Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir, sorusunun en yaygın cevabı adet gecikmesi olsa gerek. Ama daha da önce başlayabilen erken hamilelik belirtileri de var elbette. Ama bu belirtiler kadından kadına değişkenlik gösterebiliyor.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Kimi kadın gebeliğin ileri dönemlerine kadar pek belirti hissetmeyebiliyor ya da yaşadığı bazı belirtileri adet öncesi belirtilerle karıştırabiliyor. Dolayısıyla gebeliğe işaret eden belirtilerin yaşanmıyor olması, hamile olunmadığı anlamına gelmez. Aynı şekilde bu belirtilerin birini yahut bir kaçını yaşıyor olmak kesinlikle hamile olunduğu anlamına da gelmez.

Böyle bir durumda anne adayı hamile olduğunun ayırdına varana kadar doğum kontrol hapı kullanmaya devam ettiği için telaşa kapılır. Ama bu konuda telaş etmek anlamsızdır. Gebeliği anlamanın en önemli yolu gebelik tesit yapmak yahut yaptırmaktır. Hamileliğin ilk hafta belirtileri, adet gecikmesi ile birlikte test yaptırmak için adeta sinyal verirler.

Gelelim hamileliğin ilk belirtileri nelerdir kısmına.

Sürekli yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve uyku isteği. Hamilelik döneminde fazlaca salgılanan progesteron hormonu, yatıştırıcı etki yaparak yorgunluğu arttırır.

Memelerde büyüme ve hassasiyet de gebelikteki hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar. Hatta memelerdeki bu hassasiyete bir miktar ağrı da eşlik eder. Bazı kadınlarda meme uçları ve meme halkalarında renk koyulaşması meydana gelir.

Erken hamilelik belirtileri arasında mide bulantısı ve hatta kusmayı da sayabiliriz. Çünkü hormon seviyeleri değişmiştir ve bu durum sabah bulantılarına sebep olur.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? 1

Çoğu kadında kokulara karşı oluşan hassasiyet de erken hamilelik belirtileri arasında sayılabilir. Ev sevilen yemeklerin görüntüsü ve kokusu dahi gebelik döneminde tiksinti meydana getirebilir.

İştah artışı da hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında gösterilebilir.

Bunların haricinde sık idrara çıkma, baş dönmesi, ruhsal değişimler,  hafif kanama gibi durumlar da erken hamilelik belirtileri arasında telaffuz edilebilir.

Hamilelik belirtileri akıntı ile de kendini belli edebiliyor. Hamilelikte vajinal akıntı gebeliğin sebep olduğu doğal bir süreçtir ve tedavi gerektirmez. Hamilelikte akıntı bazen enfeksiyonlar sebebiyle de gelişebilir.

Hamileliğin ilk belirtileri kasık ağrısı ile sinyal verebilir. Gebeliğin ilk haftalarında başlayan ve doğuma kadar süren kasık ağrıları çok şiddetli yaşanırsa muhakkak takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bir kadın gebe kaldığını beli karın ve kasık ağrılarından anlayabilir.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? 2

Erken hamilelik belirtileri arasında yer alan kasık ağrıları normal bir süreçtir denilebilir. Bu ağrıların sebebi fetusun anne rahmine yerleşmesi sırasında rahmin bu değişikliğe uyum sağlama sürecinden kaynaklanır. Rahim büyüdükçe rahmi tutan bağ dokular da genişler ve uzar. Rahim aslında büyümekte olan fetusa göre kendini uyarlama çabasındadır, ağrılar da bu yüzdendir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamileligin-ilk-belirtileri-nelerdir/