Hacamat Nedir ve Nasıl Yapılır

Hacamat Nedir ve Nasıl Yapılır başlığı oldukça ilgi çekici bir konu. Argoda yaralama anlamına gelen bu sözcüğün burada ne işi var? Hacamat nedir?  Hacamatın faydaları nelerdir? Hacamatın zararları nelerdir? Gelin bu sorularımıza cevaplar verelim.

Hacamat ne demek? Hacamat, deri altında biriken atıl ve enfekte kanın bardak veya boynuzla çekilmesidir. Argoda hafif yaralama anlamına gelir, aslında kaynağı da tam olarak bu tedavi yöntemidir. Hacamat, sırt bölgesine uygulanan kanlı bir tekniktir, işlemden sonra sırtta bir takım şişlik ve morartırlar ortaya çıktığından “hacamat etmek” deyimi yıllar içerisinde gelişmiştir. Osmanlı sokak jargonuna ait bir kelimedir.

Ancak hacamat sadece bizim kültürümüzde değil, dünya’nın pek çok yerinde farklı biçimlerde uygulanan bir yöntemdir. Modern tıbbın da kabul ettiği, çok faydalı bir yöntem olarak öne çıkar.

Hacamatin Faydalari

Kan vücudun her yerinde devamlı akmaktadır. Normalde deri altında kan bulunmamalıdır. Ancak hemen hemen herkesin deri altında birikmiş, artık akışkanlığı olmayan kirli kan bir miktar bulunur. Bu kan toksin içerdiğinden aslında zararlıdır. Tıbbi yöntemler içerisinde de hacamat benzeri kan alma yöntemleri bulunmaktadır. Tam olarak hacamatın aynısı değilse de, sonuçları ve amacı aynıdır. Özellikle akciğer hastalıkları için sıkça kullanılır.

Hacamat binlerce yıldır uygulanan bir yöntemdir. Ve etkileri kesindir. Bizim de kültürümüzde yer alan sülük tedavisi bir çeşit hacamat olarak değerlendirilebilir, aynen bardakla ve boynuzla yapılan kirli kanı çekme işini sülük canlısı doğal olarak yapar. Tabii bu kimileri için ürkütücü olmakla birlikte sülük tedarik etmek de pek kolay değildir. Bu nedenle bardak veya boynuz kullanılır. Bu arada boynuz dediğimiz şey artık plastikten yapılan aparatlardır ve kullanımı çok kolaydır.

Hacamatın faydaları, daha çok sinirler üzerindedir. Tansiyondan böbrek hastalıklarına kadar her konuda etkili olduğu hurafeleri olsa da, gerçek böyle değildir.

  • Hacamat toksinleri toplayarak vücutta doğrudan antioksidan etki yaratmanın yanında, yapıldığı bölgedeki sinirlerin rahatlamasını ve varsa sinir sıkışmalarının ortadan kalkmasını sağlar.
  • Sırt ağrıları, omuz ve bel ağrıları, yel girmesi gibi sorunların başlıca geleneksel tedavisi hacamattır.
  • Ayrıca eskiler soğuk algınlığında da hacamat kullanmaktaydı.
  • Sinir sisteminin sebep olduğu her sorunla baş etmek için hacamata başvurmak mümkündür. Özellikle Migren gibi, sebebi ve kaynağı tam olarak bilinmeyen sorunların tedavisinde hacamat ciddi rol oynamaktadır.

hacamat nedir

Hacamat ne Zaman yapılır; İslam fıkhına göre, hacamatın yapılmasında en uygun zaman ayın 3. Haftasıdır. Hicri takvime göre ayın 3. Haftası, miladi takvime göre 1. Haftasına isabet etmektedir. Yine İslam kurallarına göre, hastalık için yapılacak hacamatın belirli bir zamanı yoktur, her an yapılabilir.

Hacamatın, doğru yapıldığı takdirde herhangi bir zararı yoktur. Yalnız hijyenik olmayan gereklerle yapılması durumunda enfeksiyonlara açık bir işlemdir. Ayrıca kesiklerin doğru pansuman edilmesi şarttır. Bunun dışında hacamatın zararları bulunmamaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hacamat-nedir/