Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte Diş Ağrısı

İnsanlar genellikle diş ağrılarını ihmal ederler. Sanki geçip bir daha ortaya çıkmayacakmışlar gibi ağrıların dinmelerini ümit ederler. Elbette bir takım ufak önlemlerle diş ağrıları geçirilebilir ancak bu ileride aynı diş ya da başka dişlerle ilgili daha büyük problemler çıkmayacağını göstermez. Bu nedenle dişlerin bakımlarına ve tedavilerine mutlaka ciddiyetle yaklaşmak gerekir. Hamilelikte diş ağrısı sıklıkla yaşanabilmektedir. Çünkü vücut genel olarak normal zamanlara göre daha savunmasızdır. Hamilelik sırasında diş tedavisi görmenin bebeğinize herhangi bir zararı yoktur. Önemli olan muayene sonucunda müdahalenin gerekip gerekmediğidir. Gerekmiyorsa, uygun olan ilaç tedavisi düzenlenir. İlaçlar konusunda çekinceler varsa, bu çekinceleri doktorunuza sorarak giderebilirsiniz.

Hamilelik sırasında diş ağrılarına sebep olan iltihapların mutlaka tedavi olmaları gerekir. Çünkü iltihaplar eğer tedavi edilmezlerse kana karışıp size ya da bebeğe zarar verebilirler.  Bu tip müdahalelerde lokal anestezik maddeler dahi anneye ya da bebeğe zarar vermeyecek şekilde ayarlanır.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik sırasında diş ağrılarının daha sık olma nedeni, bebeğinizin sizin kalsiyumunuzu kullanmasıdır. Eğer dışarıdan yeteri kadar kalsiyum olmazsanız dişleriniz kalsiyumdan mahrum kalacağı için zayırflar. Bunun bir sonucu olarakta çürükler ve iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle doktorunuzun size verdiği kalsiyum ve flor içeren ilaçları düzenli olarak kullanmalı ve bol kalsiyum içeren gıdaları tüketmelisiniz.

Hamilelikte-Diş-Ağrısı1

Eğer önceden mevcut diş probleminiz varsa, hamilelikten önce tedavisinin yapılması daha doğrudur. Ama hamile olduktan sonra da buna müdahale etmemek doğru değildir. Gebelikte diş ağrısı yaşanırsa her zamanki gibi ilk yapılması gereken düzenli olarak dişlerin fırçalanmasıdır. Düzenli diş fırçalamak ağrıları geçirebilir. Elbette ağrı geçmez ve dayanılmayacak gibiyse mutlaka doktora gidilmelidir. Problemlerinizi ertelemek size kar değil, daha büyük zararlar verebilir. Üstelik bebeğinizi tehlikeye atmaya da hiçbir acı ya da korku değmez.

Bu dönemle ilgili bilinen, gargara yapmama, diş taşlarını temizletmeme, çürük ve diğer diş bakımlarından uzak durma inancı doğru değildir. Anne adayı güvenli bir şekilde tüm bunları gerçekleştirebilir. Yalnızca hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişimi hızla devam ettiğinden dolayı diş tedavi yöntemleri biraz ertelenebilir. Bu durum elbette evde bakımı engelleyecek değildir. Diş macunu kullanmak istemeyenler ya da zararlarına inananlar florürsüz diş macunlarını deneyebilir ya da tuzlu su ile gargara yapabilir. Ancak bu dönemde dahi doktor diş tedavisine başlamak zorunda olduğunuzu belirtmişse, kendi kadın doğum uzmanınızla görüşerek tedavi olunabilir. Hamileliğin 4 ve 6 aylık dönemlerinde diş tedavilerinin uygulanması en doğru zamandır. Bu dönemde kanal tedavisi, diş çekimi dolgu gibi ertelenmesi mümkün olmayan işlemler rahatlıkla hayata geçirilebilir. Yine hamileliğin son üçüncü ayında da erken doğum riski yaşanabileceğinden acil olmayan diş tedavileri dışında herhangi bir işlemin uygulamaması daha iyi olacaktır.

Hamilelikte-Diş-Ağrısı

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-dis-agrisi/