak tedbirlerle düzelmekte veya gerçekleşme ihtimali azaltılmaktadır

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-seyirmesi-nasil-gecer/