Hamilelikte Grip Tedavisi

Hamilelik döneminde anne adaylarının bağışıklık sistemi normale göre daha güçsüzdür. Soğuk hava ya da virüslerden gebelik döneminde daha fazla etkilenen bayanlar, bu dönemde daha çok hastalanıyor. Hem bebeklerinin hem de kendilerinin genel sağlığını da etkileyen bu hastalığa karşı anne adaylarının her zaman dikkatli olması, yakalanmaması, yakalandığındaysa tedavisini mutlaka ihmal etmemesi gerekir.

Hamilelik döneminde grip tedavisi, genelde bitkisel ve doğal yöntemler ile yapılır. İlaç kullanımı ya da diğer sağlık uygulamalarının sakıncalı olabildiği bu dönemde gerekli olduğunda grip aşısı yaptırılabilir. Hamilelikte grip ve grip aşısı hakkında bazı kaynaklarda 3 aylık gebelikten sonra aşı yaptırılabileceği bilgisine yer verilmiştir.

Grip aşısı içinde canlı bakteri olmadığı için hamilelik dönemi öncesinde ya da hamileliğin her döneminde mevsiminde grip aşısı yapılabilir.

Gebelik döneminde grip olunduğunda evde bol bol istirahat edilmesi ve bol miktarda su tüketilmesi önemlidir. Hastalık nedeni ile kendini kötü hisseden anne adaylarında iştahta azalma, yemeğe karşı isteksizlik söz konusu olabilir. Bu durumda yemek yememekten kaynaklanan güçsüzlük anne adayının daha fazla hastalanmasına neden olabilir.

Bunun için zor da olsa az az ve sık bir şeyler tüketilmesi önemlidir. Hastanın özellikle bebeğinin beslenmesi için düzenli yemeğine dikkat etmesi önemlidir. Bol miktarda meyve, meyve suyu ve çorba tüketimi ile hastalığa bağlı iştah kesilmesinin önüne geçilebilir.

Hamilelikte Grip Tedavisi

Hamilelikte grip olunursa ne yapılmalı, sorusuna kısaca cevap verdikten sonra nasıl tedavi edilebileceği konusunda da bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Hamilelikte Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik döneminde grip tedavisi sırasında mümkün olduğunca ilaç kullanılmaması gerekir. Eğer çok acil bir durum var ve müdahale gerekli ise sağlık kuruluşunda uzman doktor kontrolünde ilaç, iğne ve serum verilebilir. Bunun dışında anne adayının grip etkilerinden daha az etkilenmesi için evde uygulayabileceği doğal yöntemler de mevcuttur. Hamilelikte grip için bitkisel tedavi ve dikkat edilmesi gerekenkeri aşağıdaki maddeler halinde sıraladık.

Bol miktarda su tüketin.

Hamileliğin özellikle ilk aylarında kapanan iştah hastalık ile birlikte daha da kapanır. Daha çabuk toparlanmak için beslenmeye dikkat etmesi gereken anne adayları, az miktar da olsa çorba tüketmeli.

Hamilelikte Grip Tedavisi 2

Grip ile mücadelede en etkili vitaminler arasında yer alan C vitamini içeren besinler ve sıvılar alınmalıdır. Özellikle portakal, kivi, limon, çilek, kavun, mango, papaya, brokoli, kırmızı lahana, domates, biber, ıspanak gibi besinlerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde hormonal dengelerden dolayı zayıflayan bağışıklık sisteminin yeniden güçlenmesi için çinko takviyesi yapılmalıdır. Çinko en fazla, yumurta, hindi ve sığır etinde, istiritye, yoğurt, buğday tohumu, yulaf ezmesinde bulunan bir maddedir.

Fazla aşırıya kaçmadan bu besinleri tükettiğinizde çinko alımına bağlı bağışıklık sisteminde güçlenme söz konusu olacaktır.

Hamilelikte Grip Tedavisi 3

Hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı bebek ve anne için sakıncalıdır. Bunun için doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsak tüketilebilir. Sarımsağı sade olarak çiğneyerek ilaç gibi alabilirsiniz.

Gebelikte grip için antiviral baharatlar da etkili olacaktır. Bu baharatlara örnek olarak kakule, tarçın ve karanfili verebiliriz.

Grip vakalarında ağız içindeki bakterilerin yok edilmesi için farklı maddeler içeren gargaralar yapılır. Hamilelik döneminde bu kimyasal bakterilerin yerine tuzlu gargara yapabilirsiniz.
Hamilelikte grip tedavisi bitkisel çözümleri ve yapılması gerekenleri bu konumuzda sizlerle paylaştık. Verdiğimiz bilgiler sadece öneri niteliğinde olup doktor kontrolünde uygulanması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-grip-tedavisi/