Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?
Hamile kalmak istiyor yahut hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bunu öğrenmenin en basit ve hızlı yolu hamilelik testi yapmaktır. Eczaneden kolaylıkla temin edeceğiniz hamilelik testi ile sonucu öğrenebilirsiniz.

Hamilelik testlerindeki ortak mantık idrarınızda hamilelik hormonu olup olmadığını ortaya koymaktır.  Test çubuğu üzerinde bulunan kimyasal şerit, embriyo yerleştikten sonra üretimi başlayan insan koryonik yumurtalık maddesini (hCG) belirler. Bazı testlerse  hCG’nin bir çeşidi olan, döllenme sonrası belirmeye başlayan, hamileliğin erken döneminde oluşan hiperglikozile hCG (H-hCH) hormonunu da tespit eder.

Hamilelik-Testi-Nasıl-Yapılır1

Ev tip hamilelik testi uygulamak için en uygun zaman sabahtır. Sabah idrarı ile hamilelik testi yapmanız en doğru ve sağlıklı sonucu verecektir. Kimi testler, test çubuğunu idrar akış yönüne doğru tutma, kimisi de bir kaba konulan idrarı test çubuğuna damlatma mantığı ile hazırlanıyor. Hamilelik testini aldıktan sonra iyice okuyun ve doğru uygulayın. Satın aldığınız hamilelik testinin kullanma süresinin geçmemiş olduğuna dikkat edin. Kullanma süresi dolmuş bir hamilelik testi, kesin ve doğru sonuç almanızı engelleyecektir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı
Hamilelik testinin kullanım şekli, prospektüsünde ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Fakat idrar testi ile gebelik kontrolü yapacaksanız cinsel ilişkiden sonra 15 gün geçmesini beklemelisiniz. En doğru sonucu bu süreçte alırsınız. Daha erken sürede test yaparsanız %90 oranında yanılma payı yaşayabilirsiniz. Eğer sonuç pozitif çıkarsa kan testi ile garantilemeniz gerekir. Negatif sonuç alırsanız da testi yinelemeniz gerekebilir.

Hamilelik Testi Fiyatları
Ev tipi hamilelik testi yapmak için eczanelerden satın alacağınız ebelik testlerinin ortalama fiyatı 15 TL’dir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelik-testi-nasil-yapilir/