Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Grip yaşamın her alanında herkesin yakalandığı yaygın bir hastalıktır. Özellikle kış günlerinde dikkat edilmediğinde bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişileri hemen etkisi altına alan grip, hamilelik döneminde zayıflayan bağışıklık sisteminin sonucu olarak gebeleri daha fazla etkisi altına alır.

Hamilelikte yaşanan grip hastalığı, normal dönemde yaşanan gripten farklı olarak genelde bitkisel ve doğal yöntemler ile tedavi edilebilir. Hamilelikte gripten kurtulmanın doğal yolları hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Hamilelik döneminde grip hastalığı ile karşılaşan anne adaylarına tedavi için genelde ilaç ve benzeri sağlık uygulamaları önerilmez. Çok gerekli olmadıkça bu tıbbi ilaç kullanılmaması gereken gebelik döneminde grip için bitkisel yöntemlerden yararlanılabilir. Gebelikte grip için en etkili yol düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Bu dönemde anne adayının kısa sürede kendini toparlaması için bol miktarda sıvı alması, özellikle su tüketmesi gerekir.

Gün içinde taze meyve suyu ve en az 3 litre kadar su tüketimi bu dönemde idealdir. Grip ile birlikte boğaz ağrısı durumunda aşırıya kaçmadan hamilelikte grip için ne tür çay içilmeli sorusu anne adaylarının akıllarında yer eder. Gebelikte grip tedavisi için nane-limon-ıhlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu ve normal çay içilebilir. Bunun yanında ballı süt ve salep de boğaz ağrısı için tüketilebilir.

Ancak hamilelikte adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu gibi bitki çayları düşüğe neden olabileceği için önerilmiyor.

Gebelik döneminde sıcak içecekler ve doğal içeceklerin yanında C vitamini içeren doğal meyve ve sebzeler de sıkça tüketilebilir. Yüksek C vitamini içeren portakal, mandalina, greyfurt, limon, kivi, nar, yeşilbiber, dereotu, roka ve karnıbahar gebelikte grip için tüketilebilir. Bunun yanında virüsün ilerlemesini durdurmak için kefir, süt, yoğurt, enginar, kereviz, pırasa, kuşkonmaz, muz, nar, kivi gibi besinler tüketilebilir.

Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde grip için beslenmenin yanında anne adayının güzel bir şekilde dinlenmesi gerekir. Anne adayının istirahat ettiği odanın iyi havalandırılması, sürekli temiz tutulması ve hava alan bir ortam olması iyileşmenin seyri için önemlidir.

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer? 2

Bunun yanında uyku sırasında ya da dinlenme esnasında geniz akıntısı için başı yukarıda tutmaya yardımcı yüksek yastıklar kullanılmalıdır. Havanın kurumasını engellemek için buhar makinelerinden yardım alınabilir. Bu buhar makinelerinin soğuk hava veren buhar makineleri olması daha uygundur.

Gebelik döneminde grip hastalığında aşağıdaki durumlar anne adayında ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

 • Hastanın ateşinin 38.5 derecenin üzerine çıkması ve bir kaç gün bu şekilde devam edip düşmemesi,
 • Hastada soluk alıp vermede güçlük durumu,
 • Nefes alıp veremede daha çok ortaya çıkan göğüs ağrısı ortaya çıkarsa,
 • Şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı gelmesi ve kanama olması,
 • Deride döküntü ve kızarıklık ortaya çıkması,
 • Ense bölgesinde sertlik olması,
 • Ve gribin bir kaç gün içinde düzelmemesi mutlaka incelenmelidir.
 • Hamilelikte Grip Nasıl Geçer? 1

  Gebelik döneminde grip olmamak için gebelik planlaması yapıldığında ya da gebelik durumunda mevsimiyse grip aşısı yaptırılabilir. Bu aşı gribi tam olarak engellemese de etkilerinin azalması için önemlidir. Canlı bakteri barındırmadığı için hamilelikte de bu aşı yapılabilir.

  Hamilelik döneminde grip nasıl geçer, hamileyken grip olunca ne içilmeli gibi sorulara yanıt verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Bu konumuzda verdiğimiz bilgiler sadece öneri niteliğindedir. Anne adayları uygulamadan önce bu yöntemler hakkında doktorlarından bilgi almalı, önerileri denemeden önce gerekli kontrolleri sağlamalıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-grip-nasil-gecer/