Güveçte Etli Kuru Fasulye

Kuru fasulye yemeği Türk geleneğinin en iyi şekilde ifade eden yemeklerimiz arasında yer alır. Hele bir de güveçte yapılırsa nefis bir lezzet kaynağıdır. Anne yemeğidir. Ev yemeğidir. Kuru fasulye pilavdır.

Genelde yemeklerde dermason fasulye kullanılsa da şeker fasulye diye tabir edilen minik fasulyeleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Lezzet açısından farklı olduğunu göreceksiniz. Güveçte etli kuru fasulye yemeğinin kısaca tarifini vermek gerekirse; damak tadınıza uygun olan kuru fasulyelerden alıp sabahtan suya koyup şişmesini bekleyin. Öğlen gibi de düdüklü tencereye koyup kısa bir sürede haşlamanız yeterli olacaktır. Diğer yandan da kuşbaşı doğradığınız etleri düdüklü tencerede haşlamayı ihmal etmeyin. Ardından güvecinizi alıp bir baş soğan doğrayıp zeytinyağında kavurun. Az salça ilave edip kokusu çıkana kadar kavurun ve haşladığınız etleri ilave edip biraz döndürün. Son olarak haşlanan fasulyeleri ilave edip suyunu koyduktan sora kısık ateşte pişmeye bırakın. Muhteşem bir lezzete hazır olun.

Faydalarına gelecek olursak; kuru fasulye tam bir protein deposudur. İçindeki proteinle et ihtiyacını karşılamanız mümkündür. Et tüketemeyenler için harika bir alternatif. Eğer vejetaryen iseniz mutlaka kuru bakliyatları tüketmelisiniz ki etten alamadığınız proteinleri bu şekilde tedarik edebilirsiniz. Oldukça doyurucu ve bol enerji veren bakliyatlardan biridir. Lifli olduğu için kolesterolü düşürücü etki vardır. Bağırsakların randımanlı çalışmasını sağlar. Folik asit ve demir içeriğinden dolayı hamilelere şiddetle tavsiye edilir. İlaç olarak vücudunuza kimyasal almaktansa bu tür bakliyatları tüketmeniz sizin çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca çocukların mutlaka tüketmesi gerek gıdalardan biridir. Lezzetli, yapımı kolay ve bir o kadar da faydalı bu bakliyatı mutlaka tüketmelisiniz.

Güveçte Etli Kuru Fasulye 1

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/guvecte-etli-kuru-fasulye/