Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Hamilelik döneminde kadın vücudunda, hormonal değişiklikler sebebiyle pek çok farklılıklar ve bazı şikayetler hasıl olur. Bunlardan birisi de burun tıkanıklığıdır. Anne adaylarında burun içi doku ve damarların ödem yapmasına bağlı olarak burun tıkanıklığı sık görülür.

Salgı bezlerinde artış da yaşanır. Bu durum anne adayını oldukça rahatsız ve huzursuz eder; zira gece uykusunda rahatsız olur, nefes almakta zorlanır, kaliteli nefes alamaz. Ancak her hamile kadındaki burun tıkanıklığını gebelik sürecine bağlamak da doğru olmaz.

Eğer anne adayında gebelikten evvel burun kemiğinde eğrilik, et parçası ve buna benzer bir engel varsa, gebelik dönemine bağlı şişmeler de üzerine eklendiğinde burunda tıkanıklık problemini tetiklemiş olabilir.

Oturulan ve yatılan odanın havasının sürekli temiz ve nemli tutulması burunda kurumayı ve dolayısıyla da tıkanıklığı önleyecektir.

Sigaradan uzak durmak ve kirli havanın olduğu ortamlarda bulunmamak da iyi bir önlem olabilir.

Gebelikte meydana gelen burun tıkanmalarının altında hangi sebep yatıyor olursa olsun, anne adayının muhakkak bir kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekir. Hekim, bebeğe zarar vermeyecek şekilde bir tedavi şekli uygulayacak ve anne adayını rahatlatacaktır.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Hamile anne adaylarını en çok korkutan durumların başında da hamile iken gribe yakalanma riski gelmektedir.  Hamilelikte grip burun tıkanıklığı haricinde pek çok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Her şeyden evvel bebeğinin sağlığı için endişe eden anne adayı, bu süreçte gripten korunabilmek için son derece titiz davranmalı ve her yıl mutlaka kış başlangıcında grip aşısı olunmalıdır.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Grip aşısı yaptırılan sonbahar aylarına denk gelen hamileliklerde de endişe etmeye gerek yoktur; zira gebelik sürecinde yapılan grip aşısı anne karnındaki bebeğe zarar vermediği gibi, bebeği de doğduktan sonra gribal enfeksiyonlara karşı korur.

Hamilelikte grip sebebiyle gelişen burun tıkanıklığı için sıcak ortamlar, nemli hava, buruna tuzlu su çekmek gibi klasik ve etkili yöntemler kullanılabilir. Ama her ihtimale karşı, anne adayının hekimine durumla ilgili bilgi vermesi en doğru seçim olacaktır. Hamilelikte grip burun tıkanıklığı yapar ve bunu en doğru yöntemlerle çözecek kişi de hekimdir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 1

Anne adaylarının aklına hamilelikte burun tıkanıklığı bebeğe zarar verir mi  sorusu da takılabilir. Burun tıkanıklığı sadece hamilelikte değil, her dönemde ve herkes için sıkıntı verici bir süreçtir. Burun tıkanıklığı sebebiyle rahatça nefes alamayan anne adayı kaliteli uyku uyuyamaz, vücuduna yeteri kadar oksijen alamaz, koku alamadığı için yemek yemekten keyif alamaz ve bu durum kendi vücudunu ve dengesini  etkiler.

Bu etkiler bebeğe de yansır elbette; ama hayati risk taşıyan etkiler olduğu söylenemez. Yine de burun tıkanıklığının uzun süre devam etmesine izin verilmemeli ve çok vakit kaybetmeden bu durum hekimle paylaşılmalıdır.

Hamilelikte burun tıkanıklığı tuzlu su ile de basitçe tedavi edilebilir. Tuzlu su ihtiva eden burun spreyleri, burun tıkanıklığına son derece iyi gelmektedir. Hekiminizin reçete edeceği bu spreylerin kullanımı ile burun tıkanıklığınızı geçici de olsa giderebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-burun-tikanikligi/