Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelik döneminde yaşanan bir takım hormonal değişiklikler, anne adayının neredeyse tüm vücut dengesini bozar. Daha önce alışkın olmadığı bu hormonal etkilere ve hamileliğe uyum sağlamaya çalışan vücut, özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde bazen bu konuda zorlanıp bazı rahatsızlıklara neden olur. Mide bulantısı, mide yanması, baş dönmesi, halsizlik, kusma gibi mide ağrısı da bu belirtiler arasında yer alır.

Hamilelikte mide ağrısı, beraberinde bulantı, kusma ve yanmayı da getirebilir. Nromalde bir rahatsızlık ya da hastalık belirtisi olarak ele alınan mide ağrısı, gebelikte neredeyse doğal sayılabilecek bir rahatsızlık konumundadır. Anne adaylarının hormonal değişimleri, özellikle bu dönemde salgılanan HCG ve progesteron hormonları, sindirim sisteminde bir takım değişimlere neden olur.

Bu değişimlerin sonucunda kas sisteminde gevşeme ve sindirimde yavaşlama meydana gelebilir. Bu durum anne adayının bağırsaklarının daha yavaş çalışmasına, daha geç dışkılama yapmasıne neden olur. Bu etkilerin sonucunda da mide ağrısı, mide yanması ve kramplar ortaya çıkabilir.

Ayrıca gebeliğin ilerlemesi ile birlikte bebeğin anne karnında büyümesi ve mide duvarlarına baskı yapması çoğalır. Bu baskı neticesinde midede ağrı ve kramplar çoğalabilir. Hamilelikte mide ağrısı neden olur sorusuna en kısa şekilde cevap verdik. Şimdi de bu ağrıların geçmesi için uygulanabilecek yöntemler ve ortaya çıkmaması için alınabilecek önlemler hakkında ksıa bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hamilelikte Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Hamilelik döneminde mide ağrısının ortaya çıkmaması ya da ağrıların hafiflemesi için aşağıdaki maddelere dikkat etmekte fayda vardır.
 • Hamilelik döneminde hem annenin, hem de bebeğin sağlığı için anne adayı kullanıyorsa mutlaka sigarayı bırakmalı. Bu mide ağrıları için de iyi gelecektir.
 • Alkol kullanımı varsa, yine sigara gibi bu dönemde kesinlikle bırakılmalıdır.
 • Gebelik döneminde midenin rahat etmesi için kahve, çay gibi kafeinli içeceklerden uzak durun. Bunların yerine aşırıya kaçmadan bitki çayı tüketilebilir.
 • Midenin daha çok yanmasına sebep olan asitli içeceklerden uzak durun. Kola, gazoz gibi şekerli ve asitli içecekler yerine mide rahatlaması için doğal maden suyu tüketilebilir.
 • Yemeklerde çok fazla yağlı, çok ekşi ve acıdan uzak durmak gerekir. Ayrıca kızartma ve hamur işi gibi mideyi yoran yemeklerin de tüketimine dikkat edilmeli.
 • Midede gebelik reflüsüne bağlı etkiler varsa mutlaka yatmadan önce yastığın yükseltilmesi gerekir. Mümkünse 2 yastık kullanılmalı ve kesinlikle yemek yedikten hemen sonra yatılmamalıdır.
 • Midenin rahat etmesi için çok sıkı olmayan kıyafetler tercih edin. Bu tür kıyafetler ile daha rahat olurken, midenizin de aynı şekilde daha rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Yemek yerken aralarda mümkün olduğunca az su tüketmeye çalışın. Fazla su, midenin fazla dolmasına ve dolayısı ile mide ağrısına neden olabilir.
 • Yemek aralarını uzatmayın. Uzun süre aç kalıp birden yemeklere yüklenmek midenin gereğinden fazla yorulmasına neden olur.
 • Hamilelikte Mide Ağrısı 1

  Hamilelikte Mide Ağrısı Ne Zaman Başlar?

  Hamilelikte mide ağrısı genelde gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, son haftalarında daha fazla olur. Bebeğin anne karnında gelişmesi, büyümesi ile birlikte mide bölgesine yapılan baskı daha da artar. Bu baskının artması ile şiddetlenen ağrılar, zaman zaman beraberinde ağza acı su gelmesine sebep olan gebelik reflüsü şeklinde ortaya çıkabilir.

  Bu ağrıların hafiflemesi ve mide ile ilgili sorunların yaşanmaması için anne adayları, doktorlarından bu konuda destek alabilir, doktorlarının verdiği önerilere uyarak bu rahatsızlıkları ile başa çıkabilirler.

  Hamilelikte mide ağrısı nasıl geçer, sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda genel bilgiler ve önerilere yer verdik. Siz de bu özel döneminizde daha sağlıklı aylar geçirmek için kendi doktorunuzun verdiği önerileri dikkate alıp uygulamalısınız.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-mide-agrisi/