Hamilelikte Grip

Hamilelikte grip, hamile kalan bir kadın beslenme disiplininden uyku düzenine, kilo artışından hormonal farklılaşmalara kadar pek çok değişim yaşar. Hamile kadınlarda immun denilen bağışıklık sistemi zayıflar ve bu da anne adayını gribal başta olmak üzere pek çok enfeksiyona karşı savunmasız hale getirir. Bunun iyi bir tarafı vardır ki o da şudur: anne adayının bedeni, bebeği yabancı bir oluşum olarak algılar ve ona karşı savaşmaz.

Ama bu arada grip ve diğer enfeksiyonlara karşı da savaşamaz hale gelir. Baş ağrısı, burun akıntısı, boğazda yanma ve ağrı, eklemlerde kırıklık ve sızı, ateş, titreme, öksürük gibi semptomlarla ortaya çıkan grip ve soğuk algınlığı son derece rahatsızlık verici bir durumdur ve anne adayına ekstra bir yük bindirir. Hamileyken grip olmak anne adayları için tehlike de arz eder.

Grip daha da ilerleyerek zatürre gibi enfeksiyonlara sebep olabilir ve daha da komplike bir durum ortaya çıkabilir. Ama bu türden enfeksiyonlar her hamile kadında komplikasyon meydana getirecek diye kesin bir kural da yoktur. Ama çoğunluğa bakıldığında gebe kadınların, çeşitli enfeksiyonlara daha açık ve yakın oldukları gözlenmektedir.

Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi sorusunu ise şöyle yanıtlayalım. Gerip geçiren bir anne adayının bebeği prematüre doğma hatta düşük riski taşır. Anne adayındaki grip hali, rahimdeki bebekte “fetal distres” yani yaygın deyişle bebekte sıkıntı haline sebep olabilir.

Hamilelikte Grip Tedavisi

Hamileyken grip olunca ne yapmalı sorusuna verilecek en net yanıt aslında grip aşısıdır. Her sene Ekim ayında grip aşısı yaptırmak önleyici ve kesin çözüm olabilir.

Hamilelikte Grip 1

Bakteriyel bir enfeksiyon yoksa antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

Aslında tedaviden ziyade, hastalığa yakalanmadan evvel önleyici tedbirler almak çok daha kesin çözüm sağlar. Bu yüzden özellikle grip vakalarının yoğunlaştığı salgın dönemlerinde kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmak, elleri her yerle temas ettirmemek ve sık sık yıkamak koruyucu tedbirler olarak sıralanabilir.

Gebelikte grip hallerinde yatak istirahati son derece önemlidir. Yatarken başı yukarıda tutmak da geniz akıntısından doğan başta boğazda tahriş olmak üzere pek çok rahatsızlığı da önler. Bunun üst üste konacak için çift yastıkla yatılabilir.

 • Anne adayının bulunduğu ortamın yeterli ısıda ve iyi havalandırılmış olması da önemli bir husustur ve buna da çok dikkat edilmelidir.
 • Yatılan ve oturulan odaların yeteli nem düzeyinde olmasına, havanın kurumamasına dikkat edilmelidir.
 • Yeterli düzeyde sıvı tüketimi yapılmalıdır.
 • Gebelikte grip vakalarında burun tıkanıklığı için tuzlu su yahut okyanus suyu iyi gelir.
 • Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat etmek gerekir. Eğer iştahsızlık söz konusuysa enerji açığını karbonhidrat yönü ağır basan gıdalarla kapatmak doğru olacaktır.
 • Boğaz hassasiyeti için pastil kullanımı rahatlatıcı olabilir.
 • Gribe bağlı şikayetler ortadan kalkınca hemen normal yaşantı rutinine dönülmemeli, tam anlamıyla iyileşip güçlenene kadar dinlenmeye devam edilmelidir.
 • Virüsler ve bakteriler bulundukları ortamda 8 saate kadar yaşayabilirler. Masalar, kapı ve pencere kolları, telefon gibi eşyalar, banyo ve mutfak yüzeyleri dezenfekte edilmeli ve bulaşıcı hastalık geçiren insanlarla temastan kaçınılmalıdır.
 • Tuzlu su ihtiva eden burun damlalarından kullanılabilir. Yatar pozisyondayken burun tıkanıklığının rahatsızlık vermemesi için başın altına birkaç kat yastık konulabilir.
 • Hamilelikte Grip 2

  Viks ve benzeri mentol içerikli kremler ve preparatlar da göğse ve sırt bölgesine sürülebilir. Okaliptüs yağı ilave edilen suyla banyo da yapılabilir. Banyoda oluşan buhar göğsü yumuşatıcı etki yapar. Tuz karıştırılmış ılık suyla gargara yapmak da boğazı yumuşatır.

  Hamileyken Grip Aşısı Yapılabilir mi?

  Hamileyken grip aşısı olunabilir. Grip aşısı olmak bebeğin de hayatını kurtarabilir. Gebelik sırasında gribe yakalanmak daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlardan en çok korkutanı da zatürredir. Hem hayati tehlikesi vardır hem de erken doğuma dahi sebep olabilir.

  Lohusalık döneminde de aynı risk söz konusudur. Gebelikte yapılan grip aşısı doğumdan sonra da bebeği bir süre koruyacaktır. Bebeğin anne karnındayken anneden aldığı antikorlar doğum sonrasında da bebeği bir süre koruyacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-grip/