Hamilelikte Adet Gecikmesi

Hamilelikte adet gecikmesi çok olağan durumdur. Sizleri endişeye düşürmesin. Anne adaylarının hamilelik süresi boyunca kromozom sayısında değişiklik olmasından dolayı düzensiz adet görülmesi yaşanır. Özellikle tüp bebek yaptıran anne adaylarında bu durum daha fazla olabilir. Gebe kalan kadınların hamilelik döngüsü başladıktan sonra çikolata olarak nitelendirdiğimiz kistlerde problemlerde olabilir. Bu durumda sizleri rahatsız etmesin. 

Hamile olan kadınlarda adet gecikmesi olması çok normaldir. Gebeliğin başladığı dönemde, yumurtalıklardaki kanama durmaktadır. Düzenli adet gören bayanlarda bile gün gecikme süresi normal karşılanmaktadır. Günümüz hava koşullarından ve stresli yaşantıdan dolayı bu durum çok doğal iken hamilelikte öncesinde ve sonrasında adet süreçleri değişir.

Her ay yaşadığınız kanama 9 ay boyunca olmayacaktır. Gebelik haftanızın kaç gündür olduğunu da adet gününü bildiğiniz takdirde hesaplayabilirsiniz. Adet gecikmesinin nedenleri aslında, doğum kontrol hapları ile de bağlantılıdır. Yani hamile kalmamak için doğum kontrol hapı kullanan kadınların doğumdan sonra da adet gecikmesi yaşamaları çok normaldir. Normal ve sezaryen doğumlarda, hasar gören yumurtalık ve genital bölgelerde kısa süreli kanama olur. Bu kanama adet kanaması değildir.

Çoğu kadında normal doğumdan sonra birkaç dikiş yapıldığı bilinmektedir. Hamilelikten sonra bir dönem kadınların yumurtalıklarında iyi huylu kistlerde oluşabilir.

Hamile olan kadınların ay içerisinde süren adet süresi eğer 10 gün uzarsa hemen bir test yaptırmak gereklidir. Bayanların özel günlerini şu durumda özenli tutmaları gerekmektedir. Bu nedenle doğumdan sonra adet düzensizliği normal olarak gözükmektedir.  Adet gününe göre hamilelik hesaplama, çok basittir. Hamilelik hesaplama sistemleri sayesinde bebeğinizin kaç haftalık olduğunu kolayca yapabilirsiniz. Gebelik hesaplamak için aybaşında her zaman olan özel günlerin tarihlerin bilmek gereklidir.

Anne karnında embriyonun gelişimi çok yavaş ilerler. Gebe şansı artan kadınlarda da adet gününde değişiklik olabilir. Bu süreçler çok olağan durumdur. Kesinlikle panik yapmayınız ve sakin olunuz. Anne karnında üremeye ve canlanmaya başlayan kromozom ve sperm buluşması ile adet kanaması yavaş yavaş kesilir.

Hamilelikte Adet Gecikmesi 2

Bu süreçte sizler beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Kesinlikle alkol ve sigara kullanmamalısınız. Ayıca doğumdan sonra adet düzensizliği,  çok normaldir. Kadınların internet ortamında kullandıkları adet gününe göre hamilelik hesaplama, formülleri çok etkilidir.

Özel günlerinizin başlangıç ve bitiş tarihlerini doğru bilmek gereklidir. Normal doğumla veya tüp bebek şeklinde doğacak olan bebeklerin kaç haftalık olduğunu hesaplamak oldukça kolaydır. Ultrason kontrollerinde rahim içi ve yumurtalık işleyişleri kontrol edilir. Yumurtalıklarda doğumdan sonra, iltihap oluşması çok normaldir.

Doğumdan sonra kapalı olan rahim ve yumurtalıklar yavaşça açılacaktır. Anne karnında embriyonun hangi aşamada olduğunu ve hangi tarihte oluşmaya başladığını hesaplamak adet başlangıç ve bitiş tarihi ile ilgilidir.  Hamile olan kadınların yumurtalıkların normal seyrinde işlemez.

Hamilelikte Adet Gecikmesi 1

Genital bölgelerde belirli süre bazı iltihaplar yaşayabilirsiniz.  hamilelik sonrasında eğer çok fazla düzensizlik yaşarsanız, mutlaka ultrason kontrolleri yaptırmalıyız. Adet olamamak kadınları şu durumda strese sokabilir. Jinekolog süreçlerinde dışında için birçok yardımcı formlar bulunmaktadır.

Bayanların hamilelik hesaplamak için entegre edilen internet araçlarını çok sık kullandıklarını görmekteyiz. Bu hesaplamaları internet üzerinden çok kolay yapabiliriz. Hamile bayanların normal olan gebelik süreçlerinde yumurtanın ne zaman başladığı dönemi hesaplamak için yansılanım yöntemlerini de kullanabiliriz.

Bunun için adetli olduğunuza zaman içinde adet günlerinizin başlangıç tarihlerini bilmek gereklidir. Bu bilgileri doğru verdiğiniz takdirde her zaman doğru sonuçlar alacaksınız. Bilimsel yöntemlerle bebeklerin kaç hafta içinde gelişmeye başladıklarını öğrenebiliriz. Hamile bayanların adetlerinin ilk ay içinde çok düzensiz olması normal durumdur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-adet-gecikmesi/