Halsizlik Neden Olur

Halsizlik Neden Olur
Kendimizi bazen çok bitkin, isteksiz ve yorgun hissederiz. Canımız tek bir adım bile atmak istemez, konuşmak istemeyiz, iş yapmak istemeyiz, çalışmak istemeyiz. Bu, fiziksel halsizliktir. Halsizlik yorgunluk şikayeti, daima belli bir rahatsızlığa bağlı bir semptom olarak ortaya çıkmayabilir. Fiziksel halsizlikte merdiven çıkmak, yol yürümek, gündelik işleri yapmak, çarşı pazar torbalarını taşımak son derece zorlayabilir. Bu halsizlikte kas zayıflığından ve güç eksikliğinden bahsetmek olasıdır.

Zihinsel yahut psikolojik halsizlikte ise dikkatimizi yaptığımız işe yoğunlaştırmakta zorluk çekeriz, motivasyonumuz düşer, olayları geç kavrarız, hızlı düşünemeyiz ve düşünce kıvraklığımızı yitiririz. Eğer halsizlik ileri derecede bir seyir izliyorsa, kişi sabahları yatağından kalkmak, her gün tekrarladığı rutin işlerini dahi yapmak için kendinde enerji bulamaz. Bazen ise hem fiziksel halsizlik hem de zihinsel halsizlik bir arada görülür.Halsizlik sebepleri hayli fazladır. Dilerseniz en sık rastlanılan halsizlik sebeplerine bir göz atalım:

 • Alkol, uyuşturucu gibi madde kullanımı, kaygı bozuklukları, ev ve iş değiştirme, boşanma, ölüm gibi travmatik sebepler, can sıkıntısı, depresyon, kilo alma sonucu yaşanan psikolojik yıkım ve buna benzer sebepler bünyede halsizlik yaratır.
 • Belli oranda stresin, yaşam içinde kişiye itici güç bile sağladığı düşünülürse, stresin azı faydalıdır bile denebilir. Ancak stres oranı yükseldiğinde ve gevşemek için imkan oluşmadığında bu durum bize halsizlik yorgunluk olarak yansır. Stres ve kaygının halsizlik yarattığı bilinen bir gerçektir. Stresle birlikte hissedilen çaresizlik ve umutsuzluk hissi, vücudumuzdaki tüm pozitif enerjiyi emer ve bizi çok az hareket etsek bile yorgun düşürür.
 • Depresyon, depresyon ilaçları ve depresyona bağlı uykusuzluk da halsizlik sebepleri arasında sayılabilir.
 • Diyabet, cushing hastalığı, elektrolit problemleri, düşük tiroid (hipotiroidi), karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi iç salgı bezleri  ve metabolizma hastalıkları da halsizlik yapan sebeplerdir.
 • Kimi steroidler, alerji hapları, kimi antidepresanlar, kolesterol düşürücü ilaçlar, hipertansiyon hapları ve sakinleştiricilerden bazıları halsizlik yapan ilaçlar arasındadır.
 • Akciğer hastalıkları, kalp kapağı hastalıkları, koroner kalp hastalıkları, kalp yetmezlikleri, zatürre, aritmi, astım gibi kalp ve akciğer hastalıkları da halsizlik yapabilir.
 • Uyku apnesi, gece çalışmak, geç saatte yatmak, uzun süreli uçak yolculukları, uykusuzluk, reflü gibi uyku problemleri de halsizlik sorumlusu olarak gösterilebilir. Doktorlar, hemşireler, polisler, itfaiye görevlileri ve bunu gibi uzun saatler çalışmak zorunda olan meslek grubu mensupları, halsizlik sorununu sık olarak yaşarlar.
 • Tüberküloz, sıtma, HIV, öpücük hastalığı, grip, hepatit gibi enfeksiyonlar da halsizlik yapan unsurlardandır.
 • Zehirlenmeler, vitamin ve mineral eksiklikleri halsizliğe sebebiyet verir. Fazla miktarda kafein ve alkol içeren  içeceklerin tüketimi, uykuya dalmayı ve derin uyumayı zorlaştırır. Uyku kalitesindeki düşüş de halsizlik sorununu beraberinde getirir.
 • Şok diyetler, kalori miktarını aşırı kısıtlayan rejimler, hazır ve sağlıksız kof gıdalarla beslenmek, yeterli vitamini alamamak, düzensiz yemek yemek gibi olumsuz koşullar da yine halsizlik sebepleri arasında önemli bir yere sahiptir.
 • Kadınlarda menopoz da, gece terlemeleri ve sıcak basmaları yüzünden uykusuzluğa, uykusuzluk da halsizliğe neden olabilir.
 • Halsizlik Neden Olur1

  Halsizlik Nedenleri

  Halsizlik sebepleri saymakla bitmez. Pek çok rahatsızlık, ilaç, duygu durumu ve olumsuzluk halsizlik yorgunluk yapabilir. Kanser, kemoterapi, radyoterapi, kronik halsizlik sendromu, fibromiyalji, romatoid artrit kan kaybı gibi durumlar da halsizlik yapıcı nedenler olarak karşımıza çıkar.
  Halsizliğin en sık görüldüğü durumlardan birisi de hamilelik sürecidir. Hamilelikte halsizlik özellikle ilk aylarda sık karşılaşılan bir durumdur. Bulantı ve kusmalara bağlı olarak gıda alımının zayıflaması ve buna bağlı halsizlik durumu, yaz aylarında terleme yoluyla su kaybetme, vücudun yeni bir canlı için kendini yeniden düzenlemesi, kansızlık, hamileliğin son aylarında alınan kiloya bağlı olarak vücudun ağırlaşması gibi faktörlerle birlikte hamilelikte halsizlik anne adaylarının çok sık karşılaştıkları ve şikayetçi oldukları bir durumdur. Kuvvetli gıda alımı, vitamin ve mineral kullanımı, düzenli egzersiz, kaliteli uyku ve istirahatle, hamilelikte halsizlik problemiyle başa çıkılabilir.Grossesse - baillement, fatigue

  Halsizliğe Ne İyi Gelir?

  Halsizliğe ne iyi gelir; Elma, muz, üzüm, pirinç, kayısı, maydanoz, havuç, bal, mercimek, sarımsak, tere, yeşil salata, frenk üzümü gibi sebze meyveler, ayrıca, sağlıklı kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler, doğal yapım pekmezler, halsizliğe iyi gelen, vücudu zinde ve dirençli kılan, enerji ve  mutluluk veren sağlıklı besinlerdir. Gün içinde bu besinlerden azar azar tüketmek, halsizliğe iyi gelecek ve kendinizi iyi hissettirecektir.

  Halsizlik Nasıl Geçer?

 • Düzenli, yeterli ve derin uyku
 • Yeterli su tüketimi
 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz ve hareketli bir yaşam
 • Beden, ve zihni rahatlatmak için nefes alma ve gevşeme yöntemlerini öğrenmek
 • Yoğun ve yorucu çalışma saatlerinden kaçınmak
 • Mutsuzluk ve sıkıntı veren durumlardan uzaklaşmak, bunun için de eğer mutsuzsanız işinizi değiştirmek, tatile çıkmak, seyahate gitmek, sizi mutsuz kılan bir ilişkiniz varsa sonlandırmak
 • Doktor önerisiyle kan ve/veya vitamin hapları almak
 • Bağımlılık yapan ve vücudu yoran alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmak
 • Halsizliği geçirecek veya önleyecek maddelerdir.
 • Halsizlik yorgunluk şikayeti için bir dahiliye uzmanına başvurmanız en doğru yaklaşım olacaktır. Doktorunuz, sizden isteyeceği, kan ve hormon tahlillerinin ışığında, halsizliğinizi altında yatan sebepleri tespit ederek, uygun tedaviyi uygulayacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/halsizlik-neden-olur/