Gut Hastalığı Nedir?

Çoğunuzun adını duyduğu ancak ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığı gut hastalığı nedir? Gut hastalığı nasıl bir problemdir ve nelere sebep olur? Gut hastalığı ölümcül müdür? Gut hastalığının belirtileri nelerdir? Tüm bu sorulara yanıt vereceğimiz yazımız da, altın değerinde bilgilere ulaşacaksınız. Kesinlikle yazımızı sonuna kadar okumalı ve merak ettiğiniz tüm cevapları yazımız da bulmalısınız. Gut hastalığı hakkında işte en çarpıcı detaylar…

Gut Hastalığı Nedir? 1

Kandaki ürik asit seviyesinin oldukça fazlalaşması ve eklemlerde kristalleşmelere yol açması, ağrı ve şişlik oluşturmasına gut demekteyiz. Gut hastalığının neden olduğu hakkında en başta gelen etmenlere alkol ve genleri söyleyebiliriz. Genetik olarak bu hastalığa yakalanılma riski olduğu gibi, aynı zamanda alkol gibi nedenlerden dolayı da başa gelebilmektedir.

Gut hastalığı, hastaya fark ettirmeden, ani ve hızlı bir şekilde ilerleyen, belirti olarak pek fazla etki göstermeyen bir rahatsızlıktır. Bunun yanında ayak parmakları, ayağı ve el bileklerini ciddi oranda etkileyebilir. Gut hastalığından en çok etkilenen yerlerin bu bölgeler olması, buraların en soğuk olan yerler olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bir nevi sıcak olan bölgeler daha geç etkilenebilmektedir diyebiliriz. Eklemlerin gut hastalığından etkilenmesi şişliklere, ağrılara ve katılaşmaya yol açabilir. Peki gut hastalığı belirtileri nelerdir? Gut hastalığı kendini nasıl belli eder?

Gut Hastalığı Belirtileri

Çok gariptir ki; yukarıda da söylediğimiz gibi, gut belirtileri ani ve seri bir şekilde ortaya çıkar ancak genellikle gece vakitlerinde görülmektedir. Eklemlerin bu hastalıktan etkilenmesi şişliklere, ağrılara ve kızarıklıklara yol açar. Eklem derisi mor bir renk de alabilir.

Ağrılar oldukça şiddetli bir şekilde devam edebilir. Bazı durumlarda gut belirtileri eklemlerin üzerinde yanma, uyuşma ve kaşınma olarak baş gösterebilir. Peki gut hastalığına ne iyi gelir? Gut hastalığı tedavisi nasıl yapılır? Eğer bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, kesinlikle yazımızın sonuna kadar okumayı sürdürmelisiniz.

Gut Hastalığı Nedir? 2

  • Gut hastalığını geçirmek veya bu hastalıktan korunmak istiyorsanız, öncelikli olarak beslemenizi düzenlemelisiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenme her hastalıkta olduğu gibi, gut hastalığında da oldukça önemlidir.
  • Gut hastalığının geçmesi için ilaç tedavisi kesin olarak gerekmektedir. Bunun için en iyi çözüm önerileri danıştığınız uzman doktor tarafından verilecektir.
  • Gut diyeti yapmak, bu hastalığın tedavi edilmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu diyet ile gut hastalığını geçirebilirsiniz.
  • Mevsim sebzeleri ve meyveleri oldukça yararlı olacaktır ancak alacağınız kaloriye çok dikkat etmelisiniz. Meyve ve sebzeye ağırlık vermeli, bol kalorili yiyeceklerden uzak durmalısınız. Böylelikle gut hastalığını atlatabilirsiniz.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gut-hastaligi-nedir/