Günlük Diyet Listesi

Diyet bedenin normal gelişimi amacıyla ihtiyaç duyulan enerji ve besin maddelerinin yeteri miktarda yiyecek ve içecekler yolu ile alınmasıdır. Diğer bir söyleyişle hayat boyu sürdürülebilir, bedenin gereksinimin göre şahsa özel olan beslenme biçimidir.

Günlük Diyet Listesi 1

Bir hayat tarzıdır. Diyet belirli besinlerin kısıtlanması manasına gelse de gerçekte bireyin boyuna, kilosuna, intoleranslarına, hayat biçimine, kan değerlerine, psikolojik haline göre tavsiye edilen bir beslenme biçimidir.

Diyet demek zayıflamak değildir, diyet demek bireyin beden yapısına özel sıhhatli beslenme planıdır. Sıhhatli beslenen, bedeninin sinyallerine aldırış eden, spor yapan, yeteri kadar uyuyan, ruhunu da besleyen bireyin uyguladığı hayat ve beslenme biçimidir gerçekte.

Huzur içeresinde, yemek yerken yediğine konsantre olan hem gözü hem mideyi doyuran şahıs başarılı netice alır.

Kendimizi belirli besin grubundan ya da maddesinden uzak tutmak (herhangi bir alerji ya da intolerans yoksa) sürdürülebilir bir hayat biçimi değildir. Diyetimizde beğenilerimize göre kaçamak menüler de kesinlikle olmalıdır. Kişinin mahrum kalması engellenmelidir.

Günlük Diyet Listesi 2

Yasaklar delinmek amacıyla bulunmaktadır halbuki canım gerçekte istiyor mu, bu gereksinimimin sebebi nedir ve aldığım kaloriyi nasıl azaltabilirim, tatlı ya da karbonhidrat gereksinimimi en güzel şekilde nasıl karşılarım gibi bir bakış açısı ya da soruları büyük oranda tercihlerimizi daha sıhhatli gerçekleştirme yolunda bizi yönlendirir.

Zayıflamada yardımcı besinler nelerdir?

Yoğurt: Proteinden varlıklı olması sebebi ile midede uzun vakit kalarak aç olmama hissini uyarır. Genellikle düşük yağ sahibi olan diyet yoğurtların tüketilmesi faydalıdır. Vücut proteini yakarken karbonhidrata göre daha çok enerji yakar.

Kinoa: kuskusa benzer bir tahıl ürünü olup zayıflama programlarında kesinlikle olması gereken tam tahıl grubu besinlerdendir. Bir fincan kinoada 8 gram protein ve 5 gram lif bulunmaktadır. Pirinç gibi basit pişirilen kinoa sebze, dolmalık fıstık, yağsız protein sahibi olan besinlerle karıştırılıp tüketilebilir.

Günlük Diyet Listesi 3

Tarçın ülkemizde tüketilen tanınmış natürel ürünlerdendir. Sıhhat amacıyla birçok faydası bulunmaktadır. Kan şekerlerinin düzenlenmesinde yardımcı olup bilhassa şeker hastalarında faydalı besinlerin başında gelmektedir. Günlük 1-2 gramın üstünde kullanılmamalıdır.

Zayıflamada oluşturulan diyet hataları

Yıkıcı diyet kısa vakitte fayda gibi görünür. Ancak beden bu ağır diyet karşısında savunmaya geçer ve bir vakit sonra metabolizmasını yavaşlatarak kalori harcanmasını kısıtlar. Kalorinin yavaş harcanması de geri teperek bireyin bir vakit sonra eskisinden daha çok kilo almasına sebebiyet verir.

Günlük Diyet Listesi 4

Kahvaltının atlanması: birçok insan kalori alımını azaltmak amacıyla ilk olarak kahvaltıyı atlar. Bu da günün geri kalan dönemlerinde daha çok açlık hissi çekilmesine sebebiyet verir. Sonuçta çalışma ortamı ya da evde plansız olarak daha çok abur cubur atıştırılmasına, öğlen yemeğinde daha çok yenmesine sebebiyet verir. Buna bağlı olarak da kahvaltıdan kesilen kalorinin daha fazlası bedende birikir.

Tam aksine kahvaltıda protein ve liften varlıklı besin alınması günün gelişen saatlerinde açlık duygusunun azalmasına sebebiyet vermektedir. Çalışmalar her sabah kahvaltı yapan insanların kilolarını daha iyi koruduğunu göstermiştir.

Hesapsız atıştırma: ana öğünlerde kaloriye ilgi eden birtakım insanlar abur cuburun sayısını hesaplayamaz ve çoktan kalori alırlar.

Zayıflamada yardımcı diyette püf noktaları

Bol su içmek: bir şeyler atıştırmaya başlamadan evvelce kesinlikle bir bardak su içilmesi ve bir müddet sonra yiyecek alınmalıdır. Su yerine bitkisel çaylar da yardımcıdır.

Günlük Diyet Listesi 5

  • Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta, 2 dilim kızarmış kepek ekmek, 8 adet sapları ile birlikte maydanoz ve kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir ve domates, salatalık
  • Öğlen yemeniz gerekenler: 1 kase light yoğurt (içerisine üç adet ceviz, yarım tatlı kaşığı tarçın ve 1.5 tatlı kaşığı kabaca öğütülmüş keten tohumu konulacak), kabuklarıyla 1 adet yeşil elma
  • Arada: 1 bardak zencefil ve tarçınlı, şekersiz ve az yağlı süt
  • Akşam: 200 gram az yağsız ızgara balık, 1.5 porsiyon taze fasulye ve yeşil salata
  • Gece: 4 adet kuru kayısı

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gunluk-diyet-listesi/