Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer,  gebelik süreci anne adayının vücudunda birtakım değişimlerin yaşandığı zahmetli ve meşakkatli bir süreçtir. Rahimde günbegün büyüyen yeni bir canlıya ev sahipliği yapan anne bedeninin, ortalama 40 hafta boyunca bazı değişimler yaşaması ve bazı zorluklara göğüs germesi kaçınılmazdır.

Bulanan mide, şişen el ve ayak parmakları, sürekli idrar çıkma ihtiyacı, mide yanmaları ve baş ağrıları hamilelik sürecinde anne adaylarını zorlayan olumsuzluklardandır. Baş ağrısı şikayeti olan anne adayları, gelişigüzel ilaç almanın riskli olduğu bu süreçte nasıl hareket etmeli, hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir, en doğal şekilde ne yapılabilir sorularının yanıtına gereksinim duyar. İşte size hamilelikte baş ağrısı nasıl giderilir  sorusunun yanıtları…

Hamilelik sürecinde baş ağrısını azaltmak ve ortadan kaldırmak için hekim kontrolünde ilaç da kullanılabilir. Parasetamol içeren ilaçlar çok riskli olmamasına rağmen, ibuprofen ve aspirin türü ağrı kesiciler hem anne adayı ve hem de bebek sağlığı için risk oluşturabilmektedir.

Anne adayının ilaç kullanımı yanı sıra, uyku düzenlerine, beslenme biçimlerine ve stres seviyelerine dikkat etmeleri gerekir.

Baş ağrılarının beslenme alışkanlıklarıyla da önemli ilişkisi vardır. Bu sebeple gebelik döneminde doğru ve yeterli beslenmek, yeterli oranda sıvı tüketmek gerekir.

Anne adaylarının en çok yanıt aradıkları soruların başında hamilelikte baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer sorusu gelir. Yeşil yapraklı sebzeler ve kurutulmuş meyveler baş ağrısını azaltıcı etki gösterir. Bunların haricinde papaya, muz, avokado gibi meyveler de baş ağrısını azaltan meyvelerdir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? 1

Keçiboynuzu, çikolata, baklagiller ve kuruyemişler de baş ağrılarının şiddetini azaltır.

Su tüketimi de baş ağrısına iyi gelen, hatta başlamadan önleyen  unsurlardandır.

Hamilelikte baş ağrılarını azaltabilmek adına dinlenmeye de zaman ayrılmalıdır. Yetersiz istirahat de hamilelikte baş ağrısı sebeplerindendir.

Stresten uzak durmak da gebelikte oldukça mühimdir. Stres hem baş ağrısını tetikler hem de başka sağlık şikayetlerine davetiye çıkartır.

Hamilelik sürecinde kahveyi birden bırakmak da baş ağrısını tetikleyen unsurların başında gelir. Bu sebeple kahve tüketimi hamilelik başlangıcında mutlaka azaltılmalıdır.

Egzersiz yapmak da baş ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmak hem kan dolaşımını hızlandırır hem de baş ağrısının şiddetini azaltır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? 2

Gün içinde fazla gürültülü ortamlarda bulunmamaya özen göstermek gerekiyor. Yüksek seslere karşı duyarlı olan kişilerin buna özellikle dikkat etmeleri gerekiyor.

Hamilelikte şiddetli baş ağrısı nasıl geçer sorusu için geçerli ve faydalı olan yanıtlar hayata geçirildiği taktirde en azından baş ağrısı hususunda daha sorunsuz bir gebelik dönemi geçirilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-bas-agrisi-nasil-gecer/