Göz Seyirmesi Neden Olur

Göz Seyirmesi Neden Olur

Göz seğirmesi çoğu insanın deneyimlediği bir göz problemidir. Göz atması da denilen göz seğirmesi kısaca göz kaslarının istem dışı kasılmalarıdır denebilir. Peki bu istem dışı kasılmalar neden olur, göz neden seğirir diye sorarsanız, çoğu kez altında önemli bir sebep dahi aramaya lüzum yoktur; zira tıp dilinde miyokomi de denilen seyirmeler genellikle endişe verici bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaz. Yorgunluk, mevsimlere bağlı alerjiler ve buna benzer küçük ve önemsiz sebeplere bağlı olarak gelişen göz seğirmesi çoğu kez bir iki dakika içinde kendiliğinden geçer, bazen de günlerce hatta haftalarca sürdüğü olur. Fakat seğirmeler uzun sürüyorsa bazı göz hastalıklarının varlığından şüphe etmek ve ona göre tedbir almak gerekir.

Göz seyirmesi hangi hastalıkların habercisi  sorusu geliyor hemen akıllara. Özellikle de gün içinde gözümüz biraz uzunca seyirdiğinde… Hayırdır inşallah deyip geçiştiriyoruz bir iki. Ama sıklaşan ve uzun süren seyirmeler de endişe verici olmuyor değil.

Kısa süreli göz seğirmelerinde genellikle yorgunluk, stres ve kafein gibi sebeplerden şüphelenilmelidir. Daha ciddi seyirmeler ise gözün kornea tabakasında yahut göz kapağının iç yüzeyindeki iltihap veya tahrişi akla getirir. Bu seğirmeler zamanla göz kapağının kapanmasına bile sebep olabilir. Ancak göz seğirmelerinin çoğunda hiçbir neden bulunamaz.

goz seyirmesi hangi hastaliklarin habercisi

Halk arasında göz seğirmesinin farklı yorumları da vardır. Sağ göz seğirmesi farklı, sol göz seğirmesi farklı anlamlara yorulmaktadır. Sağ göz seğirmesi hayır, sol göz seğirmesi şer olarak yorumlanır. Yahut birilerinin sizi iyi veya kötü andığına delalet olduğu söylenir. Elbette ki göz seyirmesinin, bu batıl inançların ötesinde tıbbi sebepleri vardır.

Göz kuruluğu ve göz yorgunluğu, stres, kafein ve ya alkol,  vitamin ve mineral eksiklikleri, göz alerjisi, görme kusurları, ilaçlar ve Parkinson, MS, hipoglisemi gibi bazı hastalıklar, göz seyirmesinin sorumluları olarak addedilebilir. Uzmanlar gözdeki seğirmelerin gizli astigmat, hipermetrop yahut miyop habercisi olabileceğini söylüyor.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

Yazının başında da belirttiğimiz gibi göz seğirmesinin neden kaynaklandığı çoğunlukla bilinmeyebilir ve bu seğirmeler genellikle kendiliğinden geçtiği için, tıp dünyasında bu konuyla ilintili araştırmaların yapıldığı söylenemez. Göz seğirmesini geçirmek için kasılma anına müdahale etmek gerekir. Sıcak veya soğuk kompres bu konuda işe yarar. Göze yapılacak kompres, seğirmeye neden olan sinirin teskin edilmesini sağlar. Tonik içmek de göz seğirmesini durdurabilir. Tonik, alkol içermeyen soda benzeri bir içecektir ve içeriğindeki kinin maddesi göz seğirmesinin geçmesinde etkilidir.

goz seyirmesi nasil gecer

Göz seğirmesini geçirmek için seğirme sebebini de bilmek gerekir. Eğer göz seğirmesi strese bağlı olarak oluşuyorsa stresi azaltmak; kafeinden kaynaklanıyorsa kahve, yeşil çay, kola tüketimine ara vermek çözüm sağlayacaktır.

Uyku düzenine dikkat etmek, uykuyu tam olarak almak ve gözleri yormamak da diğer tedbirlerdir.

goz segirmesi

Eğer göz seğirmeniz bir hafta geçmesine rağmen geçmediyse, göz kapağınızın tamamı seğiriyorsa, yüzünüzde göz dışında başka bölgelerde de seğirme varsa, üst göz kapağınızda sarkma oluştuysa, gözünüzde seğirme harici şişlik, kızarıklık yahut akıntı varsa daha fazla vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız gerekecektir.

Göz Seğirmesinin Nedenleri

Göz seğirmesi nedenlerinin arasında göz tansiyonunun aniden düşmesi gösterilebilir. Göz seğirmesi göz kaslarının aniden kasılması sonucu ortaya çıkar. Mevsim geçişleri, yorgunluk, stresli yaşam da göz seyirmesine neden olur. Göz seğirmesi uzun sürmesine rağmen tedavi edilmezse gözün kapanmasına bile sebep olabilmektedir.

goz segirmesinin nedenleri

Göz seğirmesi Ne Anlama Gelir

Uzun süre bilgisayara bakmak, fazla televizyon izlemek ve çok kitap okumak gözü yoran aktivitelerdir. Göz aşırı yorulursa bunu seğirerek ifade eder. Bilgisayar kullanımını azaltmak, fazla parlak olmayan aydınlatmalar kullanmak, uyku saatlerine dikkat etmek,göz seğirmesini azaltacaktır. Geceleri göz kapağına nemlendirici sürmek ve göz kapağını hafifçe bastırarak masaj yapmak da fayda sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/goz-seyirmesi-neden-olur/