Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte hemoroid oluşmasının nedeni bu durumu tetikleyen nedenlerin yer almasından kaynaklanmaktadır. Hamilelikte oluşan hemoroidin belirli bir oluşum sırası olmaktadır. Bu sıra; kan basıncının fazla olması durumunda uterusta büyüme gerçekleşmektedir. Uterusta büyüdükten belirli bir süre sonra ana damarlarda oluşan baskı ve sonrasında akım yavaşlamaktadır.

Akım yavaşladığı için vücuda yakın damarlarda varis oluşumları gözlemlenmektedir. Tabi bu sürede hamilelik devam ettiğinden dolayı da rahim, vücudun alt bölgesinde yer alan toplardamarlara normale oran ile daha fazla baskı göstermektedir. Bu baskı ile damarlarda göllenme meydana gelmektedir. Bu nedenlerin sonrasında gebelikte hemoroid oluşmaktadır.

Hamilelikte oluşan hemoroid sonrasında bağırsaklarda yavaşlamalar oluşmaktadır. Hamilelikte değişen hormonlardan dolayı da düz kaslar gevşemekte ve bağırsakların çalışma durumunda belirli oranda yavaşlama görülmektedir. Bu yavaşlama bir süre sonra kadınlarda kabızlık şikâyetine yol açmaktadır. Pek çok kişinin de bildiği gibi kabızlık hemoroid oluşumun ilk nedenleri arasında yer almaktadır.

Hamilelikte kabızlığın oluşum nedenleri birden fazla olmaktadır. Hem bebeğin anne karnında baskısı artmakta hem değişen hormonlardan biri olan östrojen hormonunun artması hem de mide bulantılarından kaynaklanan kusmadan dolayı vücudun su oranı da düşmektedir. Kaybedilen sıvı yerine yeniden konulmadığında da kabızlık artmaktadır.

Çıkan dışkı, sert ve kuru olduğundan dolayı da anüs kasları zorlamakta ve hem makatlarda çatlaklar meydana gelmekte hem de makatın dışına basur memeleri dışarı çıkmaktadır. Hamile bayanların bu dönemi yaşadıklarında hiç vakit kaybetmeden kabızlık giderici ilaçları içmesi ya da kabızlığı rahatlatıcı besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Bunların yanı sıra hamilelikte hemoroid genellikle gebeliğin 28. Haftasından itibaren kendini göstermektedir. Uzmanlar bu dönemlerde karbonat yardımı ile ılık su içeren bir duş önermektedir. Bu da oluşan kabızlığın rahatlatılmasında etkili olmaktadır.

Hamilelikte Hemoroid 1

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi

Hamilelikte oluşan hemoroid tedavisi normale oran ile biraz daha zorlu geçmektedir. Kadınlar hamile olduklarından dolayı bu sürede ilaç içememekte ve bu yüzden ağrılar biraz daha sancılı geçmektedir. Bu yüzden çok acil bir durum oluşmadığı sürece hamile kişilere cerrahi müdahale uygulanmamaktadır.

İlk olarak hemoroid tedavisinde yapılması gereken ilk tedavi yöntemi oturma banyoları olmaktadır. Çok sıcak olmamak şartı ile ılık suyun içerisine 15 ya da 20 dakika boyunca oturmak gerekmektedir. Çok sıcak suyun içerisinde oturmak, hamileliğin son dönemlerinde doğumu tetikleyeceğinden uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Hemoroid ağrılı bir süreç olduğundan dolayı kadınlar belirli dönemlerde fazlası ile zorlaşmaktadır. Bu dönemde de her ilaç kullanılamadığından dolayı da doktorlar genellikle fitil önerisinde bulunmaktadır. Fitillerin yanı sıra kremlerde ağrıların azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Bu sayede şişkinlik ve kanamalarda azaltılmaktadır.

Tuvalet esnasında dışkı çıkartılırken can yanması hemoroid ilerledikçe gittikçe artmaktadır. Bu yüzden kadınların bu acısı belirli bir zaman sonra dayanılmaz hale gelmektedir. Bu yüzden doktorlarında dışkı çıkarken yumuşatıcı ilaçlar verilmektedir.

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi

Bu tedavilerin yanı sıra, hamilelik döneminde hemoroid sorunu aslında kaçınılmaz olmaktadır. Ancak yine de bu durumu engellemek için belirli yöntemler bulunmaktadır. Bunlar; sebze ve meyve tüketimi, baklagiller tüketimini dengelemek, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemek, gün içerisinde en az 2 litre su içmek ve doktorun verdiği egzersizlerin mutlaka uygulanması gerekmektedir.

Bu sayede aslında hemoroid sorunu bir nebzede önlenmektedir. Hemoroid sorunu hamilelik sonrasında genel olarak damarların kendini toplama süresi ile alakalı olmaktadır. Kadınların korktukları konulardan biri de hemoroid normal doğuma engel olup olmadığını sorgulamaktadırlar. Ancak basit ve durumu ciddi olmayan hemoroid derecelerinde doğum, normal doğuma engel olmamaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-hemoroid/