Hamilelikte Beslenme Listesi

Hamilelik döneminde beslenme, normal dönemlerde beslenmeye oranla daha özen gösterilmesi gereken bir konudur. Hem anne adaylarının hem de karınlarındaki bebeklerinin bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirmesi için en önemli etken olan beslenme, kilo almadan, vitamin ve minerallerden yararlanma şeklinde olmalıdır. Bu yazımızda sizlerle hamilelikte beslenme önerileri hakkında edindiğimiz bilgileri paylaşacağız.

Hamilelikte Beslenme Listesi 1

Hamilelik beslenmesi, normal döneme göre daha az kalorili ve bol vitaminli olmalıdır. Gebeliik dönemi boyunca kilo almadan sağlıklı beslenmek için aşağıdaki örnek listeyi uygulayabilirsiniz.

KAHVALTI

 • 1 su bardağı doğal ve taze sıkılmış meyve suyu
 • 2 kibrit kutusu beyaz taze peynir
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı veya 5 zeytin
 • 2 ince dilim ekmek

ÖĞLE

 • 1 porsiyon etli kuru fasulye
 • 1 porsiyon bulgur pilavı
 • 1 kase yoğurt
 • Zeytinyağlı, yeşillikli salata

ARA

 • 1 su bardağı süt
 • 1 porsiyon meyve veya 1 ince dilim ekmek

AKŞAM

 • 1 porsiyon tarhana çorbası
 • 3 köfte kadar et veya balık veya tavuk
 • 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği veya salata
 • 1 ince dilim ekmek

YATARKEN

 • 2 porsiyon meyve

Yukarıda verdiğimiz örnek liste, hamilelikte sağlıklı beslenme listesi olarak geçebilir. Öneri olarak verdiğimiz bu listeyi, doktornuza danışarak uygulayabilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme Listesi 2

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Listesi

Gebelik döneminde normal zamandan daha farklı şekilde beslenmek gerekir. Bu dönemde uygulanan ve hamilelikte beslenme programı olarak değerlendirilen örnek beslenme listelerinde hamileliğin ayına göre beslenme düzeninde değişiklikler söz konusudur.

Hamilelik döneminde ay ay beslenme ele alınırken 3’er aylık dönemler olarak değerlendirme yapılır. 1.trimester olarak adlandırılan dönem ilk 3 ayı, 2. trimester olarak adlandırılan dönem 3-6 ay arasını, son ya da 3. trimester olarak adlandırılan dönem ise 6-9 aylık dönemi kapsar. Şimdi bu dönemler ve bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken beslenme kurallarına kısaca değinelim.

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Listesi

1.Trimester: Gebeliğin ilk 3 ayını kapsayan bu dönemde anne adaylarının mide bulantısı ve kusmalarına göre beslenme düzeni oluşturulmalı. Bu dönem annenin gebeliğe alışma aşaması olduğu için beslenmesinde de yeniden düzenlemelere gitmesi gerekir. Mide bulantıları ve kusmalar, iştah azalmasına neden olabilir. Bunun için mideye iyi gelen hafif tuzlu besinler tercih edilebilir.

Bebek ve annenin sağlığı için C vitamini, demir, folik asit, kalsiyum, B12 vitamini, D vitamini gibi maddelerin alınması gerekir. Annenin kafein alımına en çok dikkat etmesi gereken dönem bu dönemdir. Düşüklerin daha sık yaşandığı bu ilk dönemlerde çay ve kahve tüketimi çok sınırlı olmalıdır.

2. Trimester: Gebeliğin 3-6 ay arasındaki zamanı kapsayan bu dönemde anne adayının demir, B12 vitamini alımına dikkat edilmesi gerekir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi için çok önemli olan bu iki maddeye dikkat edilmeli. Özellikle demir eksikliği anne adayının kendisini sürekli yorgun, halsiz ve bitkin hissetmesine neden olur.

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Listesi 1

Bu etkilerin önüne geçmek için demir alımına dikkat etmekte fayda vardır. Ancak genel olarak bütün besin gruplarından yeterli miktarda alınması önemlidir.

3. Trimester: Hamileliğin son dönemi olan 6-9 aylık 3 aylık dönemi kapsayan bu zaman diliminde protein ve omega-3 yağ asitleri başta olmak üzere tüm besin gruplarından alınması gerekir. Son dönemler olduğu için anne adayının daha rahat beslenme yaşadığı bu dönemde aşırıya kaçmadan beslenmek önemlidir.

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı, sorusuna dönem dönem verdiğimiz yanıtlar, tamamen öneri niteliği taşımaktadır. Tam anlamı ile bilinçli beslenmek için mutlaka konu hakkında kadın doğum uzmanınızdan öneriler almanızı tavsiye ederiz. Özellikle hamileliğin ilk dönemi olan 0-3 ay arasında yaşanan mide bulantısı ve kusmalar, anne adayının zor beslenmesine neden olabilir. İştah azalmasının yaşandığı bu dönemde kilo veren anne adayları hamileliğe uyum sağladıktan sonra verdikleri kiloları geri almaya başlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-beslenme-listesi/