Hamilelik Belirtileri Akıntı Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri akıntı ne zaman başlar, kadınların büyük bir bölümünde hamilelikte vajinal akıntı oluşur. Lökore yani beyaz akıntı adı verilen bu tip akıntının karakteristik özelliği sulu, beyaz renkte ve bazen kokulu olmasıdır. Hormonlar, hamilelik esnasında, genişleyen vajina duvarlarına etki ederler. Hamilelikte akıntı gebelik süresince artabilir ve hatta zaman zaman şiddetlenebilir. Akıntının içeriğinde bulunan yüksek asit oranının, zararlı bakterilerin üremesini engellediği söylenebilir.

Hamilelik Belirtileri Akıntı Ne Zaman Başlar? 1

Vajinal akıntı doğum yaptıktan sonra da olabilir. Loşi adı verilen lohusalık akıntısının sebebi de hormonal iniş ve çıkışlar olarak gösterilebilir. Bu akıntı ilk başta kanlıyken, 3-4 gün sonra rengi açılır, yaklaşık 10 gün sonra da sarımtırak bir renk alır. Bazen pıhtı geldiği de görülebilir. Gebelik sonrası akıntılar 2 ila 8 hafta sürer. Ancak vajinal akıntı bir enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Akıntı sarımsı hatta yeşilimsi, koyu kıvamlı ve kötü kokuluysa; yanı sıra kızarıklık, vulvada tahriş, kaşıntı gibi şikayetler de varsa vajinal enfeksiyondan söz edilebilir. Bakteriyel vajinit olarak adlandırılan rahatsızlık, yaygın bir vajinal enfeksiyon türüdür. Pamukçuk ve trikomoniyaz da sık rastlanılan vajinal enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar bebeğe herhangi bir zarar vermez ve hamilelik sürerken tedavi edilebilirler.

Hamilelikte akıntı gelmesi, eğer akıntı sürekli ve kokuluysa önlem almayı gerektirebilir.

Hamilelikte akıntı eğer süreli ve şiddetli ise, doğum öncesi suyun geldiği anlamına da gelebilir. Yahut kanlı ve koyu kıvamlı bir akıntı rahim ağzıyla alakalı sorunların olduğunu gösterebilir.

Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?

Hamilelik belirtileri akıntı ve kaşıntı ile de hissedilebilir. Hamilelik başlar başlamaz vücut çok çalışmaya başlıyor ve rahmi enfeksiyonlara karşı korumaya almak istiyor. Bunun için de rahim duvarlarını kalınlaştırma amaçlı çeşitli sıvılar salgılıyor. Hamilelik belirtisi akıntı şekli kanama sonrasında gelen beyaz kıvamlı akıntılar şeklinde oluyor.

Hamilelik Belirtileri Akıntı Ne Zaman Başlar? 2

Hamilelikte akıntı mantar enfeksiyonu sonucu da gelişebiliyor. Bu tür akıntılar peynir kesiğine benzeyen yahut beyaz ve yapışkan kıvamlı olabiliyor. Buna kaşıntı ve huzursuzluk hissi de eşlik edebiliyor. Gebe kadınlarda sık sık vücut direnci düşebileceğinden mantar enfeksiyonları sıkça gelişebiliyor.

Böyle bir durumda anne adayının mutlaka tedavi alması şarttır; zira doğum esnasında bebeğe geçen mantar hastalığı bebekte de pamukçuk sorununa zemin hazırlayabilir. Ve “doğum kesisi” denilen epizyotomi yapılırsa, bunda iyileşme süreci de gecikebilir.

Hamilelikte akıntı ile baş edebilmek için günlük pedlerden kullanabilirsiniz. Hamilelikte akıntı gelmesi bir noktaya kadar normal kabul edilebilir ama akıntı şiddetli ve kötü kokulu bir hal aldıysa hekime haber verilmesi gerekecektir. Bunun haricinde duş esnasında suyu vajina bölgesinden uzak tutun, pamuklu iç çamaşırı tercih edin, bol ve dökümlü kıyafetler giyin; dar pantolon, tayt gibi sıkı kıyafetlerden uzak durun ve hekiminizin konuyla ilgili tavsiyelerine kulak asın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelik-belirtileri-akinti-ne-zaman-baslar/