Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Yüzyıllardır süs eşyalarından çatal bıçak şeklinde mutfak eşyalarına, paradan takı ve aksesuara kadar geniş bir alanda kullanılan gümüş, hem sağlıklı bununla birlikte kıymetli bir madendir. Bununla birlikte bilinen en sağlıklı maddelerden biridir ve güçlü bir anti bakteriyeldir.

Gümüş Nasıl Anlaşılır? 3

Bu denli kıymet görmesinin sebeplerinden biri de şifa veren bu özelliğidir. Öncelikle bir gümüşün sahte mi yoksa gerçek mi olup olmadığını anlamanızın en net ve etkili yöntemi, gümüşün sahip olduğu ayar olmaktadır. Takı üretiminde yaygın olarak, dünya genelinde “Sterlin Silver” olarak malum 925 ayar gümüş kullanılır. Türkiye’de takılar çoğu süre bu ayarda üretilir. Üzerinde ayar bilgisi olan gümüşün orijinal olduğundan kesin olabilirsiniz.

Bunun yanında, orijinal gümüş takılar ne olursa olsun kararır. Gümüş doğası gereği kararan bir maddedir. Doğada bolca oranda bulunan kükürt sebebiyle kararması kaçınılmazdır. Ancak bunu geciktirmek de sizin elinizdedir. Ve son olarak, her madenin kendine özgü bir özgül ağırlığı vardır.

Düzmece takılar çoğu zaman daha hafiftir. Buna rağmen gümüş, içerisindeki maddelerden dolayı kendisine has bir ağırlığa sahip olmaktadır. Bu da ayırt edici bir nokta olabilir. Böylelikle oldukça kolay bir şekilde ve kısa bir süre içerisinde gerçek gümüş nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt bulunabilmektedir.

Parlaklığı ile göz kamaştıran, organik ve kıymetli maddelerimizden biri de gümüşlerdir. Tıpkı altınlarda olduğu şeklinde değerli olmasından dolayı piyasada sahtelerine sıkça rastlanılan bu maddeler, hayatımızda pek çok alanda karşımıza çıkıyor.

Sahtesi de çok sayıda olan bu ürünlerin gerçek bulunduğunu anlamak aslen çok bayağı. Kişilerin sahte gümüş nasıl anlaşılır? Sorusunu yöneltmesi üzerine birbirinden farklı ve bir o kadar da etkili olan yöntemler de bulunmaktadır.

Gümüş Nasıl Anlaşılır? 1

Üzerinde gümüş ayarı bulunmasına karşın sahte gümüşleri ayırt etmek mümkündür. Bunun için ürünün ağırlığına bakabilirsiniz. Gerçek gümüşler, göründüklerinden daha ağır yapılıdır. Feyk gümüşler ise hafif ve çabuk yamulan, kırılan özelliklere haizdir. Gümüş olarak satın alacağınız ürünleri mutlaka elinize alın ve öteki aynı boyuttaki ürünler ile ağırlıklarını karşılaştırın.

Ellerini terazi benzer biçimde kullanan hanımlar bu mevzuda başarılı olacaktır. Gümüş olmadıkları şekilde gümüş görünümü verilen ürünler genel anlamda boyama ile parlak renklerini alır. Bu renklerini her hangi bir çizme ya da kırmadan sonrasında kaybedebilir.

Eğer satın almış olduğunuz bir üründen şüpheleniyorsanız görünmeyen bir bölgesine ürüne zarar vermeden çizik atın. Çiziğin altından hala aynı renk çıkıyorsa gerçek gümüştür.

Gümüşün gerçek olduğu nasıl anlaşılır? Sorusunu cevaplayabilmek için uygulanabilecek bir diğer pratik yöntem ise mıknatıs uygulamasıdır. Şüpheye düşmüş olduğunuz ürününüzü bir mıknatıs ile denetim edin. Mıknatıs eğer çekiyorsa düzmece ürün ile karşı karşıyayız anlama gelir.

Gümüş Nasıl Anlaşılır? 2

Çünkü gerçek gümüş mıknatıs ile çekilmez. Bilmediğiniz bir yerde gümüş olarak adlandırılan bir ürün satın alacaksınız sadece feyk olabilir düşüncesi varsa, yanınızda bulunan her hangi bir kâğıdı test için kullanabilirsiniz. Ürünü kâğıda sürttüğünüzde eğer kurşun kalem şeklinde iz çıkarırsa gümüştür. Çıkarmazsa sahtedir. Bu uygulama için beyaz kâğıt kullanımı idealdir.

Satın almış olduğunuz gümüş ürünlerin tertipli olarak bakım ve temizliğini yaparak temiz, parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu ürünler kıymetli oldukları için satın alma aşamasında sahtelerine karşı ne olursa olsun tedbirli olun. Bilmediğiniz yerlerden alışveriş yapmayın.

Eğer çok gerekil ise kesinlikle kâğıt yahut mıknatıs ile gümüş olup olmadığını kontrol edin. Derhal mağaza veya satış yerlerinde ergonomik şekilde uygulanan bu yöntemler, sahte gümüş satanlar için caydırıcıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gumus-nasil-anlasilir/