Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Gustave Flaubert denince akıllara hemen ünlü romanı Madame Bovary gelmektedir. Fransız kökenli olan Flaubert, roman ve tiyatro oyunu yazarıdır. Edebiyatçılar onu modern romanın kurucusu olarak görmektedirler. 1821 ve 1880 yılları arasında yaşamış olan yazar, hayatı boyunca ekonomik açıdan zorluk çekmiştir. Realist akımı benimseyen Gustave Flaubert’in diğer eserleri arasında; Namzet, Üç Hikaye, Salambo ve Duygusal Eğitim gibi kitapları yer almaktadır.

12 Aralık 1821 yılında doğmuş olan Fransız yazar, edebiyat tarihine kazandırdığı eserleri ile modern romanın öncüsü niteliği kazanmıştır. İçinde bulunduğu 19. yüzyılın toplum gerçeklerini tüm çarpıcı detayları ile anlattığı Madame Bovary yazarın en bilindik eseridir. Gerçek yaşamdan derlediği bir kitap olması, realist akımın önde gelen eserlerinden olmasına neden olmuştur. Madame Bovay, Fransız edebiyatı alanında uyandırdığı yankı kadar, dünya edebiyatının da değerli eserleri arasında yer almayı başarmıştır.

1857 yılında Fransa’da piyasaya çıkarılmış olan bu kitap ciddi tartışmalara yol açmış ve realizmin öncüsü olarak gösterilmiştir. Fransa’nın Rouen kentinde dünyaya gelmiş olan Fransız romancı, keyifli bir çocukluk dönemi geçirmiştir.

Rouen Koleji’nde eğitim aldıktan sonra edebi alandaki ilk eserlerini okul çağlarında yazmaya başlamıştır. Kitaplarını yazarken üslup ve dil anlatımının mükemmel olmasına özen göstermiştir.

Gustave Flaubert Kimdir?

Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı ve Eserleri 11821 ve 1880 yılları arasında yaşamış Fransız yazarlarından olan Gustave Flaubert, gerçekçilik alanındaki ilk eserleri ile bu akımın öncüsüdür. 1841 yılında Paris Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptırmış olmasına karşın tüm geleceğini yazarlık alanında şekillendirmiştir. Henüz 22 yaşında iken sara hastalığı teşhisi konmuştur. Madame Bovary olmak üzere birçok eseri başarılı olmuş olsa da, yazarlık kariyeri boyunca refah bir yaşam sürecek düzeyde maddi kazanç elde edememiştir.

Gustave Flaubert’in Hayatı

Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı ve Eserleri 2Dünya edebiyatına önemli katkıları ile adından söz ettirmeyi başarmış olan Flaubert, Fransız bir yazardır. Hukuk eğitimi almak için kayıt yaptırdığı okulu yarıda bırakmıştır. Babasının vefatı sonrasında yaşamını tek başına sürdürmeyi tercih etmiş ve zamanının büyük bölümünü edebi eserler yazmak için ayırmıştır. Küçük yaşta teşhisi konulan ciddi bir hastalığı olduğu için evliliği hiç düşünmemiş ve her zaman tek yaşamıştır. Fransa ve Rusya arasında geçen savaşa tanık olması, Fransız yazarın iç dünyasını daha da derinden etkilemiş ve bu olayın ardından geçirdiği felç sonucunda hayatını kaybetmiştir. Eserlerinde biçim olmazsa olmaz unsurlardan biri olurken, gerçek yaşamdan edindiği karakterler de, yazarın realist akımın önderlerinden olmasına neden olmuştur.

Benzer İçerik: Jean-Jacques Rousseau Kimdir?

Hekim bir babanın oğlu olarak 1821 yılında dünyaya gelmiş olan Fransız yazar, ailesinden her zaman sevgi ve içtenlik gördüğü çocukluk döneminde yazarlık yeteneği gün yüzüne çıkmıştır. Çocukluk döneminde çevresi tarafından çalışmayı sevmeyen ve şımarık bir çocuk olarak kendini ifade etmiş olsa da sonraki yıllarda bu algıyı yıkacak düzeyde kendini çalışmaya vermesi, başarılı bir yazar olmasına neden olmuştur. Tarih derslerine ve edebiyata olan düşkünlüğü, yazarlık konusunda küçük yaşlarda deneme yazıları yazmaya başlamasını sağlamıştır. Sinek Kuşu isimli okul dergisi, Gustave Flaubert’in ilk denemesinin yayınlandığı dergidir. İçinde bulunduğu psikolojinin ve hastalığının hukuk eğitimine ve evliliğe izin vermeyeceğini düşünerek, hukuk eğitimini tamamlamamış ve hiç evlilik yapmamıştır.

Gustave Flaubert’in Eserleri

Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı ve Eserleri 3Yazarlık yaşamında az sayıda verdiği eserler bile Gustave Flaubert’in dünya edebiyatı tarihinde sağlam bir yer edinmesi için yeterli olmuştur. Namzet, Üç Hikaye, Salambo, Duygusal Eğitim, Bilirbilmezler, Bir Delinin Anıları, Cehennem’de Yolculuk ve Madame Bovary pek çok kişi tarafından bilinen ve severek okunan eserleri arasındadır. Victor Hugo ve Balzac gibi dünya edebiyatı için önemli yazarlardan etkilenmiş olan Fransız yazar, eserlerinin birçoğunda bu isimleri kendine örnek almıştır. Aşk yaşamında aradığını bulamamış olan Flaubert, kendini sanata vermiş ve bu sırada Aday ismini verdiği tiyatro oyununu yazmıştır. Maddi sıkıntısı olmamasına karşın sürekli yazma hırsı içinde olan yazar, yaşadığı birçok hayal kırıklığı sonrasında mecburen para kazanma hevesi içine düşmüştür.

Kaynak: http://bilgihanem.com/gustave-flaubert-kimdir/