Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Göz seyirmesi anlamı, halk içinde değişik batıl inançlar bulunmaktadır. Sağ göz seyirmesi halinde, insanoğlunun sağlıklı bir yaşam deliğinin olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Sol göz seyirmesi ise, varlık işareti şeklinde yorumlanmaktadır. Bu kapsamda ise çoğu kişi tarafından göz seyirmesi ne anlama gelir? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Göz seyirmesine maksimum yol açan faktör, mevsimsel geçişler olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, göz seyirmesine yorgunlukta büyük ölçüde neden olmaktadır. Göz seyirmesi kimi vakit bir kaç dakika sürecekken, kimi zaman ise günler hatta aylar bile sürdüğü bilinmektedir.

Eğer bir günden fazla sürdüğü süre, derhal bir göz doktoruna giderek muayene olarak, gözünüze niçin olacak olan göz seyirmesinin sebebi ne olursa olsun araştırılarak ortaya çıkarıp, rahatsızlığı tedavi etmeniz gerekmektedir. Çoğu zaman üst göz kapaklarından birinde seğirme hissedilebilir.

Tıp dilinde göz seyirmesine ‘miyokimi‘ denir ve sinir bozucu olmasına rağmen her neyse ki bu seğirmelerin çoğu kere kaygı verici bir sebebi yoktur. Bitkinlik veya mevsimsel alerji şeklinde faktörler göz seyirmesinin ortaya çıkmasında çok yaygın sebeplerdir.  Bu düzensiz ve tek taraflı kasılmalar kimi zaman birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer fakat kimi süre de günlerce hatta aylarca sürdüğü olur.

Yalnız uzun devam eden seğirmeler dikkatsizlik edilmemelidir çünkü bu durumda bazı göz hastalıkları söz mevzusu olabilir.

Bitkinlik, kafein ve stres çabuk sonlanan göz seğirmelerindeki başlıca şüphelilerdir. Bunun yanı sıra çok daha önemli seğirmelerde, gözün korneasında ya da göz kapağının iç tarafında meydana gelen iltihap veya tahriş gibi problemlerden dolayı da meydana gelebilmektedir.

Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir? 1

Çoğu kere oldukça hastalık veren ve uzun da devam eden bu sebebi bilinemeyen seğirmeler de, göz kapağının kapanmasına niçin olabilir. Çoğu kere bir göz seyirmesinin niçin kaynaklandığı bilinemeyebilir ve çoğu süre göz seyirmeleri kısa sürüp kendiliğinden geçmiş olduğu için de bu mevzuda çağıl çağıl tıbbın yoğun araştırmaları olduğu söylenemez.

D vitamini eksikliği direk gözle ilgili olduğundan, göz seğirmesi şeklinde bir konum söz konusuysa şayet, D vitamininiz düşük olabilir. Sizler de böylesi bir durumu ciddiye alarak ne olursa olsun bir göz doktoruna danışmanız gerekmektedir. Bundan dolayı sizler de bu durumu bir an önce normale çevirmeniz gerekmektedir.

Göz seğirmesini geçirmek için yapılması ihtiyaç duyulan en önemli şey düzgüsel olarak göz seğirmesinin sebebini bilmekten geçmektedir. Göz seyirmesinin sebebi kafeinse kahve içmeye ara verilmeli, stresse stres azaltılmalı, göz yorgunluğunuz var ise uykunuzu alarak gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Çok fazla bilgisayara bakmak veya çok kitap okumak göz yorgunluğuna niçin olacağı için, yorulan gözün tepki vererek göz seğirmesi olması normaldir. Bu kapsamda gözlerin dinlendirilmesi ve gerek duyulması halinde bir dinlendirici gözlük kullanmak da etkili olabilmektedir.

Göz seyirmesini durdurmanın yolu kasılmaya müdahale etmekten geçer. Bunun için de sıcak ya da soğuk kompres işe yarayabilir. Göz kompresi, seyirmeye neden olan aktif sinirin yatışmasını sağlayabilir. Göz seyirmesini durdurmak için ek olarak bir de tonik içilmesi önerilir. İçindeki kinin maddesinin göz seğirmenin geçmesinde son derece etkili olabileceği de düşünülür.

Göz seyirmesini geçirmek için en etkili yöntem ise normal olarak göz seyirmesinin nedenini bilmekten geçer. Seyirmenin sebebi stresse stresi azaltmak, kafeinse kahve içmeye ara vermek şeklinde tedbirler sadece o süre alınabilir. Ek olarak uykunuzu alarak gözleri dinlendirmek, gözü yormamak için çaba göstermek de diğer tedbirler olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-seyirmesi-ne-anlama-gelir/