Güve Nedir?

Kelebeğe benzer görüntüleri olan güveler, farklı alanlarda karşımıza çıkabilir. Genel olarak 4 farklı çeşidi bulunan bu canlılar, çevrelerindeki insan ya da hayvanlara zarar vermez. Ancak tehlikeli halinde kaçarken bazı temas hallerinde zarar verebilirler.

Büyüklükleri, bulundukları yer ve beslenmelerine göre güvelerin çeşitleri ve oluşumları hakkında detayları güve nedir nasıl oluşur, soruları ile bu konumuzun devamında bulabilirsiniz.

Güve Nedir? 1

Güve, hemen hemen her evde ya da işyerinde oluşabilir. Sıcak ve havasız ortamlarda daha fazla ürerler. Yaz aylarında ya da bahar aylarında daha fazla görülürler. Büyüklükleri değişen bu canlılar bazen o kadar küçük olur ki gözle göremeyebilirsiniz.

Gıda paketlerindeki ufak delikler, giyim ürünlerinde ya da evdeki bazı eşyalarda normal dışında ortaya çıkan delikler, evde güve olma düşüncesini akıllara getirebilir. Bu durumda güvelerin yuvalarını bulmak için evin en sıcak ve en kuytu köşelerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Genellikle bu bölgelerde küçük de olsa güveleri görebilirsiniz.

Güve böceklerinin en fazla görülen 4 ana çeşidi vardır. Bu çeşitler; tahıl, halı, zeytin ve deri güvesidir. Şimdi kısaca bu güve çeşitleri hakkında bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Tahıl güvesi: Adından da anlaşıldığı gibi tahıl yiyerek beslenirler. Evlerde bakliyatların içinde ya da bakliyat dolaplarında görülürler. En yaygın görülme alanı ise tahıl depolarıdır.

Güve Nedir? 2

Zeytin güvesi: Zeytin hasatı zamanında yaprakların içine yerleşen zeytin güveleri, zamanla büyür. Yapraklarda damar açarak ilerler ve yaprak altı damarları ile beslenirler.

Halı güvesi: Gün içinde en fazla karşımıza çıkabilecek olan güve çeşitleridir. Evlerde yaygın görülen halı güveleri, kumaş, halı, giyim ürünleri, manto, yorgan, kürk, battaniye gibi eşyalarda görülür. Özellikle sıcak tutan kumaş türlerinde daha fazla görülen güveler, yerleştikleri ortamdaki kumaşlar ile beslenirler.

Deri güvesi: Deri giyim ürünleri ve ev eşyalarında yaşayan güve çeşitleridir. Hem giyim ürünlerine hem de evdeki deri sehpa, deri koltuk gibi ürünlere zarar verir. Kendileri görünmese bile açtıkları delikler ile belli olan bu canlıların mutlaka güve ilacı ile ilaçlanması gerekir.

Güve Nasıl Oluşur?

Güveler ile mücadelede ilaçlamanın yanında güve nasıl olur, nasıl oluşur, nedenleri nelerdir gibi sorular hakkında da bilinçlenmek ve ilk olarak bu nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Güveler, çeşitlerine göre oluşum nedenlerine sahiptir.

Güve Nedir? 3

Genel olarak havasız, sıcak ve bol besinin bulunduğu yerlerde ortaya çıkabilirler. Besin olarak tahıl güveleri bakliyatları seçerken, halı güveleri her tür kumaş ile beslenebilir. Bu nedenle illa mutfak ya da gıda ürünlerinin bulunduğu yerlerde olacakları konusunda bir kural yoktur. Her yerde olabilen güveler, kuytu köşeleri çok sever. Evde en köşe yerlere yerleşip üreyebilirler.

İlk olarak kurtçuk şeklinde ortaya çıka güveler, zamanla büyür ve kelebekler gibi kanatları çıkar. Kanatşanıp uçmaya başladıklarında üremeleri de başlayan bu canlılar, yumurtalarını en sıcak gördükleri yerlere bırakırlar. Bu yerler genelde kışlık giyim ürünleri, tüylü halılar ya da battaniyeler olabilir.

Buraya bırakılan güve yumurtaları gözle görülemeyecek kadar ufaktır. Halı ya da kıyafetlerin yıkanması ile uzaklaştırılması sağlanamaz ancak kapalı olarak ortamın ilaçlanması sırasında tüm güve yumurtaları ve güvelere ilaç etki eder. Bu şekilde güveler ve yumurtalarından kurtulmak mümkündür.

Güve Nedir? 4

Güve ilaçlama konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, güvelerin çıkış yerleri ve ilacın türüdür. Evde ya da işyerinde yer alan güvenin çeşidine göre ilacının alınması, özel çıkış bölgelerinin belirlenmesi ya da tahmin edilmesi ile daha etkili bir ilaçlama sağlanabilir. Bu şekilde tek seferde ilaçlama ile güvelerden kurtulmak mümkündür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/guve-nedir/