Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Hamilelikte kanama neden olur, hamilelikte kanama pek çok kadının başına gelen, yoğun korku ve endişe uyandıran bir durumdur. Hamilelikte kanama yaşayanlar bu durumu adet kanaması ile de ilişkilendirebilirler. Hamilelikte kanama normal mi sorusu akla takılır ve yanıt bekler.

Hamilelikte bazı kanamalar ciddi bir duruma dikkat çekerken, bazıları ise basit ve önemsiz sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bazı kanamalar nadiren de olsa kendiliğinden durur. Ama bazı kanamalar da anne adayı ve bebek için risk doğurabilir. Peki hamilelikte kanama sebepleri nelerdir dilerseniz bir göz atalım.

Hamilelikte Kanama Nedenleri

Pek çok kadında hamileliğin ilk 12 haftasında vajinada lekelenme yahut kanama görülebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında da rahim ağzı kanaması oluşabilir. Rahim ağzı enfeksiyonları da kanamaya sebebiyet veren unsurlardır.

Hamilelikte kanama erken dönemde olursa alttan muayene yapılabilir. Muayeneyi yapan hekim kaybettiğiniz kan miktarını, kanamaların hangi sıklıkta gerçekleştiğini ve ağrınız olup olmadığını da sorar.  Hekim gerekli görürse hamilelikte kanama sebeplerini bulmak için ultrason yapılmasını isteyebilir. Bazı durumlarda da hamilelikte kanama sebebi bulunamaz.

Hamilelikte kanama mutlaka tedavi ve gözlem gerektirir. Hamilelikte kanam geçiren anne adaylarında erken doğum, düşük yapma ve bebeğin normalden daha ufak ve cılız doğması olasılığı yüksektir.

Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Bunların dışında hamilelikte kanama ve kasık ağrısı sebeplerinden birisi de düşüktür.  Her düşük kanamayla sonuçlanmaz. Kanaması olan her hamile kadın aklına düşük olasılığını getirerek kendini strese sokmamalıdır ama tedbiri de elden bırakmamalı ve hekimiyle bağlantı içinde olmalıdır. Düşük vakaları en sık gebeliğin ilk 13 haftasında görülür. Gebeliklerin yaklaşık %15-20’sinde düşük meydana gelir.

Vajinadan kan gelmesi, regl sancısını andıran şiddetli karın krampları ve parça düşürme düşük belirtileri olarak sıralanabilir.

Dış gebelik de hamilelikte kanama sebepleri arasında sayılabilir. Döllenen yumurta rahim yerleşmezse dış gebelik oluşur. Rahim yerine tüplerden birine veya başka bir yere yerleşen döllenmiş yumurta böyle bir durumda tutunup gelişebileceği ortamdan yani rahimden uzak kalacağı için müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Dış gebelik de erken gebelikte kanama ve ağrı yapar.

Hamilelikte Kanama Neden Olur? 1

Hamilelik geç döneminde ortaya çıkan kanamalara gelince; bu dönemdeki kanamalar erken dönemdeki kanamalardan farklıdır. Rahim ağzı enfeksiyonları yahut büyümeler ilaçla tedavi edilebilir.

Aşırı kanama ise plasentadaki problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Geç hamileliklerdeki kanamalar anne adayı ve bebek için risklidir .

Bir başka sıkıntı da hamilelikte kahverengi kanamadır.

Kahverengi akıntılar genellikle kötü kokulu, adından da anlaşılacağı üzre koyu kahve renklidir. Yanı sıra idrar yapma sırasında yanma da varsa vajinit yahut genital sistem enfeksiyonundan söz edilebilir. Hamilelikte kahverengi kanama riskli bir duruma işaret edebileceğinden mutlaka hekime başvurulması gerekecektir.

Plasenta yerleşimi, büyüyen bebeğin damarlara yaptığı baskı sebebiyle damarları çatlatması, kahverengi akıntıya sebep olan faktörlerin başında gelir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-kanama-neden-olur/