Guatr Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Guatr tiroit bezinin büyümesi anlamına gelmektedir. Bir kişide guatr bulunmuş ise tiroit hormonu normal olabilir veya daha fazla hipertiroidizm veya tiroit hormonu üretmiş olabilir. Kişilerde boynun alt kısmında yani adem elmasının alt bölümünde bulunan kelebek şekline benzeyen Tiroit bezi normalinden fazla büyümüş ise guatr hastalığı meydana gelmiş olur.

Guatr hastalığı genel olarak ağrılı sağlık sorunu olmayabilir. Aşırı şekilde büyüyen Tiroit bezi yutkunmaları güçleştirir ve öksürüğe neden olabilmektedir. Bazı guatr hastaları olan kişiler günlük yaşamları etkilenmez ve tiroit bezlerinde meydana gelen şişlikler dışarıdan bakıldığı zaman fark edilmez.

Guatr Hastalığı Nedir?

Guatr hastalığı insanlarda tiroit bezlerinin aşırı derecede büyümesi demektir. İnsanlarda tiroit bezinin oldukça fazla büyümesi boyun kısımlarında şişlikler ortaya çıkar. Bazı durumlarda guatrın belirtileri baş ağrısı ve kaşıntı olmaktadır. Bazı guatr hastalarında ise hiçbir belirti ortaya çıkmaz. Genel olarak guatr belirtisi tiroit bezinin şişmesi ile meydana çıkar.

Tiroit bezinin büyümesi boyun bölgesinde anı şişlikler veya şişlik ortaya çıkar. Guatr yan etkileri ortaya çıkmış olan bu şişlikler vücutta belirgin bir şekilde gözükür. Boyun bölgesinde meydana gelen bu şişlikler büyük ve küçük olabilir. Bazı durumlarda aşırı derecede şişen Tiroit bezi soluk borusuna etki yapar bazen nefes alıp vermede zorluklar çıkar. Bu şişliklerin ortaya çıkması durumunda doktora gidilerek ani bir müdahale yapılması gerekir. Tiroit bezinin şişmesi nedeni ile damarlarda baskı oluşur ve kan basıncı azalır.

Bu baskı neticesinde oksijen azalır ve baş dönmesi meydana gelir. Guatr hastalığı kalp çarpıntısı, gözlerde şişmelerin oluşması, ishal meydana gelir, Mide bulantısı ortaya çıkar, kusma oluşur, terleme meydana gelir ve vücutta titremeler oluşur. Guatr yeterli miktarda tiroit bezinin tiroit hormonu üretemediği için ortaya çıkar.

Guatr Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Ameliyatı Nasıl Yapılır? 2

Tiroit bezi vücuda gerekli olan hormonu üretmek için büyümeye başlar ve buna basit guatr denir. Bazı ilaçlar uzun süre kullanıldığı durumlarda guatr hastalığına neden olmaktadır. Bu ilaçlar lityum ve aminoglutethimide ilaçları olmaktadır.

Zehirli Guatr Nedir?

Zehirli guatr diğer bir adıyla iç guatr olarak bilinmektedir. Basit guatr hormon düzeyleri normal olan bir guatr çeşidi olmasıdır. İçerisinde nodül bulunan guatr çeşidi ne ise nodüllü guatr adı verilmektedir. Nodüllü guatr çok nodüllü guatr ve tek nodüllü guatr olarak ikiye ayrılır.

Zehirli guatrın nasıl ortaya çıktığı şu ana kadar bulunamamıştır. Fakat ani stres ve aşırı stres zehirli guatrın ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Aşırı derecede iyotlu tuz tüketimi Zehirli guatr oluşumuna meydan vermektedir.

Guatr Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir?

Zehirli Guatrın belirtileri şunlardır; Guatr nasıl anlaşılır gibi sorulara şu cevap verilir;

 • Ellerde meydana gelen titremeler
 • Kalp çarpıntıları
 • Kişilerin avuç içlerinde meydana gelen terlemenin ortaya çıkması
 • Aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk meydana gelmesi
 • Çok ani hızlı kilo kaybının olması
 • Kadınlarda Adet düzensizliğinin meydana gelmesi
 • Sinirlenme ve öfkelenme
 • Saç dökülmeleri
 • Guatr Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Ameliyatı Nasıl Yapılır? 3

  Kalp hızını ayarlamakta olan tiroit hormonunun aşırı miktarda salgılanması durumunda aritmi ve taşikardi ortaya çıkar. Çarpıntı şeklinde meydana gelen bu bulgu genel olarak psikolojik hastalıklarla karıştırılır. Bu gibi durumlarda olan kişiler ritim düzenleyici veya anti depresan kullandıklarında bu sorunları geçmez. Tiroit hastalığının tedaviye başlanması durumunda ritim bozukluğu ortadan kalkar.

  Zehirli guatr hastalarında yüksek metabolizmaya bağlı olarak ortaya çıkan diğer bir belirti terleme olmaktadır. İnsanlarda tiroksin hormonu aşırı derecede salgılandığı zaman sıcak basmaları meydana gelir. Kişilerde ellerde titremeler ortaya çıkar. Zehirli guatr hastalığına yakalanmış kişiler kilo vermeye başlar ve zayıflık problemi gözükür. Çok fazla yemelerine rağmen kilo almaları zor olur.

  Tiroit hormonunun seviyesi fazla olduğu zaman kişinin psikolojik sorunu olumsuz yönde etkilenerek aşırı derecede sinirli ve öfkeli olurlar. Tiroksin hormonu aşırı olarak salgılandığı zaman saçlarda dökülmeler meydana gelir.

  Guatr Hastalığı Neden Olur?

  Guatr hastalığı yetersiz beslenme ve yetersiz iyot eksikliğinden meydana gelmektedir. Yeterli miktarda vücutta iyot bulunmadığı zaman iyot eksikliğinden guatr meydana gelmektedir. Tüketilmiş olan sebzeler, deniz ürünleri ve süt ürünleri iyot eksikliği olması dolayısıyla vücuda alınarak iyot eksikliğinden meydana gelen tiroit bezinin hormon üretimi azalmaktadır. 40 yaş üzeri yetişkinlerde guatr hastalığı oldukça fazla ortaya çıkmaktadır. Kadınlar erkeklere göre guatr hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır.

  Guatr Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Ameliyatı Nasıl Yapılır? 4

  Bağışıklık sistemi bozuk olan kişiler guatr hastalığına kolayca yakalanabilir. Kadınların hamilelik ve menopoz dönemleri guatr riskini ortaya çıkarır. Bazı ilaçlar kalp ilacı gibi ilaçlar guatr belirtileri ortaya çıkar. Göğüs ve boyun kısımları radyasyona maruz kaldığı durumlarda guatr hastalığı meydana gelir. Tiroit bezi çok hızlı çalışıyor ise Tiroit bezi genişleme yapar. Vücudun ihtiyacı olan tiroit hormonu az üretiliyorsa Tiroit bezi büyüme gösterir. İyot yetersizliği ve sigara kullanımı guatr hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur.

  Bazı bakteriler ve parazitler guatr riskini ortaya çıkarır. Soya fasulyesi, yer fıstığı, ıspanak ve tofu gibi gıdalar bazı insanlarda guatr hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. İyot miktarının az olması guatr hastalığının en önemli nedenlerinden biridir. İyot bakımından zengin olan bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalardan alınması durumunda vücudun iyot ihtiyacı karşılanmış olur. Bu gıdalar deniz ürünleri grubunda olan karides, balık. Süt ürünleri grubunda olan peynir, süt ve yoğurt. Sebze ve meyve grubunda olan yiyecekler ise yetiştirilen topraklarda iyottun durumuna göre değişir.

  Zehirli guatr hastalığı tedavi edilmediği zaman kalp büyümesi, kalp yetmezliği, gözlerde çeşitli problemler ve kemik erimeleri ortaya çıkar.

  Guatr hastalığının tedavisi vücutta bulunan tiroit bezinin büyüklüğüne ve tiroit hormonu durumuna göre farklı tedavi yöntemleri yapılır. Tiroit bezinin hormon tedavisi ile küçültülmesi bazı ilaçlar verilerek yapılmaktadır. Tiroit bezinin küçülmesi Radyoaktif iyot tedavisi yapılarak küçültülür.

  Guatr Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Ameliyatı Nasıl Yapılır? 5

  Bu yöntemi yapmak için tiroit bezinin büyük oranda hormon ürettiği durumlarda yapılmaktadır. İlaçlar neticesinde küçülmeyen Tiroit bezleri ameliyat ile çıkarılır. Guatr hastalıklarında tedavi yöntemleri çok önemlidir. İyotlu tuz ve iyotlu yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Fakat bazı tiroit hastalıklarında iyotlu tuzun iyot bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi sakıncalı olmaktadır. Zehirli guatr olanlar iyot tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Doktor kontrolünde iyot kullanımı yapılmalıdır. Doktor tavsiyesine bağlı olarak guatr ilacı alınmaktadır.

  Guatr ameliyatı olacak kişi genel anestezi yani hasta tamamen uyutulur. Yapılacak olan ameliyat süresi genel olarak bir veya iki saat arasında olmaktadır. Ameliyat olacak kişinin boynun ön yüz tarafına 6 santimetre uzunluğu kadar yatay biçimde bir kesi uygulaması ile yapılır. Tiroit bezinde bulunan damarlar bağlanarak kesilir ve bezin büyük bir kısmı diğer bir adı ile subtotal veya tamamen alınır.

  Ameliyat esnasında tiroit bezine yakın olan paratiroid bezlerinin ve ses tellerinin korunması çok önemlidir. Özellikle kötü huylu olduğu düşünülen bezin tamamının çıkartılması daha uygun olmaktadır. Tek tek nodül çıkarılması şeklinde yapılan bir ameliyat teknik olarak uygun olmaz.

  Guatr Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Ameliyatı Nasıl Yapılır? 6

   

  Fakat tiroit bezinin iki kısmından biri olan ve muayene sırasında ultrasonda normal görülmüş ise bunlardan sadece birinin ameliyat ile yani sol veya sağ tiroit bezi alınır. Guatr ameliyatı sonrası Doktorun tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/guatr-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir-neden-olur-ameliyati-nasil-yapilir/