Hacamat Yapan Yerler

Hacamat yapan yerler, mazisi neredeyse 5000 yıl öncesine dayanan hacamat tedavisi, ayın belli günlerinde ve vücudun belli noktalarında özel aletlerle kesi ve vakumlama yapılarak kirli kanın dışarıya akıtılması tekniğidir.

Vücuttaki belli başlı hacamat noktaları üzerinde yapılan hacamat işleminin sayısız faydası olduğu üzerinde de duruluyor. Hacamat işleminin özel noktalarda, bu işi yapan özel kliniklerde, hastanelerde ve illa ki bu işte uzman kişilerce yapıldığı biliniyor.

Hacamat Yapan Yerler 1

Hacamat yapılan yerin koşullarının temiz, hijyenik ve steril olması, hacamat işlemini yapacak kişinin işinde uzman olması şarttır. Eper hacamat yaptırılacaksa hacamat yapan hastaneler araştırılmalı ve sağlık koşulları uygun yerler tercih edilmelidir.

Hacamat Nerede Yapılır?

Hacamat işlemi, hijyenik koşulları olan merkezlerde ve bu işi profesyonelce yapan kişiler tarafından yapılmalıdır. Güvenilmeyen ortamlarda ve ehil olmayan kişilere hacamat yaptırılmamalıdır.

Hacamat tedavisinde hekim kontrolü oldukça önemlidir. Bu yüzden hacamat mutlaka tam teşekküllü ve teçhizatın tam olduğu sağlık kuruluşlarında yaptırılmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon gibi durumlar ve olumsuz vakalar ortaya çıkabilmektedir.

Hacamat eğer hijyenik koşullarda yapılmıyorsa, hacamat sırasında açılan kesikler enfeksiyon kapabilir. Bir bisturi ile deri üzerine açılan kesiklerin üstüne fanuslar yerleştirilir. Bu fanuslara vakum seti de denilmektedir. Fanusların içinde küçük mumlarla ateş yakılır ve oksijen tükenince fanus deriyi ve deriyle birlikte de deri altında biriken kanı vakumlayarak yukarı çeker.

Hacamat Nerede Yapılır?

Böylelikle damarlarda biriken toksik maddeler ve kan dışarı atılmış olur. Bu kanla birlikte, içindeki toksinler, metal artıkları, serbest radikaller ve kimyasal artıklar da dışarı atılır. Bu da hacamat yapılan hastada rahatlama meydana getirir.

Hacamat yaptıracak kişiler hacamat nerede yaptırılır hususunun üzerinde dururlar. Kliniklerde doktor kontrolünde son derece hijyenik şekillerde yapılan hacamat tedavilerinde kişiye özel setler kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hacamat-yapan-yerler/